притисни ентер »

Извори

Скопски портал

ДОМ се приклучува на протестот: „Итно стопирање на градежните активности кај Холидеј Ин“
ДОМ се приклучува на протестот: „Итно стопирање на градежните активности кај Холидеј Ин“

ДОМ се приклучува на протестот: „Итно стопирање на градежните активности кај Холидеј Ин“

Зелената партија ДОМ го поддржува и се приклучува на граѓанскиот протест пред Јавното обвинителство со цел стопирање на градежните активности на просторот кај Холидеј Ин. Оттука апрелираат до Јавното обвинителство да се изјасни по иницијативата на Државната комисија за спречување на корупција, поради сомнеж за корупција и злоупотреба на службена должност

Поради технички зафати, без струја делови од Скопје

Поради технички зафати, без струја делови од Скопје

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денеска, поради технички зафати, делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија. - во периодот од 9.30 до 10.30 часот домаќинствата на потегот од гробиштата во Бутел кон улиците Гвадалахара, Јуриј Розентал, Плачковица (општина Шуто Оризари); - во периодот од 7.55 до 15.30 часот корисниците од Визбегово: улицата

Нова улица за жителите на Петровец

Нова улица за жителите на Петровец

Денеска во населено место Петровец, градоначалникот на Општина Петровец, Борче Митевски изврши увид во градежните работи на кракот на улицата бр. 1, каде што се поставуваат павер елементи (бекатон плочки). Улицата на која се поставуваат павер елементите е во должина од 300 метри. Покрај градоначалникот Митевски на настанот присуствуваа и претседателот

Нова улица за жителите на Петровец

Нова улица за жителите на Петровец

Денеска во населено место Петровец, градоначалникот на Општина Петровец, Борче Митевски изврши увид во градежните работи на кракот на улицата бр. 1, каде што се поставуваат павер елементи (бекатон плочки). Улицата на која се поставуваат павер елементите е во должина од 300 метри. Покрај градоначалникот Митевски на настанот присуствуваа и претседателот

Отворен новиот спортскиот центар во Ново Лисиче - Марко Божиновски

Отворен новиот спортскиот центар во Ново Лисиче - Марко Божиновски

Жителите на Ново Лисиче добија нов спортскиот центар кој ќе го носи името Спортски центар – Марко Божиновски. Марко Божиновски беше младо момче пример за спортист, добар другар и пријател, кој што пред шест месеци трагично почина. "Заедничка одлука на моја иницијатива, но заедничка одлука на сите советници во Советот на Општина Аеродром, и од ВМРО-ДПМНЕ,

Пензионерите од Центар добија нов клуб

Пензионерите од Центар добија нов клуб

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, исполни уште едно предизборно ветување за пензионерите во Капиштец, отворен е нов пензионерски клуб во т.ц Беверли Хилс. Градоначалникот Герасимовски беше во посета на пензионерите, пред кои најави зголемени активности, преку организирање турнири во шах, пикадо и стрелаштво. Во оваа пригода Герасимовски

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, до компаниите да покажат општествена одговорност за време на здравствено-економска и енергетска криза, се јавија компании заинтересирани да помогнат“, истакнуваат од оваа институција. Ова е време кога,

250 илјади денари помош за семејствата на настраданите, одлучи Советот на Општина Бутел

250 илјади денари помош за семејствата на настраданите, одлучи Советот на Општина Бутел

Советот на Општина Бутел, на денешната седница го усвои предлогот на градоначалникот Дарко Костовски за доделување помош за настраданите во сообраќајната несреќа, која се случи неодамна во Бугарија. Советот на општината едногласно донесе одлука на семејствата на настраданите да им се додели парична помош во износ од 250 илјади денари. Градоначалникот

Герасимовски: По барање на граѓаните, идејното решение за улицата „Мирослав Крлежа“ во Дебар Маало ќе има измена

Герасимовски: По барање на граѓаните, идејното решение за улицата „Мирослав Крлежа“ во Дебар Маало ќе има измена

По барање на граѓаните, идејниот проект за улицата „Мирослав Крлежа“ во Дебар Маало ќе има измена. На покана на градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, жителите вчера вечер беа во салата на Советот, каде го погледнаа идејниот проект и детално го дискутираа. Герасимовски истакна дека овој пристап на соработка со граѓаните се покажал како

Линиите 22, 22А и 64А од петок до понеделник ќе сообраќаат по изменет режим

Линиите 22, 22А и 64А од петок до понеделник ќе сообраќаат по изменет режим

Од утре, петок, од 8 часот до понеделник до 6 часот, поради градежни зафати на дел од улицата Лука Геров во населба Даме Груев, возилата од линиите 22, 22А и 64А во тој реон ќе сообраќаат по изменет режим од вообичаениот, информираат од ЈСП Скопје. Возилата од јавниот превоз во насока од Транспортен центар и Клинички центар до по надвозникот на улица