притисни ентер »

Извори

Скопје Вечер

Фестивал на Новиот германски филм
Фестивал на Новиот германски филм

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино „Фросина“. „Жешко столче”, „Надвор од системот”, „Во време кога светлината згаснува”, „Исход на вистината”, „Стикс”, „Среќата е за слабаци”, „Љубопитниот Тоби и тајната на нашата планета”, „Тим Талер

Кршење јајца со чичко Владо во „Цреша“

Кршење јајца со чичко Владо во „Цреша“

Традиоционална забава со кршење вапсани јајца вечерва во „Цреша“. За журката со диско, фанк и техно музика е задолжен диџеј Владодлак, познат како чика Влада. Забавата почнува во 21.30.

Журка со Џони во „Дион“

Журка со Џони во „Дион“

Драган Темелков – Џони од 21 часот ве забавува во „Дион“. Добра музика, вкусна храна и многу забава.

Австријката Мави Феникс на 10 мај во МКЦ

Австријката Мави Феникс на 10 мај во МКЦ

Првиот најавен концерт од споредната програма за 21-вото издание на „Таксират“ е во соработка со Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“. На 10 мај во МКЦ доаѓа Мави Феникс, лоу-фај поп пејачка од Австрија. Својата музичка кариера ја почнува со пеење, рапување и продукција на само единаесет години и уште од тоа време развива свој

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада секој четврток до 2. мај го организира „Џез фестивалот на дуети“. Вечерва од 20 часот ќе се одржи проекција на Ornette: Made in America, па ќе настапат Дени Омерагиќ и Нинослав Спировски, а по нив Гоце Наумов и Антоние Весковски. Во првиот четврток во јуни, вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот

Концерт на КУД „Кочо Рацин“

Концерт на КУД „Кочо Рацин“

Во Дом на АРМ концерт вечерва ќе одржи ансамблот за народни песни и ора „Кочо Рацин“. Концертот почнува во 19.30 часот.

Трибјут на „Дафт панк“ во „Станица“

Трибјут на „Дафт панк“ во „Станица“

Daft Punk Tribute со автентичен лајв диџеј сет, со осветлени кациги и се што се очекува од виустинско трибјут шоу, на 24 април во „Станица 26“ од 21 часот. Влезницата е 400 денари.

Промоција и конецрт на „Планктонс“

Промоција и конецрт на „Планктонс“

После долго време одложување конечно концертна промоција на албум „Денес“, како и на целовечерна забава. Билетите за концертот чинат 150 денари и можат да се купат во Beertija Pub.

Танц Фест Скопје во Сектор 909

Танц Фест Скопје во Сектор 909

Танц Фест Скопје во Сектор 909-“С К Е Ч” Диво, искрено и сега. Кореографија: Адријана Данчевска Музика: Александар Гроздановски Костими: Адријана Данчевска Играат: Тереза Лазарев, Јасмин Систи, Сара Цветковска, Нил Хохенер, Дејан Битровски, Анастасија Данчевска, Јована Зајкова

На журка во „Епицентар“

На журка во „Епицентар“

Вечерва во Епицентар, журка за сите кои сакаат добра музика. Од полноќ до 5 наутра, сабота е ден за забава…