притисни ентер »

Извори

Сакам Да Кажам

Се натаживме кога видовме едни деца јадат чипс, а други ништо, вели шведската двојка што донира во Битола
Се натаживме кога видовме едни деца јадат чипс, а други ништо, вели шведската двојка што донира во Битола

Се натаживме кога видовме едни деца јадат чипс, а други ништо, вели шведската двојка што донира во Битола

Ги водела мислата на јужноафриканскиот претседател Нелсон Мандела дека моќта е во учењето кое може да го промени животот, дека најсиромашен може да стане доктор ако се школува или од земјоделец претседател на држава. Брачниот пар Марија и Томас Росенгрен од Стокхолм, Шведска, преку нивната хуманитарна организација „Од рака за рака“ досега вложија во

Град Скопје ги брише графитите со говор на одмраза

Град Скопје ги брише графитите со говор на одмраза

Град Скопје денеска почна со отстранување на графитите кои содржат говор на омраза. Во рамките на есенската акција за чистење на градот, посебни тимови ќе ги бришат и пораките на ѕидовите на зградите и објектите низ градот низ кои се искажува говор на омраза. „Тоа не значи дека градот е против урбаната уметност на графитите, туку против говорот на

Бет-сигналот ќе се проектира во 13 градови низ цел свет во чест на Денот на Бетмен

Бет-сигналот ќе се проектира во 13 градови низ цел свет во чест на Денот на Бетмен

Луѓето низ цел свет овој викенд за момент ќе можат да се почувствуваат како да живеат во Готам Сити бидејќи во големите градови ќе се проектира сигнал со кој на помош се повикува Бетмен. Петтиот годишен Ден на Бетмен се одбележува овој викенд и се совпаѓа со 80-годишнината од првото појавување на култниот суперхерој на „Ди-Си комикс“. По тој повод,

Се чисти прашумата од реката Драгор

Се чисти прашумата од реката Драгор

По повеќе години се чисти џунглата која го обрасна коритото на реката Драгор во Битола. Најголемиот дел од речното корито е исчистено од бујната вегетација, израснати дрвја и грмушки кои достигнуваа дури до мостовите издигнати на неколку метри над водата. Јавното претпријатие „Комуналец“ презеде акција за целосно чистење на речното корито кое минува

Оливер Спасовски ја пресече џиновската пастрмајлија на отворањето на штипската пастрмајлијада

Оливер Спасовски ја пресече џиновската пастрмајлија на отворањето на штипската пастрмајлијада

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и штипскиот градоначалник Благој Бочварски заедно ја пресекоа џиновската пастрмалија со што го означија почетокот на 13. издание на манифестацијата Штипска пастрмајлијада. Спасовски беше воодушевен од атмосферата и се заблагодари на честа да ја пресече џиновската пастрмалија, велејќи дека досега не пробал

Никогаш не можете да говорите за умирање ако ја имате моќта на здивот на животот, одговори Петровска на герилата на „Поинаку“
Никогаш не можете да говорите за умирање ако ја имате моќта на здивот на животот, одговори Петровска на герилата на „Поинаку“

Никогаш не можете да говорите за умирање ако ја имате моќта на здивот на животот, одговори Петровска на герилата на „Поинаку“

Никогаш не можете да говорите за умирање ако ја имате во предвид моќта на здивот на животот, порача градоначалничката на Битола Наташа Петровска на свеченoто затворање на јубилејнoто 40. фестивалскo издание на „Браќа Манаки“ вечерва во Битола. Обраќајќи се вака од бината Петровска индиректно им одговори на независната иницијатива Поинаку за герилата

Земјотрес од 5,6 степени ја погоди Албанија, најсилен во последните 30 години

Земјотрес од 5,6 степени ја погоди Албанија, најсилен во последните 30 години

Земјотрес со јачина од 5,6 степени и афтершок само малку послаб го погодија албанскиот град Драч попладнево, тресејќи ги зградите таму и во главниот град Тирана. Министерството за одбрана кажа дека ова е најсилниот земјотрес во Албанија во последните 30 години. Жителите на Тирана истрчаа од зградите на улиците и во парковите за безбедност. „Сите наши

