притисни ентер »

Извори

Спортски

Барди го победи Меси: Неговиот гол од слободен е најдобар во Примера
Барди го победи Меси: Неговиот гол од слободен е најдобар во Примера

Барди го победи Меси: Неговиот гол од слободен е најдобар во Примера

Македонскиот репрезентативец Енис Барди доби уште едно големо признание за своите игри во Примера со дресот на Леванте. Имено, голот на Барди против Гетафе беше избран за најдобар гол од слободен удар во сезоната 2018/19 во Примера. Тоа е големо признание за Македонецот поради фактот што зад него остана големиот мајстор Лео Меси. Advertisements

Тим вреден 547 милиони фунти: Борусија повторно е моќна!

Тим вреден 547 милиони фунти: Борусија повторно е моќна!

Борусија Дортмунд денес го официјализираше враќањето на Матс Хумелс и на тој начин на сите им стави до знаење дека во следната сезона има високи цели. После продажбата на Кристијан Пулишиќ во јануари и заработката од околу 60 милиони фунти во Дортмунд одлучија тие средства да бидат вложени во нови фудбалери. Откако пред неколку недели пристигнаа Нико

Лампард потпишува 3-годишен договор со Челзи, се враќа и Дрогба

Лампард потпишува 3-годишен договор со Челзи, се враќа и Дрогба

Челзи на крајот од сезоната остана без тренер откако Маурицио Сари се врати во Италија и го презеде Јувентус. Меѓутоа, „сините“ експресно ја најдоа неговата замена и одлучија кормилото да му го доверат на легендата на клубот Френк Лампард. Легендарниот фудбалер на Челси ќе потпише тригодишен договор, а газдата на клубот, Роман Абрамович му ветил дека

Лукаку се договори со Интер, Јунајтед ќе инкасира 75 милиони фунти

Лукаку се договори со Интер, Јунајтед ќе инкасира 75 милиони фунти

Белгијскиот напаѓач Ромелу Лукаку договорил трансфер во Интер, утрово пренесе британски Сан. Сан пренесува дека е постигнат договор помеѓу Лукаку, Интер и Манчестер Јунајтед, а клубот од Олд Трафорд на име обештетување ќе добие 75 милиони фунти. Лукаку долго време се поврзуваше со трансфер во Интер, а се чини дека сега се е готово. Со тоа, тренерот

Синот на Ривалдо сака да игра во македонската прва лига!

Синот на Ривалдо сака да игра во македонската прва лига!

Новиот прволигаш Струга Трим Лум добил интересна понуда. Имено, синот на славниот бразилски фудбалер Ривалдо ги понудил своите услуги на новиот македонски прволигаш. Агентот на Ривалдо Витор Борба Фереира Јуниор или скратено Ривладињо испратил понуда Струга Трим Лум да го ангажира неговиот клиент. Станува збор за 24 годишен играч кој игра како напаѓач

ТРАНСФЕРИ ВО ЖИВО: Атлетико се засили од Реал, Милан на преговори во Мадрид, Нејмар е „жешка“ тема
ТРАНСФЕРИ ВО ЖИВО: Атлетико се засили од Реал, Милан на преговори во Мадрид, Нејмар е „жешка“ тема

ТРАНСФЕРИ ВО ЖИВО: Атлетико се засили од Реал, Милан на преговори во Мадрид, Нејмар е „жешка“ тема

Нашата редакција навремено ќе веќе известува за сите трансфери и трансфер шпекулации се до затворањето на трансфер пазарот. – Адриен Рабио е многу блиску до трансфер во Јувентус. „Скај Спорт“ тврди дека двете страни постигнале договор за четиригодишна соработка тешка 10 милиони евра по сезона. – Нејмар и ова лето е една од најжешките теми на трансфер

Мбапе во Реал Мадрид… но од 2020 година

Мбапе во Реал Мадрид… но од 2020 година

Ѕвездата на Пари Сент Жермен, Килијан Мбапе се уште е во плановите на Реал Мадрид, тврдат шпанските медиуми. „Светците“ готово сигурно ќе успеат да ја задржат 20-годишната суперѕвезда ова лето во своите редови. Меѓутоа, од „Сантиаго Бернабеу“ се надеваат дека следното лето ќе успеат да го купат Мбапе. „Раководството на Реал ќе направи се за да го убеди

Официјално: Атлетико се засили со играч на Реал Мадрид!

