Извори

Спорт М

Интер на чело во Италија, деби за Санчез

Интер се искачи на првото место на табелата во Италија по победата од 1:0 над Удинезе. Стрелец на голот за домашната екипа беше Стефано Сенсеи во 44 минута. Сепак, треба да се напомене дека гостите играа во намален состав повеќе од 55 минути по црвениот картон на Родриго Де Пол. На крајот од мечот во игра за Интер се појави и Алексис Санчез. Тој можеше

Барселона: Меси повторно тренира

Капитенот на Барселона, Лионел Меси денес ги обнови тренинзите со својот тим, пренесуваат шпанските медиуми. Аргентинецот сè уште нема одиграно ниту една минута оваа сезона, откако претрпе повреда на својата прва тренинг сесија со „блаугранас“ по летната пауза. Иако сите очекуваа Лео да биде на теренот во второто коло против Бетис, неговата повреда

Надал: Медведев е најдобриот од новата генерација

Рафаел Надал смета дека Данил Медведев е најдобриот млад тенисер во спортот. Русинот загуби од Шпанецот во финалето на „Ју Ес Опен“ со 5-7, 3-6, 7-5, 6-4, 4-6. – Дали Медведев е најдобриот играч на новата генерација? Во моментов, да. Не знам што ќе се случи во иднина. Медведев е четврти на АТП листата, а неговата летна кампања тешко може да биде подобра

СП во кошарка: Франција се враќа бронзена од Кина

Франција успеа да се опорави по полуфиналниот пораз на СП 2019 од Аргентина и да освои втор медал на Мундијалите во својата историја. Ова се случи по победата од 67:59 над Австралија во спорот за третото место, а Европејците го зедоа бронзениот медал по втор пат по 2014 година. Де Коло постигна 19 поени за францускиот триумф, Еван Фурние додаде 16,

ТИМ НА 5.КОЛО: Жуниор го „разбуди“ шампионот…

Шкендија против Работнички успеа да дојде до првата сезонска победа, и тоа на „бразилски погон“. Стенио Жуниор беше најдобар кај шампионот, и затоа е играч на колото. Интересно е тоа што дури во 5.коло во тимот на колото на „СПОРТМЕДИА“ има играч од Шкендија. Покрај Жуниор тука се и Бејтулаи и Алими, место заслужи и Мици, но Жунињо од Вардар на таа

Франција со голем пресврт до бронзата на Мундобаскетот

Франција го освои третото место на Мундобаскетот во Кина, откако денеска ја совлада селекцијата на Австралија со 67:59, благодарение на добрата игра во последната четвртина во која беше направен и песвртот. Французите на полувремето губеа со 9 разлика, а на крајот од третата четвртина намалија само на четири. Последната четвртина, пак, „триколорите“

Втора лига – запад 4. коло: Скопје – Лабуништа, најдобрите на Автокоманда

Денеска во рамките на 4.коло од Втората лига – Запад, дербито се игра на Автокоманда, во кое се среќаваат првите на табелата, екипите на Скопје и Лабуништа. Секако дека се очекува интересен и крајно неизвесен дуел. Пелистер гостува кај Охрид, битолчани се оптимисти и веруваат дека може да дојдат до нови бодови. Во Кичево домашниот Влазерими го дочекува

Валверде: Не споредувајте го Фати со Меси!

Тинејџерот Ансу Фати се справува неверојатно во екипата на Барселона и синоќа блесна со гол и асистенција во победата над Валенсија (5-2) на „Камп Ноу“, со што стана најмладиот фудбалер во историјата на Ла Лига со вакво достигнување. Тренерот на Каталонците, Ернесто Валверде не криеше дека 16-годишниот талент импресионира со неговиот настап, но истакна

Гвардиола: Не очекувајте секогаш победи

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола мирно го прокоментира поразот од 2-3 од Норвич. „Граѓаните“ сензационално беа поразени на гостувањето кај дебитантот во Премиер лигата и сега се 5 бода зад лидерот во рангот Ливерпул. – Му честитам на Норвич. Првиот гол падна од статичка позиција, а потоа нè удрија од контранапад, па има за што да размислиме

Исток-4.коло: Брегалница пред нова голеада…Тиквеш го дочекува Питу Гули, а дербито во Струмица

Попладнево од 15:30 часот се закажани сите натпревари од 4.коло во Втората лига – Исток. Брегалница, која досега играше блескаво и ги „тероризираше“ сите свои ривали, и гостува на Саса. Не само што се очекува нова победа, туку од „сините“ се очекува и нова голеада. Инаку Тиквеш дома го дочекува составот на Питу Гули, кавадарчани овој дуел мора да го