притисни ентер »

Извори

Среќа

Ставете марама на вашата коса за модерен изглед ова лето!
Ставете марама на вашата коса за модерен изглед ова лето!

Ставете марама на вашата коса за модерен изглед ова лето!

Марама која ќе ја комбинирате во своите фризури е задолжителен моден додаток ова лето. Без разлика дали вашата фризура е пунџа или плетенка во која е исплетена марамата, фризурите со додаток марама ова лето се апсолутен хит, а комбинациите се неограничени. Погледнете дел од предлог фризурите во продолжение кои може да бидат инспирација за вашата фризура

14 фотографии од масовни протести во Хонг Конг кои ја прикажуваат дисциплината и културата на луѓето

14 фотографии од масовни протести во Хонг Конг кои ја прикажуваат дисциплината и културата на луѓето

Полуавтономниот град Хонг Конг беше потресен од протести неодамна по контроверзниот закон за екстрадиција, кој дозволува осомничените да бидат вратени во Кина за испрашување, при што граѓаните реагираа бурно повторно отворајќи ги старите рани. Поранешната британска колонија, која беше вратена на Кинезите во 1997 година, преживеа непријатности додека

Во оваа земја жителите се познаваат, војска не постои и воопшто не плаќаат сметки за греење!

Во оваа земја жителите се познаваат, војска не постои и воопшто не плаќаат сметки за греење!

Жителите на Исланд имаат сајт кој содржи податоци кои датираат од 18. век, за сите роднински врски во оваа земја. Ако се заљубите, прво проверете случајно да не сте се вљубиле во роднина. Исланд е мала земја во која живеат само 358.780 луѓе. Сите жители се познаваат меѓусебно, така што нема потреба да ги заклучувате вратите кога одите негде и лесно

Искрени илустрации кои објаснуваат што не е во ред со денешното општество!

Искрени илустрации кои објаснуваат што не е во ред со денешното општество!

Илустрациите на Џон Холкрофт вознемируваат но, во позитивна смисла. Гледајќи ги нив, гледаме нешто за кое сме свесни, но не зборуваме доволно. Кршливоста на системот, несигурноста на работните места, недостатокот на романтика во светот. Инспириран од постерите во 1950-тите години, тој создал сатирични илустрации кои допираат до сржта на она што не

Ова е најзгодната жена на планетата: Оливиа Кулпо е новата модна икона!

Ова е најзгодната жена на планетата: Оливиа Кулпо е новата модна икона!

Американскиот магазин Максим ја објави листата на најзгодни жени на планетата, а младата манекенка се наоѓа на првото место меѓу 100 убавици. Моделот Оливиа Кулпо (27) се разголи за насловната страница на американскиот магазин Максим. Во проѕирна бела кошула и бели гаќички, Оливиа покажа дека ја заслужува оваа титула. Фотографот Гилс Бенсимон ја овековечи

Редовниот секс не прави младолики
Редовниот секс не прави младолики

Редовниот секс не прави младолики

Редовниот сексуален живот влијае позитивно на расположението, ги намалува болките и го зголемува имунитетот. Но, според истражувачите, редовниот секс допринесува и за младолик изглед. Доктор Дејвид Викс е автор на истражувањето кое потврдило дека постарите мажи и жени кои имаат активен сексуален живот, изгледаат 5-7 години помлади. Направени се и други

Недостатокот на пари го уништува здравјето

Недостатокот на пари го уништува здравјето

Многумина се имаат соочено со лоша финансиска состојба. Некои почувствувале финансиски недостаток подолго време, додека други пак пократко. Но, немањето доволно приходи предизвикува низа здравствени проблеми. Според научниците од Универзитетот во Бостон, лошата финансиска состојба влијае негативно врз здравјето на луѓето. Според спроведените истражувања,

