притисни ентер »

Извори

Скопје Инфо

До Нова година ќе бидат исчистени сите диви депонии во скопско, следи и засилена инспекција
До Нова година ќе бидат исчистени сите диви депонии во скопско, следи и засилена инспекција

До Нова година ќе бидат исчистени сите диви депонии во скопско, следи и засилена инспекција

Изминатите седмици интензивно се чистеше во повеќе делови на Скопје. Оваа сабота, увид на лице место, изврши и градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, која беше во околината на Ѓорче Петров. -Дивите депонии во Скопје мора да бидат минато, порачаа таа од депонијата во близина на индустриската зона во Ѓорче Петров каде, како што реле, постои

Пановски: Во ек на пандемија несериозно е да се менува актуелниот министер за здравство

Пановски: Во ек на пандемија несериозно е да се менува актуелниот министер за здравство

Младите не се тестираат и користат фалсификат сертификати, па се добиваат нереални бројки во однос на позитивните, вели доктор Никола Пановски, кој беше гостин на Утринска на Телма. Пановски истакна дека во време на пандемијата сите треба да се лекуваат во јавно здравство, без оглед на тоа дали се или не осигуреници на фондот. При ваква состојба во

Парк со големина колку Плоштад Македонија ќе се гради спроти „Холидеј Ин“

Парк со големина колку Плоштад Македонија ќе се гради спроти „Холидеј Ин“

Со најавата за почеток на градбата на комплексот „Гранд“ на парцелата 1.1 на паркингот спроти „Холидеј Ин“, компанијата МГ Фешн најави и капитална инвестиција на јавен парк со фонтана на површина близу 7.500 м2 како донација за градот и сите граѓани. Оваа површина, велат од МГ Фешн, e колку површината на Плоштад Македонија, а предвидена е за нов, урбан,

Во земјава сомнежи за два смртни случаи по примени „фајзер“ и „астра зенека“

Во земјава сомнежи за два смртни случаи по примени „фајзер“ и „астра зенека“

Во земјава заклучно до 31 октомври се пријавени сомнежи за два смртни случаи после примена вакцина против ковид-19, но тоа треба официјално да се утврди од Мониторинг центарот УПСАЛА и Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), вели раководителката на секторот во Агенцијата за лекови и медиински помагала МАЛМЕД, Мерјем Хаџихамза. Станува збор за сомнеж за

Фотографија од Скопје осамна на Инстаграм профилот на „National Geografic“

Фотографија од Скопје осамна на Инстаграм профилот на „National Geografic“

Фотографија од Скопје, македонската метропола, се најде на Инстаграм профилот на „National Geografic“. „На зајдисонце, девојка трча кон родителите на главниот плоштад во Скопје“, стои во описот на фотографијата направена од Muhammed Muheisen. View this post on Instagram A post shared by National Geographic (@natgeo)

МИОА: Буџетот за следната година вклучува проекти наменети за граѓаните
МИОА: Буџетот за следната година вклучува проекти наменети за граѓаните

МИОА: Буџетот за следната година вклучува проекти наменети за граѓаните

Буџетот на Министерството за информатичко општество и администрација вклучува проекти посветени директно на граѓаните и дигитализација на државната администрација. Во 2022 година МИОА ќе се фокусира на: -Систем за управување со документи со документи – DMS (Поврзување на над 35 нови институции) -Точка за услуги (Креирање на принципот на едношалтерскиот

Физички нападната жена во Чаир

Физички нападната жена во Чаир

На 05.12.2021 во 17.00 часот во СВР Скопје, М.К.(40) од Скопје пријавила дека во 16.50 часот на подрачјето на Чаир, по претходна расправија, била физички нападната од М.Ц.. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје и Битола

Најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје и Битола

Дури и по вчерашната корекција на бројот на активни случаи, главниот град останува „на врвот“ на оваа листа. На второ место е Битола. Најмалку заразени има во Дебар, Демир Капија, Дојран и Пехчево. Ваква е состојбата во секој град: Скопје 95111, Активни 2768 Куманово 12941, Активни 201 Тетово 11344, Активни 103 Прилеп 10318, Активни 321 Битола 8823,

Гилберт од Астра Зенека: Следната пандемија би можела да биде уште посмртоносна

Гилберт од Астра Зенека: Следната пандемија би можела да биде уште посмртоносна

Следната пандемија би можела да биде уште посмртоносна од пандемијата на коронавирус, предупредува научничката кој учествуваше во создавањето на вакцината АстраЗенека. -Треба да обезбедиме повеќе средства за да се подготвиме за пандемии за да избегнеме губење на напредокот досега, изјави професорката Сара Гилберт за Би-Би-Си. Таа, исто така, предупреди

Ограбен скопјанец во Градскиот парк

Ограбен скопјанец во Градскиот парк

На 05.12.2021 во 22.50 часот во СВР Скопје, А.Д.(25) од Скопје пријавил дека во Градски парк бил физички нападнат од повеќе лица, кои му го одзеле паричникот. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Викендов полициски акции во Куманово, уапсени неколку лица

Викендов полициски акции во Куманово, уапсени неколку лица

На 04.12.2021 во 12.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово ја лишиле од слобода С.Ј.(38) од Куманово. При претрес во нејзиниот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени прашкаста материја и дигитална вага. Судија на претходна постапка ѝ одредил мерка притвор и таа на 05.12.2021 била спроведена во Казнено-поправната установа

Спасовски: Динамизираните полициски активности даваат резултати во намалувањето на бројот на сообраќајни несреќи со фатални последици

Спасовски: Динамизираните полициски активности даваат резултати во намалувањето на бројот на сообраќајни несреќи со фатални последици

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска учествуваше на Вториот состанок на Опсерваторијата за безбедност на патиштата на Западeн Балкан, под наслов „Улогата на агенцијата за безбедност во соoбраќајот и важноста на веродостојни и доверливи податоци во креирањето политики“. „Во поддршка на втората декада – акција за безбедност на патиштата

Промена на над 250 закони и 20 милиони евра за дигитализација на институциите во 2022 година

Промена на над 250 закони и 20 милиони евра за дигитализација на институциите во 2022 година

Со Буџетот за 2022 година предвидени се 20 милиони евра за дигитализација. Софтвер и хардвер во сите институции треба да биде набавен во првите месеци од годината, а до средината на следната година треба да се донесат сите закони, кои се мапирани за усогласување на законодавството во областа на дигитализацијата, со цел таа да стапи на 1 јули 2022 година

Димитров – Ескобар: Покажаното лидерство и заложбите во реформскиот процес да бидат валидирани со почеток на преговорите со ЕУ

Димитров – Ескобар: Покажаното лидерство и заложбите во реформскиот процес да бидат валидирани со почеток на преговорите со ЕУ

Европската перспектива на Северна Македонија и регионот како заедничка стратешка цел, како и актуелните состојби во тој контекст, беа тема на разговор на средбата на заменик помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар, кој престојува во работна посета на земјава со вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров. Како што соопшти