притисни ентер »

Извори

Smartportal

Huawei P30 Pro е моментално најпривлечниот телефон на пазарот со неверојатна камера
Huawei P30 Pro е моментално најпривлечниот телефон на пазарот со неверојатна камера

Huawei P30 Pro е моментално најпривлечниот телефон на пазарот со неверојатна камера

Одличен дизајн со одлични бои, мали рамки околу екранот со супер резолуција и најдобрите перформанси кои се моментално можни на еден мобилен уред Huawei P30 Pro е еден од ретките телефони кои ни беше посебно задоволство да го користиме и тестираме. Телефонот може слободно да се каже дека го покажува нивото до кое стигна Huawei изминатите години и со

Mozilla Firefox 67.0.3 исправа сериозен безбедносен пропуст кој веќе се искористува од хакерите

Mozilla Firefox 67.0.3 исправа сериозен безбедносен пропуст кој веќе се искористува од хакерите

На корисниците на Firefox им се препорачува веднаш да проверат за нова верзија од прелистувачот, иако таа може и самата автоматски да биде инсталирана Mozilla во текот на вчерашниот ден издаде нова верзија од својот Firefox прелистувач која има само една новина. Firefox 67.0.3 доаѓа со исправка на безбедносен пропуст за кого пишува дека има информации

Навики на познати личности: Тим Ферис

Навики на познати личности: Тим Ферис

Дневните навики на кумот на лајф-хаковите Тим Ферис веројатно го знаете по неговиот бестселер 4 Hour Work-Week (и самиот вели дека насловот е misleading, тој всушност работи многу повеќе од четири часа неделно). Но, откако таа негова книга се продаде во милионски примероци, тој стана познат по повеќе други проекти. Тој е прилично успешен инвеститор

Facebook ја најави Libra – својата долгоочекувана криптовалута која ќе почне да функционира од идната година

Facebook ја најави Libra – својата долгоочекувана криптовалута која ќе почне да функционира од идната година

Иако оваа валута функционира на основа на „блокчејн“ технологија, истата е доста различна од веќе постојните криптовалути како познатата Bitcoin Веќе подолго време се шпекулира дека Facebook планира да влезе во „светот“ на криптовалутите и со тоа да претстави сериозна конкуренција на Bitcoin и уште неколку слични и познати. Facebook Libra е резултатот

Samsung ќе го претстави Galaxy Note 10 на 7-ми август во Њујорк?

Samsung ќе го претстави Galaxy Note 10 на 7-ми август во Њујорк?

Информацијата ја објавува Cnet кои ја имаат добиено од луѓе запознаени со плановите на Samsung Дека Samsung ќе го претстави Galaxy Note 10 во август, е нешто што го сметаме за сигурно, со оглед на претставувањето на претходните модели. Сега ја имаме и точната дата која иако не е потврдена од Samsung, сепак доаѓа од медиум каков што е Cnet. Тие тврдат

Samsung ќе го претстави Galaxy Note 10 на 7-ми август во Њујорк?
Samsung ќе го претстави Galaxy Note 10 на 7-ми август во Њујорк?

Samsung ќе го претстави Galaxy Note 10 на 7-ми август во Њујорк?

Информацијата ја објавува Cnet кои ја имаат добиено од луѓе запознаени со плановите на Samsung Дека Samsung ќе го претстави Galaxy Note 10 во август, е нешто што го сметаме за сигурно, со оглед на претставувањето на претходните модели. Сега ја имаме и точната дата која иако не е потврдена од Samsung, сепак доаѓа од медиум каков што е Cnet. Тие тврдат

Првиот Balkan Project Leadership самит ќе се одржи на 29 и 30 јуни во Охрид

Првиот Balkan Project Leadership самит ќе се одржи на 29 и 30 јуни во Охрид

Project Management Institute® (PMI®) е најголемата светска асоцијација за проект менаџери, со преку 600.000 сертифицирани експерти и 450.000 членови во повеќе од 200 земји Остануваат уште неколку дена до отпочнување на првиот балкански проектен лидершип самит, сега е одлична прилика да и вие бидете дел од овој собир на којшто ќе присуствуваат лидери

