притисни ентер »

Извори

Спорт Клуб

Историски ден за македонската одбојка: Падна Белорусија за прва победа на Европските првенства
Историски ден за македонската одбојка: Падна Белорусија за прва победа на Европските првенства

Историски ден за македонската одбојка: Падна Белорусија за прва победа на Европските првенства

Македонската одбојкарска репрезентација ја оствари првата победа во историјата на Европските првенства на својот дебитанстски настап на нив. Во четвртото коло нашите одбојкари ја совладаа Белорусија со 3-1 по голема борба која траеше повеќе од два часа. Белорусите го освоија првиот сет со 25-23, Македонија одговори со 25-19, а клучен беше третиот сет

Тежок хендикеп за ПСЖ: Без Нејмар и Мбапе против Реал

Тежок хендикеп за ПСЖ: Без Нејмар и Мбапе против Реал

Најмалерозниот клуб во историјата на Лигата на шампионите, ПСЖ со големи проблеми ќе ја стартува и новата сезона во елитното фудбалско натпреварување. В среда од 21 часот францускиот шампион го пречекува третопласираниот од шпанската лига минатата сезона Реал Мадрид, но во натпреварот ќе влезе значително ослабен. Ќе го нема Нејмар, а ни Килијан Мбапе

По лудиот пресврт и прва победа на ЕП – одбојкарите „грмат“ во автобусот

По лудиот пресврт и прва победа на ЕП – одбојкарите „грмат“ во автобусот

По заслужената, прва, историска победа на ЕП во одбојка, нашите одбојкари слават во автобусот. Вечерва сите навивачите на Македонија кои беа во салата во Љубљана, беа сведоци на нашата прва победа, првите успешни чекори во европската одбојка. По орото кое го одиграа на самиот терен по победата, во автобусот имаше нова епизода, па познатата песна „Бисер

МАТИЈАШЕВИЌ: Се надевам оваа победа не е последна!

МАТИЈАШЕВИЌ: Се надевам оваа победа не е последна!

Селекторот на македонската одбојкарска репрезентација Никола Матијашевиќ им честита на своите избраници за триумфот против Белорусија, историски, прв на нашиот национален тим на Европските првенства. По мечот, кој нашите одбојкари го добија со 3-1, тој им се заблагодари на луѓето од Федерацијата и изрази надеж дека победничкиот тренд ќе продолжи. „Се

Се тресе Олд Трафорд, новиот неуспех скапо ќе го чини Јунајтед

Се тресе Олд Трафорд, новиот неуспех скапо ќе го чини Јунајтед

Завршува петтото коло од Премиер лигата, а Манчестер Јунајтед се наоѓа на делбата од третата до осмата позиција на табелата со осум освоени бода. Триумфот против Лестер беше втор во новата сезона, Јунајтед ќе игра во Лигата Европа, но има императив да заврши меѓу четирите најдобри во англиското првенство. Ако не се случи тоа, следуваат големи казни

Голем удар за Реал Мадрид пред ПСЖ – без еден од главните играчи
Голем удар за Реал Мадрид пред ПСЖ – без еден од главните играчи

Голем удар за Реал Мадрид пред ПСЖ – без еден од главните играчи

Реал Мадрид на стартот од новата сезон во Лигата на шампионите нема да може да смета на својот капитен и лидер во одбраната, Серхио Рамос. Ова стана и дефинитивно јасно откако тренерот Зинедин Зидан го објави конечниот список на играчи за утрешниот меч од 1. коло против актуелниот шампион на Франција. Ова е уште еден дополнителен проблем за „кралевите“

Арсен Венгер има нова работа и тоа каква

Арсен Венгер има нова работа и тоа каква

Помина нешто повеќе од година дена откако Арсен Венгер ја напушти клупата на Аренал каде помина неверојатни 22 години и 1216 меча. Легендарниот Французин повторно е во „седло“, а како што пренесува Њујорк Тајм, прифатил понуда од ФИФА. Венгер би станал потпретседател на ФИФА каде што ќе го пополни испразнетото место на Звонимир Бобан и Марко ван Бастен

