притисни ентер »

Извори

Спорт 1

Јаховиќ му даде гол на Фенербахче за Гецтепе да освои бод против великанот
Јаховиќ му даде гол на Фенербахче за Гецтепе да освои бод против великанот

Јаховиќ му даде гол на Фенербахче за Гецтепе да освои бод против великанот

Македонскиот репрезентативец Адис Јаховиќ му даде гол за Гецтепе да освои бод на турскиот великан Фенербахче во денешното реми 1-1, што е втор гол за напаѓачот во оваа сезона во Суперлигата во Турција. Јаховиќ го шокираше гигантот пет минути пред крајот на првото полувреме, кога успеа да им избега на дефанзивците и прецизно да стрела во мрежата, а

Веќе 200.000 луѓе се потпишаа на петицијата Левандовски да ја добие „златната топка“ за 2020!

Веќе 200.000 луѓе се потпишаа на петицијата Левандовски да ја добие „златната топка“ за 2020!

Откако Лионел Меси вечерва ја освои својата рекордна седма „златна топка“ во кариерата, па објави дека „Франс Фудбал“ згрешил што лани не ја доделил најпрестижната награда, а Роберт Левандовски требало да ја добие, ескпресно се појави петиција за да се додели „украдената“ награда кон Полјакот која собра веќе 200.000 потписи. Левандовски лани освои

Ѓуровски го сменија од клупата на Графичар, па му дадоа потпретседателска функција!

Ѓуровски го сменија од клупата на Графичар, па му дадоа потпретседателска функција!

Поранешниот македонски селектор и македонска фудбалска легенда, Бошко Ѓуровски не е повеќе тренер на српскиот второлигаш Графичар, филјалата на белградска Црвена Звезда, но ќе остане дел од клубот и тоа како – потпретседател. Под палката на Ѓуровски, Графичар немаше најсјајни резултати, иако екс-македонскиот селектор потенцираше дека го има убедливо

Меси за 33 гласа го победи Левандовски

Меси за 33 гласа го победи Левандовски

Аргентинската суперѕвезда Лионел Меси ја освои својата седма „златна топка“ во изборот на најугледниот француски магазин „Франс Фудбал“, кој од 50-те години на минатиот век ја доделува оваа најпрестижна награда. И Меси после 2009, 2010, 2011, 2012, 2015 и 2019 година, годинава повторно е прогласен за најдобар после освојувањето на Копа Америка со Аргентина,

Педри е најдобар млад фудбалер во изборот на „Франс Фудбал“

Педри е најдобар млад фудбалер во изборот на „Франс Фудбал“

Младата шпанска ѕвезда и фудбалер на Барселона, Педри е избран за најдобар млад фудбалер на светот за 2021 година на годинешната гала-церемонија во изборот на најугледниот фудбалски магазин „Франс Фудбал“, кој ја доделува денеска најпрестижната награда „златната топка“. Педри ја доби наградата „Копа“ од францускиот магазин, а изминатава година блескаше

„Ѓоковиќ ќе ги урне сите рекорди, ама не значи дека е најдобар на сите времиња!“
„Ѓоковиќ ќе ги урне сите рекорди, ама не значи дека е најдобар на сите времиња!“

„Ѓоковиќ ќе ги урне сите рекорди, ама не значи дека е најдобар на сите времиња!“

Поранешниот петти светски рекет, Чилеанецот Фернандо Гонзалез, финалист на Австралија опен во 2007 година посочи дека очекува и верува дека најдобриот светски рекет во моментов Новак Ѓоковиќ ќе ги урне сите можни рекорди во тенисот, ама тоа нема да биде доволно за „титула“ - најдобар на сите времиња. Ѓоковиќ веќе е рекордер по број на недели на АТП-листата,

Клоп за изборот на „златната топка“: Јас не гласав, вие новинарите гласавте!

Клоп за изборот на „златната топка“: Јас не гласав, вие новинарите гласавте!

