притисни ентер »

Извори

Само Здравје

Континуирано намалување на новозаболени со Ковид-19 во државава
Континуирано намалување на новозаболени со Ковид-19 во државава

Континуирано намалување на новозаболени со Ковид-19 во државава

Додека процентот на новозаболени од Ковид-19 во повеќе држави од Европската Унија се зголемува, Македонија и дел од земјите во Западен Балкан бележат намалување на заразени со коронавирусот. Институтот за јавно здравје објави дека минатата недела во однос на претходната, забележано е намалување од 17,3 отсто заболени од Ковид-19, а заклучно со вчерашниот

Нема потврден случај на Омикрон во земјава, доминантен се уште е Делта сојот

Нема потврден случај на Омикрон во земјава, доминантен се уште е Делта сојот

Иако во државите низ светот забрзано се шири Омикрон сојот на коронавирусот, кај нас засега не е регистриран ниту еден случај. Се уште доминантен останува Делта сојот, како кај нас, така и во државите од регионот. Во меѓувреме, надлежните повикуваат на помасовна вакцинација, која претставува единствениот реален излез од пандемијата. Новиот сој Омикрон

Намирници кои го подобруваат имунитетот

Намирници кои го подобруваат имунитетот

Медот, лукот, јужното овошје, зеленчукот, јогуртот и црната чоколада помагаат во одбраната на организмот… Ако имунитетот го сфаќаме како способност да се избориме со секаков вид на болести, тогаш здравиот стил на живот претставува најдобриот штит, тврдат експертите. Дури и храната со одреден состав може да ги зајакне одбранбените сили, а и денес се

ИЈЗ: Минатата недела намален бројот на новозаболени за 17,3 и на смртни случаи за 30,6 отсто

ИЈЗ: Минатата недела намален бројот на новозаболени за 17,3 и на смртни случаи за 30,6 отсто

Во периодот од 29 ноември до 5 декември тестирани се вкупно 16.948 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 9,8 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.275 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со намалување од 17,3 отсто во однос

Сојот „Омикрон“ регистриран и во Хрватска
Сојот „Омикрон“ регистриран и во Хрватска

Сојот „Омикрон“ регистриран и во Хрватска

Во Хрватска денеска официјално се потврдени два случаја на инфекција со новиот сој на коронавирусот – Омикрон, лица кои не престојувале во Јужна Африка. Присуството на Омикрон во Хрватска на прес-конференција го потврди директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Чапак. – Кај двајца апциенти е докажано дека се инфицирани со новиот

МАЛМЕД: Лекари пријавиле два смртни случаи по примена вакцина против Ковид-19

МАЛМЕД: Лекари пријавиле два смртни случаи по примена вакцина против Ковид-19

Двајца лекари во Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД пријавиле сомнеж дека нивни пациенти починале после вакцинација против ковид во земјава, потврди раководителката во МАЛМЕД Меријем Хаџихамза на брифинг со новинарите. И двете пријави се доставени во различен временски период. За првиот пациент на 53-годишна возраст пријавата била доставена

13 починати и 101 нов случај на Ковид-19

13 починати и 101 нов случај на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 59 • Кавадарци – 10 • Битола – 8 • Прилеп – 7 • Штип – 3 • Тетово, Гостивар, Велес, Кочани и Неготино – по 2 • Кичево, Ресен, Валандово и Македонски Брод – по 1 Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 6 починати лица

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде последна почит на загинатите со положување венци им оддадоа претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на

Државниот врв им оддаде почит на загинатите, во тек е преземањето на останките

Државниот врв им оддаде почит на загинатите, во тек е преземањето на останките

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на Скопскиот аеродром. Почит на загинатите им оддадоа претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, првиот вицепремиер Артан Груби,

На „Скендербег“ поставени венци за оддавање почит на жртвите во автобуската несреќа

На „Скендербег“ поставени венци за оддавање почит на жртвите во автобуската несреќа

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје се поставени венци пред кои граѓаните можат да им оддадат почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија. Посмртните останки на загинатите пристигнаа на Меѓународниот аеродром „Скопје“ со два воено-транспортни авиона од Бугарија. Полетувањето на авионите беше пролонгирано поради лошите временски услови во

По барање на фамилиите нема да има поворка, телата на починатите од аеродромот ќе бидат предадени на семејствата

По барање на фамилиите нема да има поворка, телата на починатите од аеродромот ќе бидат предадени на семејствата

Министерството за надворешни работи вчеравечер информираше дека има промена во часот при пречекот и испраќањето на загинатите од автобуската несреќа во Бугарија до нивните домови и вечни почивалишта. Телата од аеродромот ќе бидат пренесени во домовите на семејствата, односно нема да има поворка која требаше да помине пред плоштадот Скендербег. „Почитувани,

Ставете посолен лимон покрај креветот пред спиење – делува лековито

Ставете посолен лимон покрај креветот пред спиење – делува лековито

Се’ што треба да направите е да пресечете еден лимон на четири дела, да го ставите во чинија и да го посолите, па да го поставите веднаш до вашиот кревет. Ова треба да го повторувате секоја вечер, a резултатот е неверојатен. Ова комбинација го олеснува дишењето, посебно за луѓето кои патат од асма, алергија или се настинати. Лимонот ги одбива инсектите,

Утре со авион ќе пристигнат останките на починатите од автобуската несреќа

Утре со авион ќе пристигнат останките на починатите од автобуската несреќа

Утре, во петок, претпладне, на Меѓународниот аеродром Скопје ќе пристигнат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Република Бугарија. Во фаталната несреќа загинаа 45 македонски патници, а 7 преживеаја. Преживеаните веќе се отпуштени од болницата „Пирогов“, и беа префрлени на скопските клиники.

Идентификувани сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот „Струма“

Идентификувани сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот „Струма“

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви на автобусот што се  запали на автопатот Струма. Нивната идентификација е направена со ДНК профили. Во раните утрински часови на 23 ноември на автопатот кај селото Боснек, автобус со скопски таблички кој сообраќаше