притисни ентер »

Извори

Слободен Печат

Се омажи една од најубавите спортистки – Ива Стојковска, премиерот Зоран Заев беше гостин
Се омажи една од најубавите спортистки – Ива Стојковска, премиерот Зоран Заев беше гостин

Се омажи една од најубавите спортистки – Ива Стојковска, премиерот Зоран Заев беше гостин

Една од најпосакуваните спортистки рипна во тавче Викендот што помина се омажи една од најубавите поранешни ракометарки – Ива Стојковска . Нејзиниот избраник е струмичанецот Даниел Пројковски со кого беше неколку години во љубовна врска. (Фото: Фејсбук) Свадбената прослава се одржала во еден познат скопски ресторан, а на неа присуствувале нивните најблиски

„Наркоманите“ ни одржаа лекција за вистинскиот пат во животот

„Наркоманите“ ни одржаа лекција за вистинскиот пат во животот

Ѓуле сакаше да ни каже дека славењето на новите „фаци“, кои се почесто ги гледаме на телевизија во бројните реалиту шоу програми во регионот, всушност не нѐ едуцираат, напротив, не враќаат назад, а на најмалите им ги полнат главите со невкусни, некултурни работи. „Чувајте ги своите деца од криминал, потрудете се да ги слават вистинските вредности во

Општинските инспектори, немоќни против потпалувачите на депонии – Бараат помош од државниот инспекторат и МВР

Општинските инспектори, немоќни против потпалувачите на депонии – Бараат помош од државниот инспекторат и МВР

Четворицата инспектори за животна средина вработени во Град Скопје деноноќно се на терен во обид да ги лоцираат потпалувачите на оган Густ чад предизвикан од палење на повеќе од 300 гуми ги исплаши викендов граѓаните на струмичкиот регион, во околината на село Костурино. Пожарот не ја зафатил блиската нискостеблеста шума, но значително го отежнал дишењето

„Скопје убави нозе те газат“: Модна писта или пешачки, по оваа црнокоса девојка сите „фрлија“ поглед

„Скопје убави нозе те газат“: Модна писта или пешачки, по оваа црнокоса девојка сите „фрлија“ поглед

Нашиот главен град има со што да се пофали... Дека Скопје е град на убави девојки сведоци сме сите и тоа секојдневно. Каде и да се завртите ќе забележите убави и дотерани девојки. И тоа не само убави, туку и дотерани и тренди девојки. И фотографот на „Слободен печат“ имаше „блиска“ средба со една црнокоса скопјанка која со својата појава ги привлекуваше

Историски триумф на одбојкарите

Историски триумф на одбојкарите

Македонската одбојкарска репрезентација го забележа историскиот триумф на ЕП победувајќи ја Белорусија. Oдбојкарите испишаа нови страници во македонската спортска историја, остварувајќи историска победа на Европските првенства. По ракометарите, кошаркарите и ватерполистите, одбојкарите се четвртата репрезентација која остварила победа на Европско првенство

Претседателот на Европскиот комитет на регионите Ламбертс во посета на Скопје
Претседателот на Европскиот комитет на регионите Ламбертс во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот комитет на регионите Ламбертс во посета на Скопје

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи е домаќин на Ламбертс. Претседателот на Европскиот комитет на регионите, Карл-Хајнц Ламбертс, од денеска е во работна посета на Македонија. Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи е домаќин на Ламбертс, кој ќе има средби и со претседателот

Пи­леш­ко во до­ма­тен сос (РЕЦЕПТ)

Пи­леш­ко во до­ма­тен сос (РЕЦЕПТ)

Немате идеја за денешниот ручек? Ние ви нудиме едноставен рецепт кој ќе му се допадне на целото семејство. Сос­тојки: 500 гр пи­леш­ко или ед­на по­ма­ла ко­кошка 500 мл со­ја сос 500 мл до­ма­тен сос 200 мл ја­бол­ков оцет 100 гр гус­тин мас­ло по пот­реба 1 л вода 100 гр ше­ќер за­чи­ни по желба Под­го­товка: Со­ја со­сот, до­мат­ни­от сос, оце­тот,

Ниту Ирина, ниту Гага – Бредли Купер во врска со 8 години постара актерка?

Ниту Ирина, ниту Гага – Бредли Купер во врска со 8 години постара актерка?

