притисни ентер »

Извори

Сител

Крводарителска акција во Пехчево

Крводарителска акција во Пехчево

Под мотото „Вашата крв спасува живот“, денеска во Пехчево се спроведува редовна крводарителска акција за септември. Борис Панев од Центарот за трансфузиологија од Штип, очекува на денешната акција да бидат донирани 40 крвни единици. -Акцијата ја спроведуваме во соработка со Здравствениот дом во Пехчево и можам да кажам дека сме задоволни од досегашниот

Граничниот премин „Ќафасан“ доби нов царински терминал

Граничниот премин „Ќафасан“ доби нов царински терминал

На граничниот премин „Ќафасан“ на границата со Република Албанија, денеска во употреба е пуштен новиот царински терминал кој ќе придонесе кон зголемување на пропусната моќ на преминот за стокови пратки и намалување на времето за гранични формалности. Официјално царинскиот терминал, на кој поминуваат 1,5 милион патници и 100 илјади камиони, го пуштија

Дива свиња во Куманово, животното е еутанизирано, земени мостри за испитување

Дива свиња во Куманово, животното е еутанизирано, земени мостри за испитување

Дива свиња која трчала по неколку улици во Куманово утрово ги вознемири граѓаните. Животното, кое прво било видено на улицата „Никола Тесла“, а подоцна и кај градскиот стадион, но и во други делови од централното градско подрачје, е заловено и еутанизирано. Случајот во СВР Куманово бил пријавен во 3:30 часот, потврди МВР. Очевидци раскажаа дека животното

Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски

Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје ја укина мерката куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски. – Заради интерес на повеќе медиуми околу мерката за обезбедување присуство за С.Ј. кој по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од 19 март 2019 година се наоѓа во куќен притвор, ја информираме

Де Јонг: Ајакс изгледа како Барселона
Де Јонг: Ајакс изгледа како Барселона

Де Јонг: Ајакс изгледа како Барселона

Новиот играч на Барселона, Френки де Јонг, пред првиот натпревар од групната фаза од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд смета дека неговиот поранешен клуб Ајакс и каталонскиот клуб имаат слична фудбалска филозофија. – Во принцип, Барселона и мојот поранешен клуб Ајакс имаат слично фудбалско размислување  и сфаќање на играта. Секако, јазикот

Емануел Макрон најави поостра политика кон имиграцијата и азилот

Емануел Макрон најави поостра политика кон имиграцијата и азилот

Претседателот на Франција Емануел Макрон, зборувајќи пред околу двеста членови на неговото парламентарно мнозинство, петнаесет дена пред дебатата во Националното собрание и Сенатот за имиграцијата, закажана за 30 септември и 2 октомври, најави заострување на француската политика за азилот и имиграцијата, јавува дописникот на МИА. Обраќањето на Емануел

Почна аплицирањето за поврат на средства за набавени пчелни матици, нерези и назимки

Почна аплицирањето за поврат на средства за набавени пчелни матици, нерези и назимки

Сите фармери кои набавиле пчелни матици, нерези или назимки од 1 јануари до 30 септември годинава, од денеска ќе можат да поднесуваат барања за финансиска поддршка за мерката 121 – „Инвестиции за модернизација на земјоделските стопанства“. Право на поддршка од оваа мерка имаат сите регистрирани земјоделски стопанства, но не и оние што досега користеле

Кардиналот Пел поднел жалба на пресудата за педофилија

Кардиналот Пел поднел жалба на пресудата за педофилија

Кардиналот Џорџ Пел поднел жалба до највисоката судска истанца во Австралија на пресудата за педофилија, соопшти Високиот суд на Австралија. Во претходната инстанца Врховниот суд на државата Викторија ја отфрли жалбата на кардиналот и ја потврди пресудата со која беше осуден на шестгодишна затворска казна. Не е познато дали Високиот суд на Австралија,

Нетанјаху гласаше и најави „многу тесна трка“ на изборите

Нетанјаху гласаше и најави „многу тесна трка“ на изборите

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху утринава излезе на гласање на општите избори во земјата, втори годинава, и притоа предупреди дека ќе има тесна трка за победа, јави ДПА. -Претседателот Трамп вчера изјави дека ова ќе бидат тесни избори, и јас утринава можам да ви потврдам – тие се многу тесни, изјави Нетанјаху. Тој ги повика сите граѓани на Израел

Време е за промена: Напушти ги секојдневните навики и почни нов живот

Време е за промена: Напушти ги секојдневните навики и почни нов живот

Компанијата dm drogerie markt со својот слоган „Тука сум човек тука купувам“ покажува дека се фокусира на луѓето и на нивни потреби, a во последниот месец на европско ниво почна нова кампања која има за цел и дополнително да ги мотивира потрошувачите. Менаџерскиот тим вели: „ Оваа кампања е многу повеќе од само реклама. Сакаме да бидеме мотиватори

Експлозија во италијанска рафинерија за нафта

Експлозија во италијанска рафинерија за нафта

Експлозијата се случила во погон каде производството е прекинато поради интервенција на одржувањето. Експлозија избувна во италијанската рафинерија за нафта во градот Саназаро де Бургонди, пишува весникот „Кориере дела сера“. Како што се наведува, експлозијата се случила во рафинеријата на компанијата ЕНИ, која го потврди инцидентот во еден од објектите

Тимерманс: Мнозинството мигранти во Европа доаѓаат од економски причини

Тимерманс: Мнозинството мигранти во Европа доаѓаат од економски причини

Потпретседателот на Европската Комисија, Франс Тимерманс, изјави дека шеесет отсто од мигрантите во ЕУ не се бегалци, туку економски мигранти. Тимерманс во изјавата се повикува на необјавени статистики на Фронтекс, европската гранична агенција. -Повеќе од половина од луѓето кои сега доаѓаат во Европа доаѓаат од земји за кои може да се претпостави дека

Претседателот на Европскиот комитет на регионите Ламбертс во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот комитет на регионите Ламбертс во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот комитет на регионите, Карл-Хајнц Ламбертс, од денеска е во работна посета на Република Северна Македонија. Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи е домаќин на Ламбертс, кој ќе има средби и со претседателот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието Талат Џафери, а ќе

Мултимедијален проект на Михаела Јовановска со Вероника Камчевска во Њујорк

Мултимедијален проект на Михаела Јовановска со Вероника Камчевска во Њујорк

Во галеријата Ем Си во Њујорк, во сабота ќе се отвори уметнички проект на уметницата Михаела Јовановска во соработка со видео авторката Вероника Камчевска. „1/2 Состојба“ е насловот на мултимедијалниот проект и ќе биде изложен до 30 овој месец. !½ Состојба е мултимедијален проект поврзан со истражување на тема родовата нееднаквост и нејзините релации