Менаџерот на англискиот великан Ливерпул, Јирген Клоп посочи дека никогаш не може да биде грешка изборот на Лионел Меси за најдобар фудбалер, ама посочи дека вината што некој друг не ја добил наградата наместо Аргентинецот е во новинарите кои гласаа, а не кај него или другите тренери. Клоп во пресрет на градското дерби со Евертон посочи дека Меси секогаш

Седми гол на Бабунски во Бугарија: Мајсторски волеј, но недоволен за бод во Пловдив

Седми гол на Бабунски во Бугарија: Мајсторски волеј, но недоволен за бод во Пловдив

Македонскиот репрезентативец Доријан Бабунски денеска го постигна својот седми гол во оваа сезона во најсилната лига во Бугарија, но извонредниот волеј по центаршутот беше недоволен за Ботев Враца да извади барем бод на гостувањето во Пловдив кај многу попознатиот Ботев. Бабунски денеска не почна како стартер, па влезе во второто полувреме и брзо имаше

Јаховиќ: Убаво е да се даде гол против Фенербахче, ама џабе е ако не победите!

Јаховиќ: Убаво е да се даде гол против Фенербахче, ама џабе е ако не победите!

Македонскиот репрезентативец Адис Јаховиќ, кого актуелниот селектор Благоја Милевски го врати во националниот тим вчеравечер го даде својот втор гол сезонава во турската Суперлига и тоа против великанот Фенербахче во ремито 1-1 со својот Гецтепе. За Јаховиќ ова беше прв гол после еден месец откако својот прв сезонски погодок го постигна против Касимпаша,

Гвардиола: Никогаш не може да кажеме дека е нефер што Меси ја освоил „златната топка“

Гвардиола: Никогаш не може да кажеме дека е нефер што Меси ја освоил „златната топка“

Менаџерот на англискиот првак Манчестер сити, Пеп Гвардиола посочи дека никој никогаш не смее да каже дека освојување на „златна топка“ од страна на аргентинската суперѕвезда Лионел Меси е – нефер. Меси синоќа по седми пат ја освои најпрестижната награда, но отвори голема дебата околу тоа дали воопшто ја заслужи, а дел од европските медиуми жестоко

„Фудбалот сѐ повеќе пропаѓа – невидена комерцијализација за сѐ полош продукт!“

„Фудбалот сѐ повеќе пропаѓа – невидена комерцијализација за сѐ полош продукт!“

Менаџерот на англиски Лидс, Марсело Биелса, доскорешен шеф на македонскиот репрезентативец Езџјан Алиоски смета дека фудбалот екстремно назадува како продукт кој треба да ги привлече широките народни маси, иако сѐ поголема е комерцијализацијата на најважната споредна работа на светот Биелса посочува дека пренатрупаниот календар и немањето простор за

„Л'Екип“ за Роналдо – крај на една ера!

„Л'Екип“ за Роналдо – крај на една ера!

Најугледниот спортски весник „Л'Екип“ го означи шестото место на петкратниот освојувач на „златната топка“, Кристијано Роналдо во годинешниот избор како крај на една ера, после која веќе невозможно е португалскиот ас да го достигне својот најголем ривал Лионел Меси, кој вчера ја освои својата седма „златна топка“. Меси победи во изборот на „Франс Фудбал“

Пред 10 години стана најскап Англичанец, а сега игра за 1.000 фунти неделно!

Пред 10 години стана најскап Англичанец, а сега игра за 1.000 фунти неделно!

Искусниот фудбалер Енди Керол пред 10 години стана најскапиот англиски играч во историјата, кога на последниот ден од зимскиот преоден рок потпиша за Ливерпул за 41 милион евра. Ливерпул очекуваше од Керол да го наследи Фернандо Торес, но никогаш не се случи тоа, па неговата кариера тргна во надолна линија. Керол потпиша за Вест хем каде што играше

Згодна Американка вежба во танга и се подготвува за следната борба во ММА

Згодна Американка вежба во танга и се подготвува за следната борба во ММА

Американската ММА натпреварувачка Валери Луреда е само уште една од згодните девојки кои се натпреваруваат во спортот, а често привлекува внимание благодарение на атрактивниот изглед. Валери неодамна го доживеа својот прв професионален пораз во ММА, но во меѓувреме се врати во Белатор и на средината на ноември славеше во борба која ѝ ја крена самодовербата

Леванте го избрка Переира: Барди ќе добие нов тренер!

Леванте го избрка Переира: Барди ќе добие нов тренер!

Леванте игра ужасно сезонава во шпанската Ла Лига, па по 15 одиграни меча се наоѓаат на последната позиција на табелата, а тоа го натера раководството на тимот да му даде отказ на Хави Переира. Переира го предводеше тимот само месец ипол, односно беше на кормилото на седум натпревари, но не запиша ниту една победа со Леванте. Македонскиот репрезентативец