Апсолутнот заслужено: Наш Нико е играч на денот

Апсолутнот заслужено: Наш Нико е играч на денот

Чекавме и дочекавме. Македонија се пласираше на првото историско ЕП, а во четвртиот меч дојде до првата победа на континенталниот собир. Синоќе во меч игран во четири сета славевме над Белорусија со 3-1 иако во по воведниот сет имавме негатива од 0-1 што дава дополнителна тежина на победата. Нашиот капитенот Никола Ѓоргиев беше нерешлива енигма за

Ливерпул, сега или никогаш: Вакво нешто досега немало во Премиер лигата

Ливерпул, сега или никогаш: Вакво нешто досега немало во Премиер лигата

Ливерпул е како казнена експедиција во англиското првенство оваа сезона, освои максимални 15 бода по првите пет кола и има гол-разлика +11. Но, изненадува, поточно разочарува Манчестер Сити кој досега направи два кикса и загуби пет бода – два од Тотенхем на домашен терен и три од Ватфорд на гости. Како последица на тоа разликата меѓу првопласираните

Ѓоковиќ го кажа тоа што неговите навивачи не сакаа да го слушнат

Ѓоковиќ го кажа тоа што неговите навивачи не сакаа да го слушнат

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ денеска гостуваше на РТС и откри детали за својата повреда на рамото која го принуди да се откаже во четвртфиналето од УС Опен. За жал, призна дека повредата е од посериозна природа и дека не знае кога точно ќе се врати на терените. „Би сакал да кажам кога ќе биде тоа, но не знам точно. Секојдневно ги следам резултатите

Продолжува голманската војна во Германија: Тер Штеген му возврати на Нојер

Продолжува голманската војна во Германија: Тер Штеген му возврати на Нојер

Битката за „единицата“ во „Панцер дивизијата“ меѓу Марк Андре Тер Штеген и Мануел Нојер никогаш не била понапната. Не е лесно да се избере првиот голман на Германија, бидејќи станува збор за двајца од најдобрите голмани на светот. Тер Штеген е брилијантен на голот на Барселона, Нојер беше најдобар во светот пред да го затекнат повредите, но тие се

Пеп опасно промаши: Сити плати 65 милиони за играчот кој одигра само една минута

Пеп опасно промаши: Сити плати 65 милиони за играчот кој одигра само една минута

Манчестер Сити загуби со 3:2 на „Кероу Роуд“ од екипата на Норич. „Канаринците“ одиграа фантастичен натпревар, беа подобри од „Граѓаните“ и го приредија веројатно и најголемото изненадување во Премиер лигата, иако се одиграни само пет кола. Кајл Вокер заедно со Отаменди, беше еден од најлошо оценетите играчи на натпреварот. Се споменува дека поради

Поглед во иднината: Ван Дајк знае што ќе се случи кога топката е кај Салах

Поглед во иднината: Ван Дајк знае што ќе се случи кога топката е кај Салах

Вирџил ван Дајк е толку убеден во квалитетите на Мохамед Салах, што почнува да ги прославува неговите голови уште пред овој да упати удар. Стоперот на Ливерпул очигледно може да „намириса“ погодок и кога неговите соиграчи се далеку од изгледна шанса. Тоа се потврди за време на второто полувреме од мечот со Њукасл, непосредно пред третиот гол на „Црвените“,

Доаѓаат подобри денови за Милан – Вториот најбогат човек на светот ги купува „Росонерите“

Доаѓаат подобри денови за Милан – Вториот најбогат човек на светот ги купува „Росонерите“

Дали конечно Милан ќе се врати на старите патеки на славата? Општата оценка по стартот на сезоната е дека повторно имаат просечен тим, далеку од водечката тројка и дека се потребни многу поголеми вложувања со цел да се тркаат со Јувентус, Интер и Наполи. По одисејата со сомнителниот Кинез, Јонгхонг Ли, клубот го презеде инвестицискиот фонд „Елиод“

Акција во Торино, уапсени „ултраси“ на Јувентус – го уценувале и рекетирале клубот

Акција во Торино, уапсени „ултраси“ на Јувентус – го уценувале и рекетирале клубот

Денеска италијанските медиуми пренесуваат дека полицијата уапсила 12 водачи на „тврдокорната“ ултрас група навивачи на Јувентус. Меѓу останатите, уапсени се водачите на навивачите групи „Други“, „Традиционе Антики валори“, „Викинг“, „Нуклео 1985“… Споменатите лица се уапсени под обвиненија за различни кривични дела како здружување со цел да се прават