притисни ентер »

Извори

Скопје1

Јанкулоска го соголи Груевски пред судот
Јанкулоска го соголи Груевски пред судот

Јанкулоска го соголи Груевски пред судот

Денеска на барање на Обвинителството, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, сведочеше на рочиштето „Плацеви на Водно“, односно за тајниот имот на поранешниот премиер Никола Груевски. Јанкулоска беше распрашувана од страна на обвинителката Лиле Стефанова за начинот на кој се финансирала ВМРО-ДПМНЕ, за да се докаже тезата на

Катастрофална сообраќајка кај Мавровка, четири лица се во болница, пет возила искршени

Катастрофална сообраќајка кај Мавровка, четири лица се во болница, пет возила искршени

Во верижниот судир, кој попладнево се случи кај ТЦ „Мавровка“, учествувале пет возила, а четири лица се повредени, велат од МВР „Четирите лица кои се повредени се префрлени во ГОБ „Св. Наум Охридски“. Сè уште не познат степенот на нивните повреди. Во судирот учествувале ‘пежо’, ‘пасат’, ‘бмв’ и ‘форд’, сите со скопски регистарски ознаки“, велат од

16 починати и 375 новозаразени од коронавирус

16 починати и 375 новозаразени од коронавирус

Почитувани, Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 180, Прилеп – 30, Битола – 28, Кавадарци – 26, Куманово – 13, Велес – 12, Радовиш – 11, Делчево – 9, Кочани и Валандово – по 8, Крива

Трета недела без одговори и одговорност за трагедијата во Бугарија, вели ВМРО-ДПМНЕ

Трета недела без одговори и одговорност за трагедијата во Бугарија, вели ВМРО-ДПМНЕ

Трета недела одминува од катастрофалната автобуска несреќа во која 45 лица трагично ги загубија животите, а власта на СДСМ и ДУИ нема одгвоор како е возможно автобус без извод од лиценца 140 пати да ја напушти границата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „МВР и Царина молчат како е можно табличката на кобниот автобус на Беса Транс да не постои? За каква правна

Омикрон регистриран во 57 земји
Омикрон регистриран во 57 земји

Омикрон регистриран во 57 земји

Во неделниот епидемиолошки билтен на СЗО се посочува дека „од 7 декември 2021 година, омикрон варијанта на коронавирусот е потврдена во 57 земји. Неговото присуство е забележано во сите шест региони на СЗО“. Експертите посочија на фактот дека бројот на откриени случаи на коронавирус во моментов рапидно расте во Јужна Африка. Иако причините за ова зголемување

Apple го прекина производството на iPhone за прв пат по десет години

Apple го прекина производството на iPhone за прв пат по десет години

За прв пат од почетокот на пандемијата, логистичките ограничувања и недостатокот на компоненти го принудија Apple да престане да ги произведува своите телефони. Според Nikkei, Apple морал да ја затвори производната линија за прв пат по повеќе од 10 години „неколку дена“ поради логистичките ограничувања и сегашното ограничување на моќноста во Кина.

Тројца скопјани каснати од кучиња скитници

Тројца скопјани каснати од кучиња скитници

На 07.12.2021 во 16.00 часот во Полициската станица Центар, Д.К.(19) од Скопје пријавила дека на бул.„Кузман Јосифовски Питу“ била касната од куче скитник. На 07.12.2021 во 12.00 часот во Полициската станица Кисела Вода, М.Н.(68) од Скопје пријавила дека на ул.„Наум Охридски“ била касната од куче скитник. На 07.12.2021 во 13.20 часот во Полициската

Велосипедист тешко повреден откако го удри автомобил

Велосипедист тешко повреден откако го удри автомобил

На 07.12.2021 во 11.55 часот на бул.„Туристичка“ во Охрид, патничко возило „фолксваген голф“, со бугарски национални ознаки, управувано од К.С.(35) од с.Требеништа, охридско, удрило во велосипед управуван од М.Л.(72) од Охрид. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид. Увид на местото

Фатен Албанец баран од Интерпол Германија

Фатен Албанец баран од Интерпол Германија

На 08.12.2021 во 04.00 часот на Граничен премин „Долно Блаце“, при извршена контрола било констатирано дека А.М.(22) од Албанија се наоѓа во евиденцијата со мерка „апси“, по барање на Интерпол Германија. Лицето е лишено од слобода и предадено во Полициската станица Кисела Вода за понатамошна постапка.

Малолетничка тешко повредена, во неа удрил автомобил

Малолетничка тешко повредена, во неа удрил автомобил

На 07.12.2021 во 06.55 часот на ул.„Браќа Миладинови“ во Виница, патничко возило „цитроен“, со винички регистарски ознаки, управувано од Ј.С.(54) од Виница, удрило во малолетен пешак. Во несреќата малолетничката се здобила со тешки телесни повреди констатирани во Јавна здравствена установа Здравствен дом Виница. Увид на местото извршила увидна екипа

Стефан Ристовски сакаше да се тепа, Јани Атанасов го смируваше

Стефан Ристовски сакаше да се тепа, Јани Атанасов го смируваше

Откако Динамо Загреб загуби 2-0 од Хајдук на Максимир, капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Стефан Ристовски, тргна да се тепа со еден од играчите на Хајдук. Според хрватските медиуми, Ристовски, сакал да му удри шлаканица на еден од фудбалерите, но во намерата го спречил Јани Атанасов, и успеал да го смири. На натпреварот во Загреб

Серена Вилијамс го откажа учеството на Австралија опен

Серена Вилијамс го откажа учеството на Австралија опен

Серена Вилијамс потврди дека нема да учествува на првиот гренд слем во сезоната, Австралија опен. Седумкратната шампионка вели дека не е физички подготвена да се натпреварува на турнирот. „Следејќи ги советите на мојот медицински тим решив да се повлечам од Австралија опен. Не беше лесно да се донесе оваа одлука, но свесна сум дека не сум доволно физички

Гавазова со шлиц до колк играше чочек

Гавазова со шлиц до колк играше чочек

Фолк-пејачката Сузана Гавазова во моментов работи на проектот „Туна бенд“ 2021/2022 година со пејачот Никола Станишиќ, саксафонистот Туна Шавлев и Марко Марковиќ кој свири на труба. Пејачката објави видео на својот Инстаграм профил, што предизвика многу реакции.

Почина британскиот рок-музичар Џон Мајлс

Почина британскиот рок-музичар Џон Мајлс

Велика Британија загуби еден од своите најталентирани музичари, Џон Мајлс, кој почина на 72-годишна возраст. Роден во Џероу, североисточна Англија, Мајлс е најпознат по епската балада Music (Music Was My First Love And It Will Be My Last), која беше на третото место на топ-листите во Велика Британија во 1976 година. Набргу потоа списанието Melody Maker