притисни ентер »

Извори

Р.С. Европа

Ескобар - Со европските партнери работиме за интеграција на С. Македонија во ЕУ
Ескобар - Со европските партнери работиме за интеграција на С. Македонија во ЕУ

Ескобар - Со европските партнери работиме за интеграција на С. Македонија во ЕУ

Заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави, Габриел Ескобар, кој е во прва посета на земјава, на прес-конференција со министерот за надворешни рабори Бујар Османи ја пренесе силната поддршката од администрацијата на САД за брза евроинтеграција на С Македонија. Пендаровски и Ескобар разговарале за билатералните односи и состојбите

Македонските влади - пазар за фотелји, наместо борба за идеи?

Македонските влади - пазар за фотелји, наместо борба за идеи?

Македонија не е република, туку еден вид акционерско друштво во кое партиите се акционери, коментира политичкиот аналитичар Јордан Шишовски по коалициониот договор СДСМ-Алтертнатива од кои многу работи останаа нејасни особено околу причините за добивање токму на тие министерства. Mинистри за здравство, за информатичко општество и администрација и без

Путин ќе ја посети Индија за да склучи договори за оружје

Путин ќе ја посети Индија за да склучи договори за оружје

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе отпатува за Индија на разговори на кои се очекува да доминираат продажбата на енергија и оружје. Посетата на средба со премиерот Нарендра Моди ќе биде само негово второ патување надвор од Русија по пандемијата на коронавирус, по јунскиот самит во Женева со американскиот претседател Џо Бајден. Патувањето

Груби - Заев треба да остане, но за нас е прифталив секој мандатар што ќе го предложи СДСМ

Груби - Заев треба да остане, но за нас е прифталив секој мандатар што ќе го предложи СДСМ

ДУИ смета оти Зоран Заев треба да остане на позицијата премиер додека да се стабилизира парламентарното мнозинство, да заврши процесот на реконструкција на Владата и за да се решат клучните стратешки прашања, изјави денеска првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби. Тој денеска одговарајќи на новинарски

Цените замрзнати, владата се прошири до следната криза - вие коментирате

Цените замрзнати, владата се прошири до следната криза - вие коментирате

Кога приоритет ќе им биде народот? - гласи еден од коментарите за проширувањето на владината коалиција со Алтернатива. Владата ги замрзна цените на основните прехранбени производии и одлуката ќе трае до 31 јануари 2022 година. На нашата ФБ страница нема ниту еден позитивен коментар, само критики и подбив. Видете и ова: Ако има потреба ќе се прошири

Заврши средбата на Заев со коалиционите партнери во Владата
Заврши средбата на Заев со коалиционите партнери во Владата

Заврши средбата на Заев со коалиционите партнери во Владата

На Македонија во овој момент не ѝ се потребни предвремени парламентарни избори и добро е што се зголемува парламентарното мнозинство за четири пратеници, изјави претседателот на НСДП Тито Петковски по завршувањето на средбата на премиерот Зоран Заев со партиите од владината коалиција. Петковски рече дека на средбата разговарале околу тоа што како коалиција

Средба на Заев со коалиционите партнери во Владата

Средба на Заев со коалиционите партнери во Владата

Премиерот Зоран Заев вечерва во Владата има средба со претставниците на партиите од владината коалиција, во врска со договорот постигнат со Алтернатива за влезот на оваа партија во Владата. Претставниците на помалите политички партии од владината коалиција очекуваат да слушнат кои се владините приоритети по приклучувањето на Алтернатива. Цeнтралниот

Русија и Индија го продолжија договорот за воена соработка

Русија и Индија го продолжија договорот за воена соработка

Русија и Индија потпишаа голем број на трговски договори, како и договори за оружје за време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин во Њу Делхи. Путин имаше средба со индискиот премиер Нарендра Моди, а меѓу потпишаните договори е и тоа дека Индија ќе произведе повеќе од 600.000 автоматски пушки калашникови. Путин отпатува во Индија заедно

Протест пред Обвинитеството за изградбата на зградите кај Холидеј Ин

Протест пред Обвинитеството за изградбата на зградите кај Холидеј Ин

Протест пред Основното јавно обвинителство беше одржан денеска во организација на граѓанските иницијативи „Шанса за Центар“ и „Зелен Хуман Град“. Демонстрантите побараа Обвинителството да ја извести јавноста во врска со иницијативата поднесена од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата во однос на изградбата на висококатниците на

Германија - Предлозите на Иран за нуклеарната програма се неприфатливи

Германија - Предлозите на Иран за нуклеарната програма се неприфатливи

Германското Министерство за надворешни работи соопшти дека смета оти предлозите на Иран во врска со неговата нуклеарна програма не се прифатливи и дека очекува Техеран да се врати на меѓународните преговори со „реални“ преговарачки позиции. „Ги разгледавме предлозите внимателно и темелно. Заклучивме дека Иран ги прекршил речиси сите компромиси пронајдени

Европската агенција за лекови го препорача лекот „RoActemra“ за ковид пациенти

Европската агенција за лекови го препорача лекот „RoActemra“ за ковид пациенти

Европската агенција за лекови на 6 декември препорача да се одобри употреба на анти-инфламаторен лек за лекување на возрасни лица кои се хоспитализирани поради тешка слика на Ковид-19. Одлуката на Европската агенција за лекови (ЕМА), која мора да биде одобрена од Извршната комисија на ЕУ, ја проширува употребата на лекот „RoActemra“ на швајцарскиот

ЕУ: Не постои подготвеност за дијалог меѓу Приштина и Белград

ЕУ: Не постои подготвеност за дијалог меѓу Приштина и Белград

Малку е веројатно дека наскоро ќе биде организирана нова рунда на дијалог меѓу Србија и Косово на највисоко политичко ниво. Претставници на ЕУ запознаени со процесот, сметаат дека во овој момент Приштина и Белград не се подготвени за конструктивно да се вклучат во процесот. Портпаролот на ЕУ Петер Стано изјави дека предуслов за одржување на следната

Русија и Индија дискутираат за оружје, енергија и ситуацијата во Авганистан пред средбата Путин-Моди

Русија и Индија дискутираат за оружје, енергија и ситуацијата во Авганистан пред средбата Путин-Моди

Одбраната, оружјето, нуклеарната енергија и ситуацијата во Авганистан се темите кои доминираа на денешните дискусии, во пресрет на разговорите во Њу Делхи меѓу рускиот претседател Владимир Путин и индискиот премиер Нарендра Моди. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров најави дека договорот за снабдување на Индија со противвоздушните одбранбени

МАЛМЕД: Две пријави за сомнеж од смртен исход по примена ковид вакцина

МАЛМЕД: Две пријави за сомнеж од смртен исход по примена ковид вакцина

Вкупно 231 пријава за несакани ефекти по примени вакцини против Ковид-19 се пријавени во Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД, а двајца лекари во април и септември пријавиле несакани реакции за смртен случај поврзани со употребата на вакцините, изјави раководителката на сектор во МАЛМЕД Меријем Хаџихамза на денешна онлајн средба со новинарите

Владата до 9 декември треба да препорача цена на струјата

Владата до 9 декември треба да препорача цена на струјата

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски денеска изјави дека чека Влада да препорача цена на струјата за да достави понуда до ЕВН. Понудата до ЕВН Хоум треба да се достави до 9 декември за да почне со подготовки за реализација на планот за 2022 година, изјави Ковачевски денеска на прес – конференција во РЕК Битола. Ковачевски потврди дека во