притисни ентер »

Извори

Само Ракомет

Зелено е во мода !
Зелено е во мода !

Зелено е во мода !

Благодарејќи на современите технички достигнувања, дилемата која синќа ја имав, лесно ја решив. Во Битола гостуваше португалскиот Спортинг во рамките на ЕХФ Европската лига. Должници големи на Пелистер со оглед на украдениот бод од веќе изгубениот натпревар минатата недела. Во Скопје пак во едно урбано катче, на една жива ракомета легенда, гостуваа

Ehf …

Ehf …

Рака на срце кој губи има право да се лути. Во повеќе наврати арбитрите од највисокото ниво ни се под опсервација. Од нив очекуваме високи перформанси, професионалност и одлучност. За жал низ годините, македонските клубови се соочувале со лошо судење. Се соочувале и со тенденциозно, а границата е тенка. Вардар повторно загуби од Кил. Но овојпат Вардар

Јамб во најава, 06.12.21-13.12.21

Јамб во најава, 06.12.21-13.12.21

Фото РК Пелистер Еурофарм Издвојуваме 5 за нас најинтересни натпревари во неделава што предстои. Два многу важни европски натпревари за Пелистер и Вардар, супер лига и светско за жени ! 07.12.2021 20.45 ч Еурофарм Пелистер Спортинг EHF European League Men 2021/22 Битолчани добро изгледаат. Впечаток е дека по изгубениот бод во Португалија овојпат само

PODCAST S1Е4 ! Со Горан Ѓоргоноски

PODCAST S1Е4 ! Со Горан Ѓоргоноски

Пелистер загуби бод, Вардар загуби но не разочара. За Талески, Томовски и Маџовски. За интересот за македонските лиги. За школите и пеперутките кај дечињата. И за многу други интересни теми разговаравме со Горан Ѓоргоноски, поранешен ракометар, репрезентативец. Со години вклучен во работата со најмалите, со школите. Активен и во прволигашот Голден

Анте, каде беше досега човеку ?

Анте, каде беше досега човеку ?

Фото РК Вардар Денис Дуковски Ангела (Меркел) замина во историја. Вардар го испративме, го прежаливме па го испративме во Кил. Не очекувавме ама баш ништо, напротив стравувавме. Фокусот на развојот на настаните во управата и структурите, во иднината на клубот. Е во тој момент Вардар изигра можеби една од најубавите партии. Од оние кои ги изгуби се

За Варадар чиста 10 ка !

За Варадар чиста 10 ка !

Рубриката на кумашинот CATCH THE MATCH, ја сметам за една од најиздржаните како по идеја и концепт така и по нашиот ангажман околу неа. Во многу наврати изминатава година покажавме дека сме многу блиску во предвидувањата и очекувањата. Во одредени написи погледнувавме срамежливо кон кладилниците и коефициентите. Неретко тие знаеа да погрешат па шеретски

Јамб во најава, 29.11.21-06.12.21

Јамб во најава, 29.11.21-06.12.21

Издвојуваме 5 за нас најинтересни натпревари во неделава што предстои. Два многу важни европски натпревари за Пелистер и Вардар и почеток на Светското првенство за жени. 30.11.2021 18.45 ч Спортинг Еурофарм Пелистер EHF European League Men 2021/22 Пелистер во добар ритам оди по бодови во Португалија 01.12.2021 20.30 ч Шпанија Аргенитина IHF World Championship

Бабиќ го положи колоквиумот, но не и испитот

Бабиќ го положи колоквиумот, но не и испитот

Вечерва текстов го пишував додека паралелно одеше и натпреварот Спортинг – Пелистер. И имав сосема друг текст, ама за жал Бабиќ повторно ми отвори дупла работа. Морав се да менувам од корен. Вечерва тој од мене доби оценка двојка. Иако искрено оценката до 48 минута му беше чиста петка. Дури и првичниот наслов “Бабиќ дипломираше” кој што првично му

Пробивање или не, прашање е ?

Пробивање или не, прашање е ?

Многу интересна ситуација имавме на натпреварот Вардар Кил . Во ситуација кога Вардар беше во напад, Тото се обиде да направи блок но беше санкциониран од страна на судиите со ПРОБИВАЊЕ. Минатата недела Вардар за разлика од Пелистер кој ја крена формата, доживеа уште еден пораз. Овојпат од Пик. Имаше многу виновници и многу причини. Судиите сигурно

Подвигот на “Преостанатите” !

Подвигот на “Преостанатите” !

Фото РК Тинекс Пролет Аууу, натпревар достоен за, еве на пример европско, или полуфинале на фајнал4! Неколку денови по кулминацијата на ситуацијата во Металург, и по уште едно илјадито дадено кон нив ветување. Управата без реален план и без достојна искреност кон играчите и тренерите, дозволи тие очајнички да се обидуваат да го привлечат вниманието