притисни ентер »

Извори

Sportmedia

ЕКСПЛОЗИЈА И ИСТОРИЈА: Прва победа на македонските одбојкари на ЕП
ЕКСПЛОЗИЈА И ИСТОРИЈА: Прва победа на македонските одбојкари на ЕП

ЕКСПЛОЗИЈА И ИСТОРИЈА: Прва победа на македонските одбојкари на ЕП

По три порази во групата Ц на Европското првенство во Љубљана, машката одбојкарска репрезентација на Македонија вечерва со 3:1 (23:25, 25:19, 29:27, 25:20) ја совлада Белорусија и дојде до премиерна, историска победа на континенталните собири. Каква експлозија, енергија и решителност понудија македонските одбојкари… каков пиреј, со кој Белорусија не

Башкими – Милано: 3.000 гледачи во Куманово на градското дерби во 4. лига!!!

Башкими – Милано: 3.000 гледачи во Куманово на градското дерби во 4. лига!!!

Башкими викендов во градското дерби на Куманово, со 3:1 го победи Милано. Резултат кој и не е толку битен, колку што е поважен фактот дека ова беше дерби на соседите во 4.лига, или Општинската лига на Куманово. Трибината на стадионот беше преполна, сигурно имаше околу 3.000 гледачи, фанови на Башкими и Милано. Се радуваа „домаќините“, и тоа според

ЃОРГИЕВ: Ова е вистинското лице на Македонија, срце планина!

ЃОРГИЕВ: Ова е вистинското лице на Македонија, срце планина!

Македонија ја запиша првата, историска победа на настапите во Европското одбојкарско првенство, против Белорусија, 3:1, предодена од капитенот Никола Ѓоргиев. По натпреварот сите беа презадоволни „Ова е вистинското лице на Македонија. По трите порази покажавме карактер и колку можеме и знаеме. Горд сум на оваа екипа, на овие момци, срце планина!“ –

СЕ ОГЛАСИ И ПРВИОТ ЧОВЕК НА ОФМ: Прво Европско, прва победа… Капитенот капитенски нè водеше!

СЕ ОГЛАСИ И ПРВИОТ ЧОВЕК НА ОФМ: Прво Европско, прва победа… Капитенот капитенски нè водеше!

Претседателот на ОФМ, Петар Јовановски од почетокот на ЕП е во арената „Стожице“ во Љубљана и од првите редови стиска палци, навива и се радува и тагува заедно со одбојкарите… Со денешната победа над Белорусија тие му го исполнија срцето и тој се огласи на социјалните мрежи. „Прво Европско! Прва победа! Благодариме Македонијо! Капитенот капитенски

Играчот со број 5 до играчот со број 4

Играчот со број 5 до играчот со број 4

Стојанче Стоилов, капитенот на Вардар и долгогодишен репрезентативец на Македонија е еден од најголемите поддржувачи на одбојкарите на Европското првенство во Словенија. Столе пред стартот на историскиот настап на континенталното натпреварување испрати порака до репрезентативците, а вечерва на капитенот Никола Ѓорѓиев и останатите момци им ја честиташе

ПРОИГРУВАЊЕ: Шоуто во ЛШ започнува со два страшни дуели
ПРОИГРУВАЊЕ: Шоуто во ЛШ започнува со два страшни дуели

ПРОИГРУВАЊЕ: Шоуто во ЛШ започнува со два страшни дуели

По финалето во јуни и загревањето со квалификациските натпревари, дојде време да биде крената завесата на новата сезона од групната фаза на Лигата на шампионите. А шоуто се отвора на спектакуларен начин. Уште првиот ден на првиот круг ќе можеме да се насладиме на два неверојатни натпревари од осумте кои носат емоции и атракција. Тоа се Наполи-Ливерпул

Дали падна договор? Мбапе од следната сезона во Реал ќе заработува 35 милиони евра годишно!!!

Дали падна договор? Мбапе од следната сезона во Реал ќе заработува 35 милиони евра годишно!!!

