притисни ентер »

Извори

Сигнал

Бучковски: Заев останува премиер само за да го затвори прашањето со Бугарија
Бучковски: Заев останува премиер само за да го затвори прашањето со Бугарија

Бучковски: Заев останува премиер само за да го затвори прашањето со Бугарија

Ако не се договориме сега, додека Заев е премиер, ќе влеземе во нова неизвесност, вели специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски за „Дојче веле“. Ќе изгубиме пак многу време, а ние веќе немаме време за чекање! Предолго ја чекавме Бугарија да има политичка Влада. Премиерот Заев останува на позицијата за да го затвори

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Срамно е што СДСМ и Фондот за криминални иновации молчат една недела за скандалозните проекти кои ги поддржале, грото 40.000 евра по проект, а уште посрамно е што делеле пари за рецепти за јадење и станале како списание за гурмани, истакна на денешната прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски. -Целиот е конкурс е поврзан со рецепти

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за скандалот со шверц на 1 тон дрога?

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за скандалот со шверц на 1 тон дрога?

Помина еден месец, а власта на СДСМ и ДУИ од петни жили се обидува да го прикрие скандалот со 1 тон дрога кој бил откриен и фатен во акција која многу потсетува на акцијата во која беше откриена големата пратка марихуана во близина на Прилеп, истакна на денешната прес конференција членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки. Во продолжение интегрален

Јарецот да внимава на финансиите, а Лавот ужива во бројните можности за флерт и авантура

Јарецот да внимава на финансиите, а Лавот ужива во бројните можности за флерт и авантура

ОВЕН Работа: Чувствувате голем притисок од сите страни и полека го губите трпението. Нервозата станува составен дел од секој работен ден. Љубов: Доколку сте во брак, денот ви е многу поволен за решавање на недоразбирањата. Здравје: Страдате од несоница. Намалете го бројот на часови пред ТВ екранот. БИК Работа: Можно е да сте испаднале од вообичаениот

Пендаровски: Мудроста и поуките на свети Климент Охридски се втемелени во светогледот на нашиот народ

Пендаровски: Мудроста и поуките на свети Климент Охридски се втемелени во светогледот на нашиот народ

Мудроста и поуките на свети Климент Охридски се втемелени во светогледот на нашиот народ и на нивните вредности се развива и нашата Македонска православна црква. Инспирирани од неговото дело, во овие сложени времиња исполнети со многу предизвици, да се стремиме кон подостоен живот, живот исполнет со добри дела. Да бидеме солидарни, сплотени, да си

Во Македонија над 5.000 активни случаи од коронавирус, најмногу во Скопје

Во Македонија над 5.000 активни случаи од коронавирус, најмногу во Скопје

Додека процентот на новозаболени од Ковид-19 во повеќе држави од Европската Унија се зголемува, Република Македонија и дел од земјите во Западен Балкан бележат намалување на заразени со коронавирусот. Институтот за јавно здравје објави дека минатата недела во однос на претходната, забележано е намалување од 17,3 отсто заболени од Ковид-19, а заклучно

Мицкоски со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Мицкоски со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните на Република Македонија да им го честитам 8-ми Декември денот кога го чествуваме големиот просветител Свети Климент Охридски. Денес го славиме ликот и делото на светиот Климент Охридски, патронот на Македонската православна црква, големиот словенски просветител, книжевник, учител, првиот

Сончево време со температура до 10 степени, од утре дожд

Сончево време со температура до 10 степени, од утре дожд

Студено утро и претежно сончево време со мала локална до умерена облачност, најавува Управата за хидрометеоролошки работи за денеска. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец. Минимална температура се движи од -7°C до 1°C, додека пак максимална температура од 4°C до 10°C. Во Скопје и околината минималната температура е -3 степени, а дневната ќе

ВМРО-ДПМНЕ: Трета недела власта без одговори и одговорност за трагедијата со автобусот во кој 45 лица трагично ги изгубија животите

ВМРО-ДПМНЕ: Трета недела власта без одговори и одговорност за трагедијата со автобусот во кој 45 лица трагично ги изгубија животите

Трета недела одминува од катастрофалната автобуска несреќа во која 45 лица трагично ги загубија животите, а власта на СДСМ и ДУИ нема одгвоор како е возможно автобус без извод од лиценца 140 пати да ја напушти границата?, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. МВР и Царина молчат како е можно табличката на кобниот автобус на Беса Транс да не

Денеска е Свети Климент Охридски Чудотворец

Денеска е Свети Климент Охридски Чудотворец

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што почна апостол Павле во Европа, ги даде светите браќа Кирил и Методиј, и преку делото свети Климент и свети Наум Охридски, постана расадник на словенската црковно-просветна и книжевна