притисни ентер »

Извори

РК Металург

Денешни резултати од Лигата на шампионите
Денешни резултати од Лигата на шампионите

Денешни резултати од Лигата на шампионите

Во Лигата на шампионите денеска се одиграни првите три средби од второто коло. Македонскиот претставник, Еурофарм Работник, одигра одлично прво полувреме против екипата на Савехоф, но во вториот дел ја прокоцка одличната шанса и се враќа со минимален пораз. . Резултати: 18.09.2019 г., 18.00 ч.: Динамо Букурешт – Кристијанштад (Д)   28:25 (13:10) 18

Дамир Стојановиќ: Ни недостигаше малку повеќе борбеност

Дамир Стојановиќ: Ни недостигаше малку повеќе борбеност

Новиот тренер на Металург, Дамир Стојановиќ, за првпат го предводеше својот тим во една пресметка со Вардар. Металург ја загуби средбата, но не се посрамоти. Тренерот на Металург му ја честиташе победата на Вардар, но и искажа жалење што токму на оваа средба неговите ракометари не ја прикажаа борбеноста која го краси Металург. “ Честитки за ракометарите

Марио Танкоски: Допрва ќе видите добри игри на Металург

Марио Танкоски: Допрва ќе видите добри игри на Металург

Металург минимално ја изгуби средбата за Суперкупот на Македонија. Подобри од нас и овојпат, како и во минатата година, беа ракометарите на Вардар. Но, Металург пружи силен отпор и покажа дека има квалитет во овој наш тим, кој драстично се разликува од оној со кој ја завршивме сезоната. Така мисли и нашиот бек Марио Танкоски, кој по средбата изјави:

Фотогалерија од средбата Вардар – Металург за Суперкупот на Македонија

Фотогалерија од средбата Вардар – Металург за Суперкупот на Македонија

Вечерва во спортската сала во Куманово се одигра натпреварот за Суперкупот на Македонија, помеѓу екипите на Вардар и на Металург. Металург пружи силен отпор, но недоволен за да се изненади шампионот на Европа и на Македонија. Еве фотографии од оваа средба.

Металург не успеа уште еднаш да го изненади Вардар

Металург не успеа уште еднаш да го изненади Вардар

По неколку месеци од последното соочување, кога Металург  го освои националниот Куп, салата во Куманово одново ги нагости екипите на Вардар и на Металург, овој пат во битката за Суперкупот на Македонија. Иако Металург покажа желба и му пружи силен отпор на актуелниот шампион на Европа и на Македонија, сепак Вардар го освои пехарот наменет за победникот

Утре се игра Суперкупот на Македонија

Утре се игра Суперкупот на Македонија

Утре во Куманово се игра третото издание на Суперкупот на Македонија. На за нас среќниот терен во Куманово, каде пред неколку месеци го освоивме Купот на Македонија, ќе се сретнеме со актуелниот европски и македонски шампион – Вардар. Тоа ќе биде реприза на ланскиот дуел, кој тогаш му припадна на Вардар, со убедливи 33:24 (16:10). Средбата, како што

Утре почнува 2. коло на Лигата на шампионите. Распоред и сатница

Утре почнува 2. коло на Лигата на шампионите. Распоред и сатница

Утре во Лигата на шампионите почнува второто коло од групната фаза. Македонските претставници ќе ги одмерат силите со екипите на Порто (Вардар во Скопје) и на Савехоф (Е.Работник во Шведска). . Распоред и сатница 18.09.2019 г., 18.00 ч.: Динамо Букурешт – Кристијанштад (Д) 18.09.2019 г., 19.00 ч.: Фленсбург – Елверум (А) 18.09.2019 г., 19.00 ч.: Савехоф

Топ 5 најдобри голмански одбрани во 1. коло на Лигата на шампионите

Топ 5 најдобри голмански одбрани во 1. коло на Лигата на шампионите

Маркетинг тимот на ЕХФ ги објави и најдобрите пет голмански одбрани од првото коло на Лигата на шампионите. . Се истакнаа следните голмани: 5. Томас Бауер (Порто) 4. Виктор Киреев (Мотор Запорожје) 3. Андреас Волф (Киелце) 2. Дарио Квинштед (Кил) 1. Андреас Волф (Киелце) . Видеото можете да го погледнете ОВДЕ.

Топ 5 голови на првото коло на Лигата на шампионите

Топ 5 голови на првото коло на Лигата на шампионите

Маркетинг тимот на ЕХФ ги одбра најубавите пет голови во првото коло на Лигата на шампионите. . Автори на најубавите голови се: 5. Владислав Кулеш (Киелце) 4. Один Рикхардсон (ГОГ) 3. Диего Симонет (Монпелје) 2. Себастјан Фримел (Кадетен Шафхаузен) 1. Алфред Ејн (Кристијанштад) . Видеото можете да го видете ОВДЕ

Идеален тим на 1. коло на Лигата на шампионите

Идеален тим на 1. коло на Лигата на шампионите

Маркетинг тимот на ЕХФ го објави идеалниот тим на првото коло на Лигата на шампионите. . Идеален тим: Голман: Андреас Волф (Киелце) Лево крило: Диего Бранкиљо (Порто) Лев бек: Никола Билик (Кил) Среден бек: Сташ Скубе (Вардар) Десен бек: Мадс Кристијансен (Алборг) Десно крило: Валентин Јоанеа (Спортинг) Пикер: Лудовик Фабрегас (Барселона) .