притисни ентер »

Извори

Спектра

Поднесена кривична пријава за 11 лица од Струшко, меѓу нив и малолетник
Поднесена кривична пријава за 11 лица од Струшко, меѓу нив и малолетник

Поднесена кривична пријава за 11 лица од Струшко, меѓу нив и малолетник

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против следниве 11 лица: Д.Р.(42), С.Р.(48), Н.Р(49), Ј.Р.(30), Х.Р.(19), Ш.Р.(22), против 16 годишно лице, сите од струшкото село Октиси, како и против Д.Х.(45), Х.Б.(49), Ш.Х.(28) и Д.Х

Фк Лабуништа несреќно загуби во Скопје....

Фк Лабуништа несреќно загуби во Скопје....

Вчера во рамките од 4-тото коло Фк Лабуништа гостуваше на стадионот Автокоманда во Скопје против ФК Скопје, во еден тврд и рамноправен натпревар во кој се чекаше грешка на противникот, Лабуништани имаа четири сто процентни шанси за погодок но среќата не беше на наша страна, после една прекрасна акција на Лабуништани преку најдобриот поединец Каланоски

Стружанец искршил стакла од Авто-сервис во Струга

Стружанец искршил стакла од Авто-сервис во Струга

На 15.09.2019 година околу 19.30 часот, на улицата „Маршал Тито“ во Струга, нарушен е јавниот ред и мир со кршење стакла од автосервис, извршен од И.И.(50) од Струга. Против него, во согласност со Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, ќе биде поднесена соодветна пријава. Извор:Strugaonline

Нов царински терминал на „Ќафасан“

Нов царински терминал на „Ќафасан“

На граничниот премин „Ќафасан“ на границата со Република Албанија, денеска во употреба е пуштен новиот царински терминал кој ќе придонесе кон зголемување на пропусната моќ на преминот за стокови пратки и намалување на времето за гранични формалности. Станува збор за проект вреден 1,7 милиони евра реализиран со финансиска поддршка на ЕУ, од 60-те милиони

Струга се жали на судењето против Вардар

Струга се жали на судењето против Вардар

Фудбалскиот клуб Струга ќе испрати жалба до Фудбалската федерација на Македонија поради лошото судење на натпревар со Вардар изминатата сабота. Најтрофејниот македонски тим славеше со 3-0 против стружани на арената „Тодор Проески“, но за гостите спорни се два гола на „црвено-црните“. Според нив, тие се тешко оштетени во две ситуации. Првата е поради

Лабуништани повторно ќе протестираат против каменоломите!...
Лабуништани повторно ќе протестираат против каменоломите!...

Лабуништани повторно ќе протестираат против каменоломите!...

Се известуваат граѓаните на Лабуништа и околните населби дека Петок на ден 20.09.2019 година со почеток во 15:00 часот ќе се одржи протест во месноста викана Калишта во Лабуништа на локалниот пат за с.Боровец веднаш пред каменоломите. -Целта на протестот се спречување со работа на каменоломите се молат граѓаните за масовно присуство... Е.К. Натура-Лаб

Полициски контроли врз моторџиите

Полициски контроли врз моторџиите

Изминатиот викенд, на подрачјето на СВР Охрид, беа извршени зајакнати акциски контроли во сообраќајот во однос на прекршоци кои ги прават возачи на мотоцикли. Притоа, било констатирано дека 03 возачи управувале мотор без возачка дозвола (Охрид-01, Струга-01 и Дебар 01), а 17 возачи на мотор не носеле заштитен шлем (Охрид-05, Струга 06, Кичево-03 и

Германски новинари на информативно патување во Охрид

Германски новинари на информативно патување во Охрид

Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) во Охрид престојуваа германски новинари, кои реализираа информативно патување. – Станува збор за Marina Siladji од „Fly Memmingen“, Theresa Vorleiter од HitRadio RT1, Stefan Walter и Josef Gruber од Mittelbayerische Zeitung, Simone Haefele од Schwabische Zeitung и Philipp Wehrmann

Обновено:Најмладите го означија стартот на Европската недела на мобилност

Обновено:Најмладите го означија стартот на Европската недела на мобилност

Со порака упатена од најмладите„ Рака за рака“ и прошетка низ охридските улици, денес почнуваат активностите во рамки на Европската недела на мобилност. Утре, активностите продолжуваат со промоција на проектот кој е во соработка со ЗЕЛС и ГИЗ „Паркинзи за велосипеди“, при што на девет локации во Охрид ќе бидат поставени паркинзи за велосипеди; Во среда,

Денеска во Струга информативна средба за кариерни можности со тимот на Кроациа Осигурување

Денеска во Струга информативна средба за кариерни можности со тимот на Кроациа Осигурување

Денеска во Струга ќе се одржи информативна средба на која стружани ќе можат да се запознаат со професијата Лиценциран Застапник на Кроациа Осигурување / Живот. Оваа професија нуди постојан кариерен развој, можност сами да го креирате сопственото работно време, одлични компензациски пакети и стимулативни награди, а притоа не морате да ја напуштите старата

Вицепремиерот Анѓушев во посета на Руен Инокс и Пејпер Мил во Кочани – Владата се радува на успехот на компаниите, тие се основата на одржлив економски раст

Вицепремиерот Анѓушев во посета на Руен Инокс и Пејпер Мил во Кочани – Владата се радува на успехот на компаниите, тие се основата на одржлив економски раст

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, во рамките на активностите за презентација на измените и дополните на Законот за финансиска поддршка на инвестициите и Предлог законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување по основ на зголемување на плата,

Вицепремиерот Анѓушев во посета на Руен Инокс и Пејпер Мил во Кочани – Владата се радува на успехот на компаниите, тие се основата на одржлив економски раст

Вицепремиерот Анѓушев во посета на Руен Инокс и Пејпер Мил во Кочани – Владата се радува на успехот на компаниите, тие се основата на одржлив економски раст

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, во рамките на активностите за презентација на измените и дополните на Законот за финансиска поддршка на инвестициите и Предлог законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување по основ на зголемување на плата,

Најмладите охриѓанчиња ќе ја пренесат пораката „Рака за рака“ во рамките на „Европската недела на Мобилност“

Најмладите охриѓанчиња ќе ја пренесат пораката „Рака за рака“ во рамките на „Европската недела на Мобилност“

Во рамките на „Европската недела на Мобилност“ што се одбележува од 16-ти до 22-ри септември, најмладите охриѓанчиња згрижени во ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ во понеделник, во периодот од 10:00 до 11:30 часот ќе продефилираат низ охридските улици, каде со соодветни транспаренти во рака ќе ја пренесат пораката „Рака за рака“. Дечињата ќе прошетаат низ улицата

Во Охрид ќе се одбележи Светскиот ден за прва помош

Во Охрид ќе се одбележи Светскиот ден за прва помош

Охридскиот Црвен крст и оваа година ќе го одбележи 14-ти септември, Светскиот ден за прва помош и ќе даде придонес кон промовирање на знаењата и вештините за првата помош, како хуманитарен чин и клучна компонента за еден посовремен и поширок пристап. Црвен крст Охрид како едно од своите приоритетни залагања го има ширењето на знаењата и вештините за

Жител на Лескоец потешко повреден при незгода со мопед

Жител на Лескоец потешко повреден при незгода со мопед

На 13-ти септември 2019 година, околу 19:55 часот, во селото Лескоец, 31-годишниот Д.Г. од истото село, управувајќи мопед со охридски регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот. – Во незгодата, Д.Г. се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во Општата болница во Охрид. Увид на местото извршила екипа од СВР Охрид, информираат од