Нова „бомба“ од Шпанија. Како што пренесуваат тамошните медиум, се чини има договор Реал-Мбале-ПСЖ во јуни следната година францускиот напаѓач да се пресели на „Сантијаго Бернабе“. ПСЖ е свесен за желбата на Килијан Мбапе, свесен дека тој еден ден сепак ќе заигра во дресот на „кралевите“. Па така со цел да не загубат многу пари, а воедно и да заработат,

Шпанија во дилириум, се слави шампионската титула

Шпанија во дилириум, се слави шампионската титула

Шпанската кошаркарска репрезентација вчера се врати дома од Мундобаскетот во Кина, заедно со епитетот нов светски шампион. Десетици илјади навивачи ги поздравија националните херои, од аеродромот до плоштадот на Колумбо во Мадрид. Шампионска парада, многу пиење, играње и славеше до доцна во ноќта. Шпанија ја славеше втората шампионска титула на Светското

По трите порази во серија: Бочески не е веќе тренер на Охрид Лихнидос!

По трите порази во серија: Бочески не е веќе тренер на Охрид Лихнидос!

Драган Бочески, еден од нашите најпознати тренери и официјално не е веќе на клупата на Охрид Лихнидос, екипа која оваа сезона се натпреварува во Втората лига – Запад. Тој си поднесе оставка уште по мечот со Кораб во Дебар, меч од 3. коло, токму затоа на неделниот дуел со Пелистер Бочески беше на трибините. Но сега веќе нема дилеми, Драган Бочески по

Фудбалерите на Валенсија не се појавија на прес пред мечот со Челзи

Фудбалерите на Валенсија не се појавија на прес пред мечот со Челзи

Фудбалерите на Валенсија која вечерва на гости кај Челзи ќе го започнат настапот во групната фаза од Лигата на шампионите, одбија да се појават на прес-конференцијата во пресрет на натпреварот. Новинарите биле непријатно изненадени кога на најавената средба со нив во Англија се појавил само новиот тренер Алберт Селадес. Фудбалерите одбиле да се појават

Валверде ги откри картите: Познат е составот на Барса за дуелот со Дортмунд

Валверде ги откри картите: Познат е составот на Барса за дуелот со Дортмунд

Фудбалерите на Барселона вечерва и гостуваат на Борусија Дортмунд во првото коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Ернесто Валверде за првпат оваа сезона ќе може да смета на Лионел Меси кој се опорави од повредата, но Аргентинецот најверојатно нема да игра од прва минута. На клупата треба да остане и 16-годишниот Ансу Фати, кој со своите игри

МАТИЈАШЕВИЌ: Кога ќе проработи срцето…

МАТИЈАШЕВИЌ: Кога ќе проработи срцето…

На секој меч на ЕП досега, македонските одбојкари го даваа најдоброто од себе, но вистинската експлозија ја доживеаја синоќа, против Белорусија за дебитантска победа од 3:1 на едно големо натпреварување. Не славеа многу одбојкарите синоќа, со оглед на тоа дека попладнево (17:30 часот) играат против Словенија, во последното коло од групата Ц, но ни

ПОВЕЌЕ ОД ЗАСЛУЖЕНО: Никола Ѓоргиев е играч на денот на ЕП

ПОВЕЌЕ ОД ЗАСЛУЖЕНО: Никола Ѓоргиев е играч на денот на ЕП

Македонската одбојкарска репрезентација ја запиша првата историската победа на Европското првенство, вчера ја совлада Белорусија со 3-1 во маестрално издание на капитенот Никола Ѓоргиев, кој запиша 37 поени. Капитенот блескаше против Белорусите беше вистински лидер на теренот, па веднаш стигна наградата од ЦЕВ, тој е за најдобар играч во групата Ц

Во Атлетико бесни: Казната која Барса може да ја добие за Гризман е смешна

Во Атлетико бесни: Казната која Барса може да ја добие за Гризман е смешна

Антоан Гризман во Барселона дојде ова лето од Атлетико Мадрид за 120 милиони евра. Французинот нешто порано најавуваше дека сака да го напушти Мадрид, во игра беа неколку клубови, но на крајот пристигна на „Камп Ноу“. По трансферот Атлетико испрати жалба, се појави информација дека Барселона со Гризман постигнала договор неколку месеци порано пред

Михаилов ќе ја памети „33-ката“: Роденденска честитка и подарок кои никогаш нема да избледат!

Михаилов ќе ја памети „33-ката“: Роденденска честитка и подарок кои никогаш нема да избледат!

Подобра роденденска честитка и подарок не можеше да посака репрезентативецот Васе Михаилов, а ниту можеа да му дадат неговите соиграчи од националниот тим. Примачот во неделата, кога Македонија беше слободна во групата Ц на ЕП го прослави својот 33 роденден, а вчера во „Стожице“ се радуваше на историја, по премиерната победа на големите натпреварувања