притисни ентер »

Извори

Скопје24

НИKOГАШ НЕ СУМ БИЛА НА МОРЕ, НЕ ГО ЗНАМ НЕГОВИОТ MИPИС И ЧУВСТВОTO НА ПECОК ПОД НОЗЕТЕ: Taжна животна приказна на една ученичка
НИKOГАШ НЕ СУМ БИЛА НА МОРЕ, НЕ ГО ЗНАМ НЕГОВИОТ MИPИС И ЧУВСТВОTO НА ПECОК ПОД НОЗЕТЕ: Taжна животна приказна на една ученичка

НИKOГАШ НЕ СУМ БИЛА НА МОРЕ, НЕ ГО ЗНАМ НЕГОВИОТ MИPИС И ЧУВСТВОTO НА ПECОК ПОД НОЗЕТЕ: Taжна животна приказна на една ученичка

ИЗВОР Скопје24 | јуни 19, 2019 Несекојдневната приказна за младото девојче од Босанска Дубица кое ги работи нajтешките физички работи и се бopи секојдневно за да и помогне на својата фамилија, многу луѓе ги остави без збоpoви. Мирсада Хаџиќ е ученичка во прва година гимназија. Од свои 10 години била примоpaна да ги научи сите земјоделски работи. Татко

Грчки газда ги брка туристите Македонци со лозинка на Wi-Fi “Македонија е грчка”

Грчки газда ги брка туристите Македонци со лозинка на Wi-Fi “Македонија е грчка”

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од Македонија – стави лозинка „Македонија е грчка“ за безжичната мрежа – објави “Експрес.мк” Теодорос Теодоридис се решил на ваков чекор откако минатото лето, по потпишувањето на Преспански договор, на

Давајте им на младите грепки, а не цвеќиња: Млад брачен пар од Прилеп си изгреба 100.000 за свадбен подарок

Давајте им на младите грепки, а не цвеќиња: Млад брачен пар од Прилеп си изгреба 100.000 за свадбен подарок

ИЗВОР Скопје24 | јуни 19, 2019 “Јасмина и Бојан Симоновски од Прилеп како свадбен подарок добиле инстант лозови од повеќето гости на свадбата. Од инстант лозовите имало неколку со помали добивки но ЗЛАТНАТА РИПКА им донесе добивка вредна 100.000 денари. Пресреќни за својата СРЕЌА ПЛУС добивка ја посетија Државна лотарија и ја подигнаа својата добивка”

Реки по улиците на Скопје – Се поплави Кисела Вода, возилата едвај се движат по патот

Реки по улиците на Скопје – Се поплави Кисела Вода, возилата едвај се движат по патот

ИЗВОР Скопје24 | јуни 19, 2019 Како што се најавуваше силно невреме со пороен дожд, грмотевици и ветер попладнево го зафати Скопје. Поројниот дожд во Кисела Вода ги претвори улиците во реки, па возилата имаат проблем при нивното движење. Граѓаните реагираат дека поројниот дожд кој на еден час врнеше, ги поплави нивните улици, а водата само што навлегла

Еве кој македонски кандидат е фаворитот на Карлеуша за победа во вечерашното финале на „Ѕвездите на Гранд“

Еве кој македонски кандидат е фаворитот на Карлеуша за победа во вечерашното финале на „Ѕвездите на Гранд“

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Популарното регинално музичко талент шоу „Ѕвездите на Гранд“ завршува вечера за оваа сезона, а со тоа и годинава ќе биде избран уште еден победник. Македонија има четворица свои финалисти кои успеаја да се пласираат како едни од најдобрите. Станува збор за Мартинијан Кириловски под менторство на Јелена Карлеуша, Дарко

Ова е човек: На 30 сиромашни деца им платил одмор на море
Ова е човек: На 30 сиромашни деца им платил одмор на море

Ова е човек: На 30 сиромашни деца им платил одмор на море

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Хасан Османчевиќ, претприемач од Сански Мост, овозможи петдневно летување на море за триесетина деца од сиромашни семејства. Станува збор за сопственик на апартмани во хрватскиот град Водице кој оваа година одлучи многу добрите и одличните ученици, чиишто родители не можат да си дозволат да им платат одмор, да ги пречека

Ако патувате во Бугарија почитувајте ги законските ограничувања, или ќе добиете високи казни

Ако патувате во Бугарија почитувајте ги законските ограничувања, или ќе добиете високи казни

