притисни ентер »

Извори

Стандард

Роналдо има 500 милиони долари на својата банкарска сметка и 17 автомобили
Роналдо има 500 милиони долари на својата банкарска сметка и 17 автомобили

Роналдо има 500 милиони долари на својата банкарска сметка и 17 автомобили

Мегаѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, сподели детали за неговиот финансиски статус и луксузните автомобили што ги има. Според „Сан“, неговото богатство е околу половина милијарда долари. „Не сум сигурен 100%, но има многу пари во мојата банкарска сметка. Моите автомобили се 17 мислам. Најмногу ми се допаѓа да го возам комфорниот Ролс-Ројс.

Јовески ги овласти Фетаи и Бубевски и натаму да го застапуваат „Монструм“

Јовески ги овласти Фетаи и Бубевски и натаму да го застапуваат „Монструм“

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ги овласти довчерашните обвинители во СЈО Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски и натаму да го застапуваат предметот „Монструм“, потврдија за МИА извори во ЈОРСМ. Судењето за „Монструм’ односно петкартното убиство кај Смилсковското езеро, треба да продолжи утре во Кривичниот суд. Советот на јавни обвинители вчера

ВМРО-ДПМНЕ бара собраниска анкетна комисија за работењето на СЈО

ВМРО-ДПМНЕ бара собраниска анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ денес поднесе до Собранието предлог одлука за основање на анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и незаконито работење на СЈО во рамките на оваа институција. „Оваа предлог одлука ја поднесуваме до Собранието затоа што токму Собранието на предлог на Советот на јавни обвинители констатираше

Ѓоргиев: Имаме срце како планина, заслужуваме осминафинале

Ѓоргиев: Имаме срце како планина, заслужуваме осминафинале

Најдобриот македонски одбојкар Никола Ѓорѓиев, беше еуфоричен после победата над Словенците, и го истакна големото срце на тимот, како главен фактор за триумфот. -Видовте ли како ги победивме среде Словенија? Во 2014 година двапати им водевме 2-1, а губевме 2-3, сега сè се врати. Имаме срце како планина. Местото ни е меѓу најдобрите 16 во Европа. Немаше

Филипче: Треба да се врати довербата меѓу пациените и здравствените работници

Филипче: Треба да се врати довербата меѓу пациените и здравствените работници

Потребно е да се спроведе процес на враќање на довербата меѓу пациените и здравствените работници, да се упати порака дека со насилство не се решаваат работите, истакна министерот за здравство Венко Филипче кој денеска присуствуваше на протетсот против масислтвото врз здравствените работници. – Со насилство не се решаваат работите. Сметам дека нема

Османи ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило
Османи ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило

Османи ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи за инспекција. Исто така, рече дека ќе ја плати казната што му била изречена од МВР за зборување на мобилен телефон додека вози, посочувајќи дека тој би можел да ги предводи двете кампањи – првата, за употреба

Хан за Трочањи: Секој комесар мора да даде заклетва на европските вредности

Хан за Трочањи: Секој комесар мора да даде заклетва на европските вредности

Еврокомесарот за проширување во заминување, Јоханес Хан, верува дека треба да му се даде шанса на неговиот назначен наследник, Унгарецот Ласло Трочањи, да докаже дека ќе ги почитува европските вредности. Назначувањето на Ласло Трочањи, поранешен министер за правда на Виктор Орбан, на местото комесар за проширување предизвикува големи контроверзии во

Теодорикакос: Не може да се смени меѓународен договор што има потпис од Парламентот, премиерот и министерот за надворешни работи

Теодорикакос: Не може да се смени меѓународен договор што има потпис од Парламентот, премиерот и министерот за надворешни работи

Еден меѓународен договор што има потпис од грчкиот Парламент, премиерот и министерот за надворешни работи не може да се смени, изјави во врска на Договорот од Преспа министерот за внатрешни работи на Грција, Такис Теодорикакос во интервју за грчкото радио „Параполитика“. Како што jави дописничката на МИА од Атина, во однос на обвинувањата од СИРИЗА

Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода до граѓаните, најави денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Според Договорот, изградбата на водоводот, во вредност од 860 илјади евра, треба да биде завршена во март следната

Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Здружението „Од нас за вас“ реагира на забраната за упис на невакцинирани деца во градинките и училиштата и смета дека со ова се прави најбрутална дискриминација на најмалите. Оттаму велат дека настанат е хаос бидејќи родителите не знаат дали треба ги вакцинираат децата само со МРП вакцината или треба да имаат уреден вакцинален картон, а и градинките

Состанок на Специјалната група за реформа на јавната администрација

Состанок на Специјалната група за реформа на јавната администрација

Напредокот во клучните области од принципите на јавната администрација: стратешката рамка за реформа на јавната администрација, вклучувајќи ја и програмата за реформи во управувањето со јавни финансии, управувањето со човечки ресурси, развојот на политики и координација, испораката на услуги, како и за отчетноста и транспарентноста на јавните институции

Димитров на средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Димитров на средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаше средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група во која членуваат Чешката Република, Полска, Унгарија и Словачка, соопшти МНР. На средбата што ја организира амбасадорот на Чешката Република, земја која тековно претседава со Вишеградската група, министерот Димитров ги брифираше амбасадорите

Европарламентот ја поддржа предлог-резолуцијата за Брегзит

Европарламентот ја поддржа предлог-резолуцијата за Брегзит

Европскиот парламент денеска ја поддржа предлог- резолуцијата за Брегзит, со која се овозможува одложување на излегувањето на Британците од ЕУ, но исто така истакна дека во отсуство на договор, Британците сепак ќе треба да ги исполнат своите финансиски обврски кон Европската унија. Европратениците со 544 гласови „за“ и 126 „против“ ја поддржаа предлог-резолуцијата,

Студентите најавија дека ќе ја радикализираат блокадата на Ректоратот на Белградскиот универзитет

Студентите најавија дека ќе ја радикализираат блокадата на Ректоратот на Белградскиот универзитет

Ректорката на универзитетот во Белград, Иванка Поповиќ, утрово влезе во зградата на Ректоратот, кој е под блокада, каде околу два часа разговараше со студентите, а потоа не даде изјави. Но затоа активистката на здружението „1 од 5 милиони“ и една од студентите кои го блокираат Ректоратот на Белградскиот универзитет (БУ), Мила Јовановиќ, по разговорите

Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари, како резултат на серијата напади кои се случија во изминатиот период врз медицинските работници од страна на пациенти и нивни роднини. Тие проблемот го гледаат