притисни ентер »

Извори

Спорт М

Словенецот и дефинитивно останува во Вардар
Словенецот и дефинитивно останува во Вардар

Словенецот и дефинитивно останува во Вардар

Словенешкиот интернационалец Сташ Скубе иако веднаш по освојувањето на втората европска титула на Вардар, изјави дека и наредната сезона ќе биде дел од „црвено-црните“, сега уште еднаш потврди дека не мрда од Скопје. Притоа, Скубе откри дека имал понуда од францускиот ПСЖ и било се договорено, трансферот не се реализирал во последен момент. – Речиси

Вардар потпиша со голманот Кугис Артурс

Вардар потпиша со голманот Кугис Артурс

Актуелниот европски првак Вардар потпиша двегодишен договор со Кугис Артурс (26), репрезентаивец на Летонија кој доаѓа од екипата на Гросвалштат, соопштија од сајтот на „црвено-црните“. Сезонава Артурс одигра 35 натпревари за Гросвалштат, а со репрезентацијата на Летонија избори пласман на ЕП 2020 година. – Навистина сум среќен што потпишав договор

Мартин Серафимов е пред трансфер во Вардар!

Мартин Серафимов е пред трансфер во Вардар!

Младиот и талентиран играч на Металург, Мартин Серафимов, се наоѓа пред трансфер во редовите на европскиот шампион, така барем велат нашите информации. Серафимов е роден 2000 година и важи за еден од најголемите таленти на македонскиот ракомет. Серафимов игра на позицијата десен бек, што значи дека ако се биде како што треба, ќе му прави друштво на

Лукаку е нов играч на Интер

Лукаку е нов играч на Интер

Белгијскиот напаѓач Ромелу Лукаку договорил трансфер во Интер, утрово пренесе британски Сан. Сан пренесува дека е постигнат договор помеѓу Лукаку, Интер и Манчестер Јунајтед, а клубот од Олд Трафорд на име обештетување ќе добие 75 милиони фунти. Лукаку долго време се поврзуваше со трансфер во Интер, а се чини дека сега се е готово. Со тоа, тренерот

Кралот на головите рече ДОСТА Е, ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПОВЛЕЧАМ

Кралот на головите рече ДОСТА Е, ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПОВЛЕЧАМ

Најдобриот голгетер во македонскиот шампионат Баже Илијоски објави дека ја завршува кариерата. Тој реши да се повлече после 17 години во професионалниот фудбал во кој помина низ бројни клубови како во Македонија така и во странство. Баже со 146 голови е прв стрелец на вечната листа на македонскиот клупски фудбал, а последен клуб му беше Работнички

Сè гори: Познатата Лариса Рикелме се врати на трибините
Сè гори: Познатата Лариса Рикелме се врати на трибините

Сè гори: Познатата Лариса Рикелме се врати на трибините

Една од најпознатите навивачки на светот, Лариса Рикелме, се врати на трибините. Поминаа дури девет години откако убавата Парагвајка Лариса се повлече од светското внимание по Мундијал во Јужна Африка, но одлучи повторно да излезе на трибините. Таа беше фатена во трибините за време на натпреварот помеѓу Аргентина и нејзината селекција во Копа Америка,

Циндриќ потпиша милионски договор со Барселона

Циндриќ потпиша милионски договор со Барселона

Барселона од денеска и официјално е посилна за поранешниот ракометар на Металург и на Вардар, Лука Циндриќ, официјализирајќи го трансферот на хрватскиот репрезентативец. Каталонскиот гигант речиси цела сезона водеше преговори со Кјелце, за на крајот да постигне договор и да добие зелено светло за комплетирање на трансферот на Хрватот. „Барселона постигна

Сари: Секогаш сум опкружен со скептици и знам само еден начин да се ослободам од скептицизмот

Сари: Секогаш сум опкружен со скептици и знам само еден начин да се ослободам од скептицизмот

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, го даде првото големо интервју по доаѓањето на новата позиција. Тој го наследи Масимилиано Алегри на клупата на „бјанко-нерите“ и предизвика низа негативни реакција за тоа колку ќе биде успешен со новиот клуб. – Скептиците ме опкружуваат насекаде. Беа во Емполи, Наполи и Челзи. Се преселив во Јувентус од Челзи.