Во Загреб домашните миленичиња ќе се закопуваат достоинствено

Во Загреб домашните миленичиња ќе се закопуваат достоинствено

Чувањето миленик значи и приврзување за истиот, па загубата на миленикот е многу болна. Во Загреб се отворија гробишта и крематориум за домашните миленичиња. Гробиштата се простираат на околу 13 000 квадратни метри, а има и зграда со приемна канцеларија, крематориум, павиљон за испраќање и гробишта за домашните миленичиња со место за закоп и положување

Среќен дневен хороскоп за 2о. јуни 2019 година

Среќен дневен хороскоп за 2о. јуни 2019 година

На Стрелецот му е потребно трпение, Шкорпијата денес ќе ја запознае сродната душа, Бикот ќе изјави љубов. ОВЕН Важно е д покажете доволно упорност во својата намера да остварите деловен успех. На емотивно поле ве очекува прилично тежок период во кој нема да можете да најдете личност која ви одговара. Би ви годел одмор. БИК Денес ќе добиете помош околу

ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

Дигитализацијата е неопходна за брз економски раст и напредок на секоја компанија, просецот подразбира употреба на дигитална технологија за промена на бизнис моделите. Дигиталната трансформација внесува конкретни промени во бизнисот, развој на нови бизнис модели и зголемување на конкурентноста на пазарот. ИТ секторот има голем потенцијал за раст и

Што ќе научи секој од хороскопските знаци во јуни?

Што ќе научи секој од хороскопските знаци во јуни?

Во животот се соочуваме со многу предизвици. И учиме многу лекции. Понекогаш е тешко да ги прифатиме лекциите, но токму тие ни помагаат да созрееме. Каква лекции ќе научат хороскопските знаци во јуни? Овен Ќе ја научат вредноста на потрагата по тоа што го заслужуваат. Бик Ќе научат да го заменат самосожалувањето со грижа кон себе. Близнаци Ќе научат

Во оваа земја жителите се познаваат, војска не постои и воопшто не плаќаат сметки за греење!

Во оваа земја жителите се познаваат, војска не постои и воопшто не плаќаат сметки за греење!

Жителите на Исланд имаат сајт кој содржи податоци кои датираат од 18. век, за сите роднински врски во оваа земја. Ако се заљубите, прво проверете случајно да не сте се вљубиле во роднина. Исланд е мала земја во која живеат само 358.780 луѓе. Сите жители се познаваат меѓусебно, така што нема потреба да ги заклучувате вратите кога одите негде и лесно

Ова е најлесниот и најбрзиот начин да го исчистите лукот!

Ова е најлесниот и најбрзиот начин да го исчистите лукот!

Чистењето на лукот често може да биде непријатно. Валентина Пестилен е вистински хит откако објави видео во кое покажува како на брз начин може да се исчисти лукот. Валентина Пестилен на Твитер објави видео како на генијален и многу брз начин може да се исчисти лукот, а со тоа стана вистински хит. Не е познато дали е Валентина на видеото, но видеото

Погледнете како изгледаат џиновските раце кои посегнуваат една кон друга во Венеција

Погледнете како изгледаат џиновските раце кои посегнуваат една кон друга во Венеција

Оваа неверојатна скулптура е дело на уметникот Лоренцо Куин кој изгради шест пара раце кои се приклучија на историскиот Арсенал. Мостовите со височина од 15 метри и ширина од 20 метри, се ремек-дело кое го слави единството и претставува прекрасен украс на градот. „Човечките раце ме фасцинираат бидејќи преку нив имам можност да споделам директна, универзална

Направете сами: Домашен ликер од јагоди! (РЕЦЕПТ)

Направете сами: Домашен ликер од јагоди! (РЕЦЕПТ)

Потребен ви е само половина час! Состојки: 800 г јагоди 1 литар вода 650 г шеќер 1 литар џин Подготовка: Исчистете ги и измијте ги јагодите. Покрупните јагоди исечкајте ги на четвртини, а поситните на половина. Во лонец ставете литар вода, додадете 650 г шеќер, исечканите јагоди и варете додека не проврие на умерена температура. Кога ќе проврие водата