притисни ентер »

Извори

Скопско Ехо

Функционерите глумејќи граѓани ги заборавија селата кои ја хранеа Македонија
Функционерите глумејќи граѓани ги заборавија селата кои ја хранеа Македонија

Функционерите глумејќи граѓани ги заборавија селата кои ја хранеа Македонија

Многу села всушност веќе и не се села – изгаснаа. Дали некој кој е избран и платен со народни пари ќе се сети на овој проблем и ќе ги менува работите, за да се спасат барем тие села што уште живуркаат? И за најразвиените држави селата се важни… За време на предизборието многу слушавме за тоа како градовите низ Македонија се запуштени. Многу малку или

Не очекува блага зима

Не очекува блага зима

Оваа зима се очекува да биде со натпросечни температури и количини на врнежи во однос на многугодишниот просек 1981-2010 година, покажува сезонската прогноза на УХМР изработена врз основа на анализите на Европскиот центар за среднорочна прогноза на времето (ECMWF), Виртуелниот центар за климатски промени за Југоисточна Европа (SEEVCCC), како и други

Времето сончево со ниски утрински температури

Времето сончево со ниски утрински температури

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Наутро ќе биде студено со минимални утрински температури од -6 до 2 степена, а во текот на денот, температурите ќе се движат од 3 до 10 степени. Во Скопје ќе преовладува претежно сончево време со појава на мала до умерена облачност

Во ноември поскапе се – најмногу лебот, најмалку жестоките пијалоци

Во ноември поскапе се – најмногу лебот, најмалку жестоките пијалоци

Трошоците на живот во ноември се зголемени за 0,7 проценти, а цените на мало бележат скок од 0,3 отсто во однос на октомври, објави денеска Државниот завод за статистика. Пораст на трошоците на живот се забележани кај лебот и житата за 3,8 проценти, сирењето и урдата за 2,3 отсто, месото за 2,1, маслото за 1,9, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските

Скопската градоначалничка и МВР си ја префрлаат вината за вчерашниот сообраќаен хаос

Скопската градоначалничка и МВР си ја префрлаат вината за вчерашниот сообраќаен хаос

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска и МВР преку соопштенија и Фејсбук статуси се обвинуваат меѓусебно за сообраќајниот метеж што вчера настана во главниот град. Во својата објава на Фејсбук, градоначалничката на Скопје обвини дека да се исклучат семафори без најава со часови за да се направи сообраќаен хаос е крајно несериозно. Според

Кај спортскиот центар „Барис Трајковски“: Уапсени 17 лица кои поседувале дрога
Кај спортскиот центар „Барис Трајковски“: Уапсени 17 лица кои поседувале дрога

Кај спортскиот центар „Барис Трајковски“: Уапсени 17 лица кои поседувале дрога

Седумнаесет лица се приведени кај Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, откако кај нив била пронајдена дрога, информираа од МВР. Како што велат во денешното соопштение, во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода

Наши питомци ќе се школуваат на воена академија на САД

Наши питомци ќе се школуваат на воена академија на САД

Министерството за одбрана за првпат овозможи наши питомци да одат на редовно школување на престижната воена академија „West Point” во Соединетите Американски  Држави, информираа од МО. Како што се вели во соопштението, за оваа можност станало збор при посетата на министерката Радмила Шекеринска на САД во септември оваа година, во чии рамки било покренато

Голем проблем се некои возачи, но имаме и погрешно поставени сообраќајни знаци

Голем проблем се некои возачи, но имаме и погрешно поставени сообраќајни знаци

Со Пеце Лозанов , сообраќаен инжењер од Битола зборуваме за хаосот што ни се случува во сообраќајот , а чија цена секојдневно се плаќа со многу жртви. Сведоци сме на тешки сообраќајни несреќи со автобуси, патнички возила, мотори кои имаат голем број на жртви и настрадани. На што се должи сето ова? -За жал, така е. Не треба многу за да се заклучи дека

Скопјани непрописно се паркираат, изречени 31 казна

Скопјани непрописно се паркираат, изречени 31 казна

На територијата на Скопје, во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот изминатива 24 часа, се изречени вкупно 132 мерки, од кои 34 за возење повеќе од дозволената брзина. Исто така, изречени се 12 мерки за возење без возачка дозвола, 23 за прекршоци што ги чинат пешаците, 11 санкции за недавање првенство на минување на пешаци,

Со низа настани денес се одбележува државниот празник „Св. Климент Охридски”

Со низа настани денес се одбележува државниот празник „Св. Климент Охридски”

Со низа настани денеска во Македонијс е одбележува 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски. Пред споменикот на Св. Климент Охридски во Скопје, повеќе делегации ќе положат цвеќе, а во Собранието ќе биде врачена државната награда „С. Климент Охридски”. Во областа на воспитанието и образованието, државната награда ќе ѝ биде доделена на универзитетската

Се празнува Свети Климент Охридски, темелникoт на македонската духовност и култура

Се празнува Свети Климент Охридски, темелникoт на македонската духовност и култура

Македонија денеска го празнува – одбележува 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски. Споменот на големиот христијански светител, првиот македонски и словенски епископ Велички, основач на познатата Охридска книжевна школа, темелник на македонската просвета и патронот на Македонската православна црква Свети Климент Охридски го прославуваат православните

Еурофарм Пелистер со голема победа над Спортинг за второ место!

Еурофарм Пелистер со голема победа над Спортинг за второ место!

Еурофарм Пелистер продолжи со одличните игри во Европската лига на ЕХФ, откако во распродадената сала „Боро Чурлевски“ во Битола стигна до голема 31:25 (14:13) победа над Спортинг Лисабон, за да го поминат португалскиот клубн а второто место во групата Д, зад фаворитите Ним. По ремито на гости во Португалија, тимот на Жељко Бабиќ беше мотивиран да

„Врба“ и натаму освојува: 7 признанија за само една недела, 13 трофеи вкупно откако се прикажува

„Врба“ и натаму освојува: 7 признанија за само една недела, 13 трофеи вкупно откако се прикажува

Седум наградни признанија за само една седмица: филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ги собра безмалку сите европски трофеи последнава недела. Освои три награди и четири почесни признанија, а имаше и грчка и француска премиера на Маратонскиот филмски фестивал во Атина и на „Европа околу Европа“ во Париз. „Врба“ беше прогласен за најдобар филм на Маратонскиот

Што точно одлучи македонско-бугарската комисија за Св. Климент Охридски?

Што точно одлучи македонско-бугарската комисија за Св. Климент Охридски?

Денешниот голем македонски празник, „Св.Климент Охридски“, славењето на македонскиот светец, наш најголем просветител и учител, еден од учениците на светите Кирил и Методиј кој учествувал во извршувањето на Моравската мисија – се слави и во Бугарија. И тоа како празник на бугарски просветител. -По смртта на Св. Методиj бил истеран од Панонија од Германците

Девет починати во 24 часа и уште 7 од претходно – нови 375 случаи со ковид

Девет починати во 24 часа и уште 7 од претходно – нови 375 случаи со ковид

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 3 починати лица од Скопје (87г, 78г и 62г) и по едно починато лице од Кавадарци (60г), Струга (83г), Струмица (72г), Кочани (59г), Штип (73г) и Свети Николе (86г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови. Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19