Меси: Би било лудо да не ја поминеме групата на Копа Америка

Меси: Би било лудо да не ја поминеме групата на Копа Америка

Најдобриот аргентински фудбалер Лионел Меси рече дека би било загрижувачки да се помине групната фаза во Купот на Америка. Меси ноќеска го постигна единствениот гол за „гаучосите“ во ремито со Парагвај (1:1). Во последното (трето) коло од групата Аргентина игра со Катар и неопходна и е победа за сигурен пласман во следната фаза. – Да не ја поминеме

Њујорк одби да го добие Пол од Хјустон без надоместок

Њујорк одби да го добие Пол од Хјустон без надоместок

Хјустон му понуди, но Њујорк одби да го донесе во своите редови Крис Пол без надоместок, објави „The Ringer“. Има доволно слободен простор на платниот список на Никс за да се приспособи на договорот на Пол. Во текот на следните три години, 34-годишниот дефанзивец ќе добие 124 милиони долари. Претходно беше објавено дека ниту еден клуб во лигата не

Љоренте се пресели од Реал во Атлетико Мадрид

Љоренте се пресели од Реал во Атлетико Мадрид

Шпанскиот фудбалски прволигаш Атлетико Мадрид на официјалната веб-страница го објави трансферот на играчот од средниот ред Маркос Љоренте. Според извештаите на медиумите, Реал го доби 24-годишниот играч од средниот ред за околу 40 милиони евра. Љоренте наскоро ќе биде подложен на медицински преглед, по што ќе потпише петгодишен договор. Во сезоната

Скалони: Мора да го победиме Катар

Скалони: Мора да го победиме Катар

Селекторот на Аргентина, Лионел Скалони, изјави дека неговите избраници мораат да остварат триумф над Катар во 3. коло од Копа Америка. Аргентина ноќеска одигра нерешено (1:1) со Парагвај и по освоениот бод се последни во групата со еден нерешен исход и еден пораз во првите две кола. – Решението е во тоа што Аргентина мора да го порази Катар. Среќни

Дел Потро се повлече од турнирот во Лондон

Дел Потро се повлече од турнирот во Лондон

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро се повлече од турнирот во Лондон поради повреда на коленото. Ова е официјално потврдено на твитер-профилот на турнирот. Аргентинецот во првиот круг го победи канадскиот тенисер Денис Шаповалов (7:5, 6:4). Неговиот противник требаше да биде Шпанецот Фелисиано Лопез, кој без борба обезбеди учество во четвртфиналето

Шекил ги именуваше тројцата најдобри кошаркари во денешницата

Шекил ги именуваше тројцата најдобри кошаркари во денешницата

Прославениот НБА кошаркар и член на „Куќата на славните“ Шекил О’Нил кажа кои се тројцата најдобри играчи во НБА-лигата. – Според Шек, Леброн Џејмс, Кевин Дурант и Кавај Ленард се кошаркарите кои се најистакнати во денешницата од НБА лигата. – Каваи Ленард ја игра вистинската улога. Кога судиите ќе свират против него, нема да покаже незадоволство,

Академија Пандев поуспешна од Берое

Академија Пандев поуспешна од Берое

Екипата на Академија Пандев оствари победа од 2:0 против бугарски Берое на вториот контролен натпревар во подготвителниот период. Стрелци на головите за струмичани беа Љупче Дориев и Томче Илиев. Во прво полувреме за Академија Пандев настапија: Денковски (Чубраковиќ), Димов (Иванов), Атанаскоски, Костов, Јованов, Томовски, Стојкоски, Стоилов, Дориев,