Првиот Balkan Project Leadership ќе се одржи на 29 и 30 јуни во Охрид

Првиот Balkan Project Leadership ќе се одржи на 29 и 30 јуни во Охрид

Project Management Institute® (PMI®) е најголемата светска асоцијација за проект менаџери, со преку 600.000 сертифицирани експерти и 450.000 членови во повеќе од 200 земји Остануваат уште неколку дена до отпочнување на првиот балкански проектен лидершип самит, сега е одлична прилика да и вие бидете дел од овој собир на којшто ќе присуствуваат лидери

Huawei ја одложува продажбата на Mate X поради правење на дополнителни тестирања

Huawei ја одложува продажбата на Mate X поради правење на дополнителни тестирања

Дополнителните тестирања во голем дел се мотивирани пореди проблемите кои се појавија кај конкурентниот Galaxy Fold од Samsung Shutterstock.com Huawei беше втората компанија, од поголемите, која покрај Samsung претстави свој уред со екран којшто се превиткува. Наречен Mate X , за некои ова решение на Huawei е подобро од тоа на Samsung. Разликата од

Huawei Mate 30 Pro прикажан на неофицијални „рендери“

Huawei Mate 30 Pro прикажан на неофицијални „рендери“

Не е познато колку се точни овие слики, меѓутоа покажуваат дека Mate 30 Pro ќе има четири камери на задната страна, а исечокот ќе биде заменет со дупка за двете камери на левата страна од екранот Има уште доста додека дојде времето за претставување на наредната генерација од Mate серијата, односно Mate 30. Тука и посебно се истакнуваат проблемите кои

Чекајќи ги операторите, Google реши сам да го забрза имплементирањето на нивниот RCS систем

Чекајќи ги операторите, Google реши сам да го забрза имплементирањето на нивниот RCS систем

Први кои ќе можат да го користат RCS системот се корисниците во Франција и Британија Уште пред една година Google најави дека има развиено нов систем и протокол којшто е замислен како замена за стариот SMS којшто сите оператори во светот уште го користат. Системот е наречен RCS, односно Rich Communication Services и ќе работи преку Messages апликација

Microsoft размислува да додаде Office копче на Windows тастатурите

Microsoft размислува да додаде Office копче на Windows тастатурите

Ова копче ќе може да се користи за кратенки за брзо отворање на Office апликациите, како и за брзо споделување на датотеки Од анкета која Microsoft ја спроведува за корисниците на бизнис или училишна Office сметка може да се види дека размислуваат за воведување на ново копче на Windows тастатурите кое ќе биде со иконата на Office. Поточно, новото копче

Партнерство на УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија

Партнерство на УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија

Дигитални иновации за еднакви можности на децата и младите со попреченост Скопје, 18 јуни, 2019: Фондацијата Телеком за Македонија и УНИЦЕФ објавија партнерство за проширување на можностите за вклучување на децата и младите со попреченост во дигиталното општество. Партнерите, заедно со млади луѓе, ќе создаваат иновативни дигитални решенија за подобар

Volvo Vera е автономен камион кој ја доби својата прва комерцијална работа

Volvo Vera е автономен камион кој ја доби својата прва комерцијална работа

Камионот кој не ни може да има возач, ќе носи товар со производи од една до друга локација на компанија во Шведска Volvo, познатиот шведски производител на автомобили и камиони, минатата година најави дека е во развој на нов камион, конкретно влекач, којшто е електричен и автономен, па дури и нема можност и место за возач. Овој камион треба да ги замени

Huawei очекува пад на продажбата на смартфони до 40% и пад на планираните приходи до 30 милијарди долари

Huawei очекува пад на продажбата на смартфони до 40% и пад на планираните приходи до 30 милијарди долари

Информацијата доаѓа директно од директорот на компанијата истакнувајќи дека забраната од САД ги има погодено повеќе од очекувањата Shutterstock.com До брзо решение кое ќе ги реши потенцијалните проблеми на Huawei со американските власти не дојде, иако тоа некако беше и очекувано. Јасно беше и дека доколку ситуацијата остане каква што е, Huawei сепак