притисни ентер »

Извори

Смарт СДК

Куче кое спаси 12 животи и стана херој на Мексико отиде во пензија по девет години служба
Куче кое спаси 12 животи и стана херој на Мексико отиде во пензија по девет години служба

Куче кое спаси 12 животи и стана херој на Мексико отиде во пензија по девет години служба

Кучето спасител кое се стекна со светска слава со своите херојски напори по катастрофалниот земјотрес во Мексико во 2017 замина во пензија во девет години во службата. Мексиканската морнарица одржа посебна церемонија во чест на златниот лабрадор Фрида, која учествуваше во 53 спасувачки акции во Мексико, Хаити, Гватемала и Еквадор. Оттаму велат дека

Париз инвестира во летечки такси сервис за Олимпијадата во 2024

Париз инвестира во летечки такси сервис за Олимпијадата во 2024

Посетителите на Париз наскоро ќе можат со стил да пристигнуваат во центарот на градот, возејќи се со летечко такси. Авионската компанија „Ербас“ работи заедно со францускиот транспортен оператор „РАТП груп“ на истражување и развој на „возила со вертикално полетување и слетување“ и се надеваат дека ќе бидат готови навреме за Олимпијадата во Париз во

Откако помогнаа да се размножат, зоолошките градини од Европа враќаат црни носорози во Африка

Откако помогнаа да се размножат, зоолошките градини од Европа враќаат црни носорози во Африка

Зоолошки градини од Европа организираа транспорт на пет источни црни носорози во Африка, во најголемата и најсложена ваква операција досега, што почна да се планира уште минатата година. Три женки и два мажјака на возраст од две до девет години беа преместени во национален парк во Руанда од Англија, Чешка и Данска, при што морале да поминат 30-часовен

Мајкл Б. Џордан место Кијану Ривс во новиот „Матрикс“

Мајкл Б. Џордан место Кијану Ривс во новиот „Матрикс“

Ѕвездата на „Блек Пантер“ и „Крид“, Мајкл Б. Џордан, ќе го замени Кијану Ривс во четвртиот дел на „Матрикс“. Студиото „Ворнер брос“ подготвува сосема нова верзија на научно-фантастичната класика, што повторно ќе ја режираат сестрите Вашовски. Сценариото за новиот „Матрикс“ ќе го пишува Зак Пен („Неверојатниот Хулк“) и се очекува да влезе во продукција

Може да се даде медицинска дијагноза Според постови на фејбсук, вели американско истражување

Може да се даде медицинска дијагноза Според постови на фејбсук, вели американско истражување

Постовите на корисниците на Фејбук испраќаат скриени пораки за нивното здравје, вели едно американско истражување. Според истражувањето на медицинскиот универзитет Пен, јазикот што се користи на Фејбук може да навести состојби како дијабетес, анксиозност, депресија или психоза. Со помош на автоматска техника на собирање податоци, истражувачите анализирале

10 години од смртта На Мајкл Џексон – од трите деца, само Парис остана поврзана со шоу-бизнисот
10 години од смртта На Мајкл Џексон – од трите деца, само Парис остана поврзана со шоу-бизнисот

10 години од смртта На Мајкл Џексон – од трите деца, само Парис остана поврзана со шоу-бизнисот

На 25 јуни 2009 година, светот ја обиколи шокантната вест дека починал Мајкл Џексон, „кралот на попот“ и една од најголемите музички ѕвезди на сите времиња. Џексон почина на 50 години од срцев удар, три недели пред почетокот на големата повратничка турнеја, која требаше да опфати 50 концерти. „Пред 10 години, светот загуби талентиран уметник и исклучителен

Концерт на „Загребачки квартет“ и изложба на белградскиот уметник Лалиќ на Скопско лето

Концерт на „Загребачки квартет“ и изложба на белградскиот уметник Лалиќ на Скопско лето

Концертот на „Загребачки квартет“ од Хрватска и изложбата „Разоткривање“ на Владимир Лалиќ од Белград се вечерва на програмата на Скопско лето. Концертот на квартетот кој слави 100 години постоење е најавен за 20 часот во Музејот на македонска борба. Членови на составот се Mартин Крпан и Давор Филипс на виолина, Хрвоје Филипс на виола и Мартин Јордан