Журка со Петар Грашо, британски бенд и танчарки за 15. роденден на винарија „Камник„

Журка со Петар Грашо, британски бенд и танчарки за 15. роденден на винарија „Камник„

Роденденска журка за околу 1.000 гости организираше  во петокот вечер винаријата „Камник“ одбележувајќи 15 годишнина од основањето. Целовечерната забава беше организирана пред замокот Камник во лозјата над Синѓелиќ над Скопје. Мини концерти имаа хрватските ѕвезди Фрањо Ласиќ и Петар Грашо, а потоа журката продолжи со англиската група „Амбасадор“ која

ВМРО-ДПМНЕ да работи и да бидат среќни да добиеме датум, му одговори Бујар Османи на Александар Николовски

ВМРО-ДПМНЕ да работи и да бидат среќни да добиеме датум, му одговори Бујар Османи на Александар Николовски

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи вели дека датумот за почеток на преговори за членство со ЕУ не е прашање ниту на власта, ниту на опозицијата, туку на државата и на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски му одговори дека треба да работи и да биде среќен ние да добиеме датум. Ваквата изјава на Османи доаѓа откако вчера Николовски

Шар Планина наскоро ќе биде прогласена за национален парк, но проблемот со дивоградбите останува нерешен

Шар Планина наскоро ќе биде прогласена за национален парк, но проблемот со дивоградбите останува нерешен

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и тетовската градоначалничка Теута Арифи, во придружба на амбасадори и претставници од амбасадите во Македонија, денеска уште еднаш ја промовираа идејата Шар Планина конечно да се прогласи за национален парк на природата. Тие, со планинарски марш долг неколку километри од месноста Сидол, во близина на Попова

Шар Планина наскоро ќе биде прогласена за национален парк, но проблемот со дивоградбите останува нерешен

Шар Планина наскоро ќе биде прогласена за национален парк, но проблемот со дивоградбите останува нерешен

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и тетовската градоначалничка Теута Арифи, во придружба на амбасадори и претставници од амбасадите во Македонија, денеска уште еднаш ја промовираа идејата Шар Планина конечно да се прогласи за национален парк на природата. Тие, со планинарски марш долг неколку километри од месноста Сидол, во близина на Попова

САД праќаат војска во Саудиска Арабија, но воени удари на Иран не се опција

САД праќаат војска во Саудиска Арабија, но воени удари на Иран не се опција

САД планираат да испратат војска во Саудиска Арабија по неодамнешните воздушни напади на нејзините нафтени погони, кои придонесоа да се намали светското снабдување со нафта. Министерот за одбрана Марк Еспер изјави дека ова распоредување има дефанзивен карактер, не откривајќи ја бројката на војници. Хутските бунтовници од Јемен, кои се поддржани од

Одгледувањето грав на бамбусови прачки замре во Полошко, оти власта не ја поддржа иновацијата

Одгледувањето грав на бамбусови прачки замре во Полошко, оти власта не ја поддржа иновацијата

Тетовскиот грав е надалеку прочуен по својот квалитет. Плодната полошка почва дозволува гравот да се сади заедно со пченката и ваквиот начин на производство опстојувал со векови. Но, новото време носи и иновативни начини на производство кои тетовските земјоделци брзо ги прифаќаат. Една таква иновација, која досега беше непозната на овие простори, е

25 поени

25 поени

1 Комичарите добија сериозна конкуренција во вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи. Откако со Париз и Берлин ја нареди работата да добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ, тој сними филмче како самиот вози кола и проверува дали таблите на државните институции се двојазични. Па самиот си се пушти на Фејсбук, да го видиме како зад воланот

За офицерски Ослободителна пресуда, а за легализацијата условна казна му изрече битолскиот суд на ексградоначалникот Талески

За офицерски Ослободителна пресуда, а за легализацијата условна казна му изрече битолскиот суд на ексградоначалникот Талески

Ослободителна пресуда за кривичното дело Несовесно работење во службата му изрече Основниот суд Битола на поранешниот градоначалник Владимир Талески, потврдија од судот за САКАМДАКАЖАМ.МК. Овој судски процес се водеше по обвинение од Основното јавно обвинителство против Талески дека дури бил градоначалник не водел грижа за зградата на Офицерскиот дом