притисни ентер »

Извори

Само Здравје

Ослободете се од мускулната болка во вратот и рамото
Ослободете се од мускулната болка во вратот и рамото

Ослободете се од мускулната болка во вратот и рамото

Секој човек може да се здобие со затегнатост во вратот, без разлика каква професија има. Започнувајки од атлетичари, спортисти, канцелариски работници, неактивни луѓе и така натаму. Горниот дел на m. trapesius знае доста често да се згрчува, тоа е резултат на голем број фактори.      Оваа ситуација доведува до чувство  на затегнатост/згрченост во вратот,

6 видови на храна што спречуваат рак

6 видови на храна што спречуваат рак

Иако храната е “горивото” за многу процеси во телото, еден од нив е и енергијата која ни ја дава која ни е потребна за секојдневните физички потреби, вклучувајќи ги и нашите спортските активности, може да не доведе чекор поблиску до превенција од “чумата” на денешницата – ракот. Иако не постои една храна која може да се издвои како успешен борец против

Напиток што ги исфрлува резервите масти од телото, отровите од цревата!

Напиток што ги исфрлува резервите масти од телото, отровите од цревата!

Секое утро започнете го со овој напиток и ќе видите како вашето тело се менува. Потребна е 1 лажичка чиа семе (5 г.), 300 мл вода, 1 лимон и 1 лажица мед. Подготовка: во 100 мл вода ставете го чиа семето и оставете да отстои еден час. Потоа исцедете сок од лимон и измешајте со чиа семето. Додајте ја останатата вода и медот. Овој хранлив напиток пијте

Се јаде само три дена и прави вистинско чудо!

Се јаде само три дена и прави вистинско чудо!

Овој рецепт за оброк се јаде само три дена, но задолжително по ред и прави чyдo за стомакот, внатре и надвор. Трикот е тоа што оваа витаминска салата ги чисти мacнотиите и нacлагите и сите остатоци од цревата, па така надyeноста ќе исчезне. Сакате вашиот стомак да биде помал, потенок струк а телото очистено од масти? Вие сте на вистинското место! Постои

Како најлесно да го исклучите шеќерот од исхраната?

Како најлесно да го исклучите шеќерот од исхраната?

Секоја сериозна промена во исхраната треба да се одвива под надзор на специјалист и само откако ќе се положат потребните тестови. Ако веќе ја имате поминато оваа фаза и планирате сериозно да го напуштите шеќерот или да ја намалите количината во исхраната, имаме неколку совети. Направете го тоа полека . Постепено одвикнувајте се од лошите навики, за

100% успешна диета!
100% успешна диета!

100% успешна диета!

Ако сакате да ослабнете, но дициплината не ви е силна страна кога станува збор за исхраната, луѓето нашле решение и за тоа. Станува збор за Павлок алка за рака која ве „шокира“ секогаш кога ќе изедете премногу. Значи, секогаш кога ќе претерате со храна, оваа алка благо ќе ве „шокира“ со 350 волти. Одлуката низ телото да пуштите „шок“ е ваша. Но ако

Излекувал 40.000 пациенти болни од рак

Излекувал 40.000 пациенти болни од рак

Шеќер, бело брашно, сувомеснати производи и конзервирана храна мора да се исфрлат за време на терапијата. Рудолф Брајс (1899-1990) е натуpoпат кој развил метод на терапевтски глад познат како “Тотална терапија”. Тој е автор на книгата “Рak, лeyкемија и други очигледно нeизлeчиви болecти”. Во книгата се вели дека со неговиот метод до 1980 година, се

8 килограми за една недела

8 килограми за една недела

Ако ви е неопходно брзо слабеење, ова е вистинската диета за вас. Почитувајте ги овие правила и ќе ослабите 8 килограми за 7 дена. Прво правило: Никогаш не прескокнувајте оброци за време на оваа седмица Тоа што јадете еднаш дневно нема да ви помогне да изгубите килограми. Паузата помеѓу оброците не смее да биде подолга од 3 часа. Второ правило: Не

Ќе ви го исчисти целото тело

Ќе ви го исчисти целото тело

На оваа комбинација зеленчуци, никој не е рамен! Станува збор за највкусната крем супа чија подготовка е многу едноставна. Таа не само што ќе ви го заблажи сетилото за вкус, туку и ќе го зајакне вашето тело, ќе ви помогне да ослабите и ќе ве прочисти од сите токсини. Таа исто така ќе ви помогне да го нормализирате дигестивниот систем, да ја зголемите

Мачкајте ги со оваа природна маст и целocно ќе иcчeзнат!

Мачкајте ги со оваа природна маст и целocно ќе иcчeзнат!

Невенот е билка која потекнува од Индија. Најголем број магиски обреди ширум светот се направени токму со оваа билка. Невенот има исклучителна убавина со својата едноставност и фасцинантна портокалова боја. Откриено е дека оваа билка има способност да ги пpoчистува kpвните садови, да ги релаксира и да го зголемува нивниот лумен (внатрешниот простор),

Да им опишете на мажите за каква болка станува збор

Да им опишете на мажите за каква болка станува збор

Понекогаш менструацијата доаѓа со цела низа неудобности – од променливо расположение, до навистина интензивни болки. Но, понекогаш е навистина тешко да им опишете на мажите за каква болка станува збор. Сè досега. Имено, научниците ги споредиле менструалните грчеви со инфарктот. Односно, професор Џон Гилебауд потврдил дека неговите пациентки, менструалните

Потенцијално канцерогена!

Потенцијално канцерогена!

Промената на временските зони за време на интерконтинентално патување и ноќно работење повеќе ги погодува жените отколку мажите. Во експериментот учествувале 16 мажи и 18 жени кои поминале 28 часа без природен циклус на светлина и темнина. На секои три часа, испитаниците го решавале тестот за внимание, меморија и моторни функции, го оценувале своето

Силно дејство против стареење на кожата

Силно дејство против стареење на кожата

Според Хомеровиот еп, грчкиот јунак Одисеј доживеал бродолом и останал заробен на остров. Кога конечно се вратил на феничкиот брег ја запознал убавата кралска ќерка. Тајната на нејзината убавина била во исклучителното масло од цветот кој никогаш не венее, дури ни кога ќе го наберете. Според митовите, и грчкиот бог Аполон на влезот во Делфи носел тиара

Факти за долната облека

Факти за долната облека

Иако мислите дека нема ништо сложено во бирањето долна облека, сепак многумина прават грешки при изборот. Погрешни материјали, несоодветна големина, неправилно перење и уште неколку грешки заради кои може да имате последици. Според истражувањата, важно е да знаете неколку факти за долната облека, со цел да ја одберете правилно, да ја чувате соодветно

Ова е најдобриот народен лек кој на сите им е достапен

Ова е најдобриот народен лек кој на сите им е достапен

Тегавецот е една од најсестраните и најдостапните лековити билки. Женскиот тегавец-Plantago major и машкиот тегавец Plantago lanceolata имаат речиси исто лековито дејство кое е познато уште многу одамна. Оваа билка во медицински цели ја користеле древните грчки и кинески доктори, а во средновековните книги е запишана како многу ценета билка која се