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Кога патувате во Бугарија подлежите на бугарските закони, кои имате обврска да ги почитувате. Непочитувањето на овие правила може да ве доведат во непријатна ситуација да платите високи казни, а во некои случаи и да завршите во затвор. Следувааат законските правила кои туристите мора да ги знаат при патување во оваа земја

Хороскопски знак во кој се родени најмногу генијалци

Хороскопски знак во кој се родени најмногу генијалци

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Припадниците на овој знак се луѓе кои се по многу начини – различни. Како во есента кога во природата се појавуваат сѐ повеќе видливи знаци за нешто што исчезнува, т.е распаѓа, истата таа природата која се подготвува за вториот период од животот, за некое ново раѓање. Тое се – ШКОРПИИ ! Како во природата, така и кај луѓето

На лотарија добил 200.000 евра, но не може да ги земе поради една бизарна причина

На лотарија добил 200.000 евра, но не може да ги земе поради една бизарна причина

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Во хрватско гратче со 14.500 жители се зборува дека еден од нив станал милионер, но никој не знае кој. Добитното ливче било уплатено во единственото уплатно место во гратчето Иванец, меѓутоа среќниот добитник се уште не се јавил. Мнозинството од мештаните не знаат кој би можел да биде победникот. Само со жалење велат

Скопјани плаќаат и по 100 евра плус за да го кажат судбоносното „ДА” надвор од Матично

Скопјани плаќаат и по 100 евра плус за да го кажат судбоносното „ДА” надвор од Матично

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Се повеќе венчавки надвор од Матично. Скопјани на различни локации го кажуваат судбинското “ДА”. Секојдневно се зголемува бројот на брачни двојки во Македонија кои брак склучиле на локации надвор од салите за венчавки, а најчесто тоа го направиле во ресторанот каде се одвива свадбената веселба. Најинтересни места каде

За работниците со ниски примања и годинава ќе има бесплатен одмор

За работниците со ниски примања и годинава ќе има бесплатен одмор

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Министерството за економија го објави конкурсот за издавање на потврда за одмор на работници чиишто семејни приходи не надминуваат 22.000 денари. Според информациите наведени во конкурсот, право на учество имаат сите физички лице кои се вработени и нивните месечни примања во семејството не го надминуваат нето приходот

Вонредна најава од УХМР: По работа сите брзо одете дома

Вонредна најава од УХМР: По работа сите брзо одете дома

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Силно невреме го зафати вчера регионот, а беснееше и во Македонија. Врнеше и грмеше во повеќе градови, а поплави имаше во Скопје, во Кисела Вода, особено кај Цементара и патот за теферич каде има поплавено и домови, како и во Неготино каде имаше реки по улиците. Во попладневните часови ќе се задржи нестабилно време со

Промовирана книгата за деца „24 часа во Еднорозија“ од Јасмина Кантарџиева Димков

Промовирана книгата за деца „24 часа во Еднорозија“ од Јасмина Кантарџиева Димков

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Во весела атмосфера, со многубројна детска публика, вчеравечер во книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија“ беше промовирана новата книга за деца „24 часа во Еднорозија“ од aвторката и новинарка Јасмина Кантарџиева Димков. Во приказната од романот, кој е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина ‒ публикации“,

Најголемите романтичари меѓу хороскопските знаци – не се Риби, ни Ракови

Најголемите романтичари меѓу хороскопските знаци – не се Риби, ни Ракови

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Кога ќе се спомне романтика и хороскоп во иста реченица, многумина веднаш помислуваат на луѓето родени во знакот на Риби или Рак. Меѓутоа, колку и да се емотивни и посветени, овие знаци не важат за најромантични. Нивната смисла за романтика паѓа во сенка кога на сцена настапува Лавот. Иако важат за тешки егоцентрици,

„Сите добивме ново музичко чудо“: Еве кој македонски кандидат е фаворитот на Карлеуша за победа во вечерашното финале на „Ѕвездите на Гранд“

„Сите добивме ново музичко чудо“: Еве кој македонски кандидат е фаворитот на Карлеуша за победа во вечерашното финале на „Ѕвездите на Гранд“

ИЗВОР Скопје24 | јуни 20, 2019 Популарното регинално музичко талент шоу „Ѕвездите на Гранд“ завршува вечера за оваа сезона, а со тоа и годинава ќе биде избран уште еден победник. Македонија има четворица свои финалисти кои успеаја да се пласираат како едни од најдобрите. Станува збор за Мартинијан Кириловски под менторство на Јелена Карлеуша, Дарко