Откако се снимени на заедничкото дружење, Лаура открила дека се само добри пријатели, но дали е тоа така навистина. Бредли Купер неодамна е снимен на ручек со актерката Лаура Дерн, а веднаш започнаа шушкањата дека пронашол нова љубов. Сепак, таа сега проговори за нивниот однос. Откако се снимени на заедничкото дружење, Лаура открила дека се само добри

ДОДЕКА ЈА ЧЕКААТ ОДЛУКАТА ЗА ВРАЌАЊЕ: Обвинителите на СЈО на „Рузвелтова“ ги чуваат предметите

ДОДЕКА ЈА ЧЕКААТ ОДЛУКАТА ЗА ВРАЌАЊЕ: Обвинителите на СЈО на „Рузвелтова“ ги чуваат предметите

Специјалните обвинители на работа во СЈО со обврска да ги чуваат предметите, обвинителскиот Совет денеска ќе ги достави одлуките за објава во „Службен весник“. Советот на јавните обвинители во текот на денот ќе ги испрати одлуките за враќање на обвинителите на Специјалното обвинителство во матичните обвинителства. Претседателот на Советот, Ацо Колевски,

ФАО: Афиканската свинска чума се шири низ Европа и Азија

ФАО: Афиканската свинска чума се шири низ Европа и Азија

Без ефикасно вакцинирање против болеста - соработката, заедничкото дејствување и будноста на земјите е единствениот начин за контролирање на нејзино ширење. Африканската свинска чума, високо заразна болест кај свињите, се проширува низ Европа и Азија, наштетувајќи им на земјоделските стопанства и нарушувајќи ги пазарите и трговијата. Без ефикасно вакцинирање

Водителката Миа Костова му кажа чао на „Бекстејџ“

Водителката Миа Костова му кажа чао на „Бекстејџ“

Чаршијата шпекулираше дека причина било недоразбирање со уредниците на емисијата Познатата и атрактивна водителка Миа Костова веќе некое време не ја гледате на тв-екраните како водителка на естрадниот магазин „Бекстејџ“ и за тоа има причина. Костова со уредниците на емисијата се договорила да се повлече од екраните и да остави простор на помладите

Реакција на О2 Иницијатива за неисполнувањето на Планот за чист воздух

Реакција на О2 Иницијатива за неисполнувањето на Планот за чист воздух

Од Програмата за намалување на аерозагадување за оваа година, сè останува на ЌЕ, на прагот од грејната сезона и само 3 и пол месеци до крајот на 2019 О2 Иницијативата за чист воздух преку соопштение реагира на изјавата на заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, дадена за Слободен печат. Реакцијата се однесува на пренамена на средствата

Реакција на О2 Иницијативата на интервјуто на Макрадули за „Слободен печат“: Макрадули сам потврди дека има пренамена на парите

Реакција на О2 Иницијативата на интервјуто на Макрадули за „Слободен печат“: Макрадули сам потврди дека има пренамена на парите

Од Програмата за намалување на аерозагадување за оваа година, сè останува на ЌЕ, на прагот од грејната сезона и само 3 и пол месеци до крајот на 2019 О2 Иницијативата за чист воздух преку соопштение реагира на интервјуто на заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули , дадено за „Слободен печат“. Реакцијата се однесува на пренамена на средствата

„СВЕТСКИ РЕКОРД“: Килијан Мбапе си оди за 225 милиони евра!?

„СВЕТСКИ РЕКОРД“: Килијан Мбапе си оди за 225 милиони евра!?

Треба да се почека, но јасно е дека ПСЖ нема друго решение, едноставно, младиот играч сака во поголем клуб. Но, какви се условите? Шпанците повторно испраќаат „бомбастични“ информации, поточно добро познатиот новинар Едуардо Инда кој тврди дека секогаш има ексклузивни информации вели дека е практично „постигнат договор“ помеѓу Реал Мадрид и ПСЖ. Младиот

Кина и САД во конфликт за мисијата на ОН во Авганистан

Кина и САД во конфликт за мисијата на ОН во Авганистан

Мисијата на ОН е воспоставена во 2002 година и му помага на Авганистан во подготовки за избори и поддршка за придвижување на мировните преговори меѓу авганистанската Влада и талибанците. Кина и САД не можат да постигнат договор околу резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за продолжување на политичката мисија на ОН во Авганистан. Пекинг би можел