притисни ентер »

Извори

Skopje

Бугарија со влада за неколку денови?
Бугарија со влада за неколку денови?

Бугарија со влада за неколку денови?

За многу кусо време, броено во неколку денови, Бугарија може да има влада – изјави во Софија најверојатниот мандатор и (велат) иден премиер Кирил Петков, откако лидерите на бугарските политички партии од кои треба да се направат коалицијата и владиниот кабинет, ги почнаа завршните активности за излез на земјата од длабоката политичка криза во која

Британските пратеници земаат кокаин – во Парламентот!

Британските пратеници земаат кокаин – во Парламентот!

Спикерот на британскиот Парламент Линдзи Хол соопшти дека ќе покрене истрага за обвинувањата дека во зградата во Вестминстер, пратеници и други кои таму постојано работат, земаат дрога – кокаин. Скандалот го откри неделникот „Сандеј Тајмс“ откако во својот последен број објави дека во цела низа тоалети на старата и репрезентативна парламентарна зграда,

Орбан сега „војува“ и со Вашингтон

Орбан сега „војува“ и со Вашингтон

Унгарија на Виктор Орбан ги блокира настојувањата на Европската комисија, на претстојниот Самит за демократија што го организираат САД и претседателот Џо Бајден, ЕУ да се појави како една целина – како една единствена Унија, само затоа што унгарскиот премиер не доби покана од Вашингтон. Официјална Будимпешта го покрена ова прашање на последниот состанок

Назадување на демократијата
Назадување на демократијата

Назадување на демократијата

Повеќе од половината од демократските држави во светот, во изминатите десет години НАЗАДУВАЛЕ во демократските процеси и во општо во демократијата – покажува извештајот на Меѓународниот институт за демократија и за изборна поддршка. Извештајот открива дека веќе пет години по ред, заклучно со крајот на 2020 година, бројот на земјите што назадуваат,

БиХ под заканата од „украинско сценарио“

БиХ под заканата од „украинско сценарио“

Дваесет и шест години по потпишувањето на Дејтонскиот договор за БиХ, оваа поранешна ЈУ република се уште не може да се конституира како нормална, европска држава. Исто толку години, земјата егзистира како нефункционална држава, разделена во три националистички табори на локалните Бошњаци, Срби и Хрвати, иако во Дејтон не беше така замислено. Затоа

Меркел испратена со Бетовен и Нина Хаген

Меркел испратена со Бетовен и Нина Хаген

Крајот на една богата политичка кариера и на владеењето на Ангела Меркел со Германија беше обележан со звуците од една романтична песна на Лудвиг Ван Бетовен и со еден стар, заборавен источногермански панк хит на Нина Хаген, што во нејзина чест ги отсвири воениот оркестар на германската армија. По 16 години поминати како канцелар, во четири едно по

Над еден милион Британци позитивни на Ковид

Над еден милион Британци позитивни на Ковид

Над еден милион Британци ќе се покаже дека се позитивни на направените тестовите за коронавирусот – проценува британското Биро за статистика (ОНС) – и тоа само за до крајот на ноември – што претставува натамошно зголемување на бројот на новоинфицираните, во споредба со претходниот месец годинава. Во сегашниот четврти по ред бран на пандемијата, тоа

Себастијан Курц оди во пензија

Себастијан Курц оди во пензија

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц објави дека одлучил целосно да се повлече од политиката и да се пензионира – на само 35 годишна возраст. На средбата со домашните медиуми, тој изјави дека е благодарен што имал можност десет години да дејствува во австриската политика и – како што има речено – да и служи на Австрија. Така, од најмладиот

Мнозинството во Македонија верува во заговор со короната

Мнозинството во Македонија верува во заговор со короната

Мнозинството од луѓето во Македонија веруваат во постоењето заговор кога станува збор за коронавирусот и за глобалната пандемија. Дури 65 отсто од населението е убедено дека короната е создадена од луѓе, во лабораторија, за да се држат луѓето во светот под контрола, иако никој и никаде ова го нема научно докажано, ниту пак тоа е потврдено. Исто така,

Водечки водител на Си-Ен-Ен исклучен од работа

Водечки водител на Си-Ен-Ен исклучен од работа

Водечкиот водител и коментатор на американската ТВ мрежа Си – Ен – Ен Крис Куомо е тргнат од програмата и трајно суспендиран од работа, затоа што му помагал на својот брат – поранешниот гувернер на сојузната држава Њујорк, Ендрју Куомо, во времето кога се бореше да ја сочува функцијата, откако беше обвинет за сексуално вознемирување на своите соработнички

Гилејн Максвел: живот меѓу измамник и педофил

Гилејн Максвел: живот меѓу измамник и педофил

Во судот во Њујорк во тек е судскиот процес против Гилејн Максвел (60), Британка која живее во Америка и жена со контроверзно минато и ист таков живот. Обвинета е за подведување млади девојки и малолетнички, за американскиот милијардер Џефри Епстајн кој се самоуби во затвор додека го очекуваше своето судење. Во обвинителниот акт стои дека таа “дејствувала

Грција: Задолжителна вакцинација за постари од 60 години

Грција: Задолжителна вакцинација за постари од 60 години

Владата на Грција одлучи да ги заостри мерките во борбата со пандемијата со коронавирусот, најавувајќи задолжителна вакцинација – за сите граѓани кои се постари од 60 години. Секој поединец на оваа возраст кој и натаму ќе одбива да прими вакцина, се соочува со парична казна од 100 евра – секој месец. Ваквата мерка почнува да се применува од 16 јануари

Семејството Гучи против филмот “House of Gucci”

Семејството Гучи против филмот “House of Gucci”

Наследниците на угледната италијанска модна куќа „Гучи“ остро реагираа на појавувањето на филмот „House of Gucci” што од 24 ноември се прикажува во САД, а веќе може да се види и во Италија и насекаде низ Европа. Семејството се заканува и со судска тужба до продуцентите на филмот, незадоволни од тоа како авторите на филмот ја имаат прикажано Патриција