Официјално: Атлетико се засили со играч на Реал Мадрид!

Атлетико Мадрид на официјалната веб-страница го објави трансферот на играчот на Реал Мадрид, Маркос Љоренте. Маркос Љоренте , кој ги помина сите младински категории во Реал Мадрид, од денеска е нов фудбалер на градскиот ривал Атлетико Мадрид. „Јорганџиите“ се согласија да му платат 40 милиони евра обештетување на Реал Мадрид, додека фудбалерот ќе потпише

Сари: Во Наполи дадов 110%, Јуве е врв на мојата кариера

Сари: Во Наполи дадов 110%, Јуве е врв на мојата кариера

Маурицио Сари денеска и официјално беше презентиран како нов тренер на Јувентус. Искусниот Италијанец истакна дека не се чувствува дека го изневерил Наполи и според него Јувентус е највисокото достигнување во неговата кариера. „Во Наполи дадов се од себе. Потоа решив да преминам преку големо искуство во Премиер Лигата. Јуве е најдобриот италијански

„Бомба“ од Островот: Ливерпул тргнува по Гризман

„Бомба“ од Островот: Ливерпул тргнува по Гризман

Ливерпул во следната сезона нема да претрпи многу промени во играчкиот кадар, Јирген Клоп во главно е задоволен од тоа што го има. Сепак, за да се направиме чекор напред во Премиер лигата очигледно е потребно некое звучно засилување, па во врска со Ливерпул се доведуваат некои од најпочитуваните фудбалери во овој момент. Кога се откажаа од Де Лихт

Џампаоло во Милан го носи својот „миленик“ Патрик Шик

Џампаоло во Милан го носи својот „миленик“ Патрик Шик

Новиот тренер на Милан, Марко Џампаоло побарал од клубот да се обиде да го донесе неговиот „миленик“ Патрик Шик, со кого работеа заедно во Сампдорија, пишува „Газета дело спорт“. Шик ја доживеа својата фудбалска афирмација токму под палката на Џампаоло во Самдоприја, па пред две години италијанските клубови буквално се „тепаа“ за него. Рома успеа да

Уапсено лице осомничено за смртта на фудбалерот Емилијано Сала

Уапсено лице осомничено за смртта на фудбалерот Емилијано Сала

Вчера попладне, поради осомниченост за смртта на аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала, кој загина во авионска несреќа, беше уапсен 64-годишен маж од северен Јоркшир. Истрагата, која со месеци се водеше за расчистувањето на случајот и откривањето на причините за падот на авионот над каналот Ла Манш при што загина славниот фудбалски талент Сала , доведе

Жешката Лариса Рикелме се врати на трибините

Жешката Лариса Рикелме се врати на трибините

Веројатно сите ја памтат појавата на жешката и провокативна девојка која со мобилниот пикнат во деколтето, меѓу нејзините гради, ги следеше репрезентативните настапи на Парагвај. Лариса Рикелме пред некоја година палеше и жареше по трибините од фудбалските стадиони. Пред девет години „го запали“ Мундијалот во Јужна Африка, а светот тогаш прв пат слушна

Малдини на гости кај Перез: Што ќе биде тема на разговор?

Малдини на гости кај Перез: Што ќе биде тема на разговор?

Директорите на Милан, Паоло Малдини и Ѕвонимир Бобан денес ќе пристигнат во Мадрид на средба со претседателот на „кралскиот“ клуб, Флорентино Перез. Милан и Реал Мадрид традиционално имаат одлични односи, па новото раководство доби покана од претседателот Перез на заедничка вечера во Мадрид. Италијанските медуми откриваат дека на состанокот ќе се разговара

Погледнете ја формацијата со која игра Аргентина: Ова се гледа само во школските дворови…

Погледнете ја формацијата со која игра Аргентина: Ова се гледа само во школските дворови…

Репрезентацијата на Аргентина синоќа уште еднаш ги разочара своите навивачи. Аргентинците во рамките на 2. коло на Копа Америга одиграа само 1:1 против Парагвај што е разочарувачки со оглед на тоа дека во првото коло загубија од Колумбија и сега се наоѓаат во тешка ситуација. Гаучосите веќе неколку години не личат на онаа селекија која своевремено