„Војна на ѕвездите“ доби и своја колекција мебел

„Војна на ѕвездите“ доби и своја колекција мебел

Филипинскиот дизајнер Кенет Кобонпу ги здружи силите со франшизата „Војна на ѕвездите“ и направи колекција од фотелји, ламби и табуретки. Кобонпу искористи мотиви од култниот филмски серијал во дизајнирањето на мебел, како фотелја која наликува на маската на Дарт Вејдер или, пак, табуретка со волна во стилот на крзното на Чубака. (Фото: Дезин) Во соработка

Енергичните италијанци „Калашима“ вечерва на Скопско лето

Енергичните италијанци „Калашима“ вечерва на Скопско лето

Еден од најактрактивните бендови од Италија, „Калашима“, ќе настапи вечерва на 40. Скопско лето. Концертот е закажан во 21 часот во кино „Фросина“ во МКЦ. „Експлозивни, енергични, врвни. Шестмина пријатели, израснати со мелодиите и хипнотичките ритми на магичниот ритуал на Таранта, повторно ја менуваат традицијата со дива мешавина на електронски и

11-годишен штипјанец меѓу тројцата македонски математичари кои освоија медал на Балканијадата во Кипар

11-годишен штипјанец меѓу тројцата македонски математичари кои освоија медал на Балканијадата во Кипар

Од шестмина македонски претставници, тројца се вратија со медал од Балканската јуниорска олимпијада по математика, што се одржа во Кипар. Јасна Илиева од Скопје и 11-годишниот штипјанец Дамјан Давков, најмладиот учесник на шампионатот, освоија сребро, а скопјанецот Никола Спировски стигна до бронза. Успехот на Дамјан, кој е шесто одделение, е уште

Се урива „Сан Сиро“, Милан и Интер ќе градат нов стадион од 630 милиони фунти

Се урива „Сан Сиро“, Милан и Интер ќе градат нов стадион од 630 милиони фунти

„Сан Сиро“, легендарниот стадион на Милан и Интер, ќе биде урнат, откако двата клуба се согласија да изградат нов, кој ќе чини 630 милиони фунти. Тие донесоа одлука да добијат нов дом, откако модернизацијата на постојниот стадион се покажала прескап зафат. „Ќе изградиме нов ‘Сан Сиро‘ во истата област. Стариот стадион ќе биде урнат и на негово место

Четворица писатели Вечерва гости во книжарницата „Антолог“

Четворица писатели Вечерва гости во книжарницата „Антолог“

Вечерва во 20 часот, во книжарницата „Антолог“ ќе има разговор со писателите Илија Ѓуровиќ, Жарко Кујунџиски, Петар Андоновски и Живко Грозданоски. Настанот го организира издавачката куќа „Готен“ во рамки на проектот „Читајќи го Балканот“. Ѓуровиќ е писател од Црна Гора, кој во текот на јуни е гостин на резиденцијалната програма за писатели на издавачката

Изумителот на УСБ жали што го направил така тежок за приклучување

Изумителот на УСБ жали што го направил така тежок за приклучување

Ретко кога ни успева да приклучиме маус, полнач за телефон или УСБ од прва, па пробуваме од другата страна, за на крај да сфатиме дека и првиот пат добро сме правеле. Изумителот на УСБ, што е скратено од Universal Serial Bus, ја разбира нашата болка. Аџај Бат, лидерот на тимот на Ај-Би-Ем што го измисли УСБ-то во средината на 1990-ите, вели дека е

Во мое време бевме среќни ако пуштеа два цртана во една вечер, рече Џијан Емин на концертот во парк

Во мое време бевме среќни ако пуштеа два цртана во една вечер, рече Џијан Емин на концертот во парк

„Браво за оркестарот на Филхармонијата“, „музиката на нашето детство“, „музиката со која пораснавме“, ова се коментарите на публиката по синоќешниот концерт „Ну Погоди“ во Градски парк. Со концертот „Ну Погоди“ диригираше Џијан Емин Музичарите, придружувани од специјални видеопроекции, ги свиреа темите од култните цртани филмови од земјите од источниот

Во Тихи Океан поставена пловечка бариера што треба да собере 1,8 трилиони парчиња пластика

Во Тихи Океан поставена пловечка бариера што треба да собере 1,8 трилиони парчиња пластика

Пловечки уред дизајниран да собира пластичен отпад повторно беше поставен во Тихи Океан со цел да исчисти огромен остров од ѓубре меѓу Калифорнија и Хаваи. Бојан Слет, креатор на проектот „ Ocean Cleanup “, објави на Твитер дека 600 метри долгата пловечка бариера која се скрши минатата година повторно е поставена во океанот по четири месеци поправка