притисни ентер »

Извори

Скопско Ехо

Општина Аеродром се предомислува за скапиот договор со маркетинг-агенција за комуникација со граѓаните
Општина Аеродром се предомислува за скапиот договор со маркетинг-агенција за комуникација со граѓаните

Општина Аеродром се предомислува за скапиот договор со маркетинг-агенција за комуникација со граѓаните

Од општина Аеродром најавуваат дека се предомислуваат за договорот со приватната маркетинг агенција, за кој бурно реагираа аеродромци дека е непотребен и скап. Имено, општината ја известува јавноста дека врз основа на јавниот интерес и принципите за рационалност и економичност ќе го преиспита сукцесивниот Договор со приватна маркетинг-агенција. – Иницијалната

Конечно исчистени мини депониите околу МРТ и МКЦ

Конечно исчистени мини депониите околу МРТ и МКЦ

Две – три диви мини депони помалку во Скопје. ЈП „Комунална хигиена“ ги исчисти куповите ѓубре во реонот на МРТ и пасошкото одделение на МВР. Било чистено и околу МКЦ и МАНУ. Од претпријатието соопштуваат дека дваесет работници од третата смена во целост ги отстранила дивите депонии што континуирано се создаваат во овој дел од градот, а било извршено

Конечно почна нешто да се прави во „Вардариште“

Конечно почна нешто да се прави во „Вардариште“

Се раздвижува долго очекуваното градење на „Вардариште“. Во стационарот за кучиња скитници почнаа градежните активности на двата објекта со демонтажа на веќе постојните метални боксови и елементи. Како што соопштуваат од Град Скопјетие ќе бидат комплетно заменети со нови и далеку посовремени стандарди во служба на бездомните животни што ќе бидат дел

Полни местата во „Корчагин“, „Карев“, „Ѓорѓи Димитров“, министерството не смисли начин како да ги направи привлечни и другите средни училишта
Полни местата во „Корчагин“, „Карев“, „Ѓорѓи Димитров“, министерството не смисли начин како да ги направи привлечни и другите средни училишта

Полни местата во „Корчагин“, „Карев“, „Ѓорѓи Димитров“, министерството не смисли начин како да ги направи привлечни и другите средни училишта

Пополнети се квотите за гимназиско образование во три средни училишта „Раде Јовчевски Корчагин”, „Никола Карев” и „Георги Димитров”. Ова според министерството за образование значи оти за гимназиите, односно за гимназиското образование во овие средни училишта, конкурсите се затворени. Во вториот уписен рок остануваат слободни места највеќе во стручните

Градоначалници, камо да работевте како што демантирате новинарски текстови што не ви се по ќејф!

Градоначалници, камо да работевте како што демантирате новинарски текстови што не ви се по ќејф!

Градоначалниците ако во нешто се брзи на реакции тоа е кога станува збор за новинарски текстови во кои тие препознаваат новинарска критика или забелешка за нивното работење. Во тој момент фрчат деманти, реакции, јавувања од т.н. Пи Ар служби, а понекогаш и закани. Едно од овие, меѓу последните е од вчера, во врска со текст за невремето, за кое еден

Ја губи ли и полицијата моќта?

Ја губи ли и полицијата моќта?

Удрил во полицаецот наместо уредно да се паркира крај патот кога овој му дал знак да застане, односно го сопрел. Ова не е дел од сцена во некој странски филм-акција, туку случка во вторникот вечерта на скопските улици. Имено, автомобил „опел вектра“ наместо соодветно да постапи на знакот на полицаецот за сопирање, удрил во него, во пределот на ногата

Чекаме нови фотки од „Вардариште“, ама со згрижени животни

Чекаме нови фотки од „Вардариште“, ама со згрижени животни

Конечно, почнаа да работат-прават нешто во „Вардариште“. Но, ќе бидат ли побрзи отколку до сега во реализација на планот? Ако се гледа по почетокот, дека четири месеци беа потребни од формирањето на ЈП „Лајка“ па до почетокот на демонтажата на стационарот за кучиња-скитници „Вардариште“, нормално е да се прашаме колку ќе треба за тој да почне целосно

Мајката на Пино објавува пораки меѓу него и девојката за која тврди оти го наместила

Мајката на Пино објавува пораки меѓу него и девојката за која тврди оти го наместила

Маја Трпковска, мајката на брутално убиениот 26-годишен Пино Секондо, секојдневно, на Фејсбук, објавува пораки од комуникација за која тврди дека е меѓу нејзиниот син и осомничената Ангела Ѓорѓиевска, која според неа е виновна за убиството на Пино. До овој момент се уште нема никакво закажано рочиште за осомничената Ѓорѓиевска, која инаку е во притвор,

Притвор за пет лица меѓу кои и таткото, принудувале 15 годишно девoјче на сексуални односи

Притвор за пет лица меѓу кои и таткото, принудувале 15 годишно девoјче на сексуални односи

Обвинение за трговија со 15-годишното девојче кое било принудувано и на проституција против пет лица поднело Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Меѓу обвинетите, кои сега се во притвор, се и таткото на малолетното девојче како и нејзиниот љубовник. Ваквото тешко кривично дело почнало да се случува во периодот од

Ограничувањето на брзината малку се почитува: Казнети 58 возачи за пребрзо возење

Ограничувањето на брзината малку се почитува: Казнети 58 возачи за пребрзо возење

Ограничувањето на брзината од 50 километри на час сигурно е еден од најнепочитуваните прописи на скопските сообраќајници. Ова го покажала и вчерашната контрола на скопската полиција која била насочена најмногу на санкционирање на оние возачи кои го прекршувале ова ограничување. Така, поради тоа што возеле дваесет па и повеќе километри на чес од дозволеното

„Макбет“ во МНТ на 27 јуни во рамки на „Скопско лето 2019“

„Макбет“ во МНТ на 27 јуни во рамки на „Скопско лето 2019“

Оние кои до сега не успеаја да ја погледнат претставата „Макбет“ во Македонскиот народен театар, тоа ќе може да го сторат на 27 јуни, во рамките на „Скопско лето 2019“ со почеток во 20 часот. -„Макбет“ за мене отсекогаш била драма која поставува илјадници прашања и ме тера да се замислам до каде сме стигнати како цивилизација, како општество и како

„Грабење во просторот“ на Глигор Стефанов вечерва во Музеј на современа уметност

„Грабење во просторот“ на Глигор Стефанов вечерва во Музеј на современа уметност

„Грабење во просторот“ е насловот на ретроспективната изложба на Глигор Стефанов за периодот 1981-2019, што ќе биде отворена вечерва во 21 часот, во Музејот на современа уметност. Изложбата е во продукција на Музејот на современа уметност (МСУ). Кураторскиот тим од оваа културна институција две години ја организирал изложбата и го истражувал целокупното

И во Чаир нападнат човек од куче скитник- трет за само два дена

И во Чаир нападнат човек од куче скитник- трет за само два дена

Дали топлото време ги прави кучињата скитници поагресивни, или едноставно се во преголем број, се множат и се гладни? Во европските метрополи жителите веројатно не си ги ни поставуваат ваквите прашања оти немаат проблеми со кучињата скитници. Но скопјани, додека го чекаат новото претпријатие што, наводно, треба да ги спаси од овој проблем – „Лајка“,