притисни ентер »

Извори

Стандард

Димоски: Сегашното ниво на цени може да претрпи натамошни промени, за жал во нагорна линија
Димоски: Сегашното ниво на цени може да претрпи натамошни промени, за жал во нагорна линија

Димоски: Сегашното ниво на цени може да претрпи натамошни промени, за жал во нагорна линија

Ценовните шокови не само што бргу нема да се стабилизираат, туку и ќе добивааат на сила. Во исклучително деталната анализа на причините поради кои поскапуваат речиси сите производи и услуги, националниот менаџер и управител на филијалата на транспортната компанија „Гебрудер Вајс“, Сашо Димоски, меѓу основните ги посочува повисоките транспорните трошоци

ЕУ ќе формира заедничката сајбер единица за справување со зголемениот онлајн криминал

ЕУ ќе формира заедничката сајбер единица за справување со зголемениот онлајн криминал

Европската комисија ги објави плановите за формирање на „Заедничка сајбер единица“ за справување со зголемениот број сериозни сајбер инциденти што влијаат врз јавните служби и деловните активности низ цела ЕУ. По почетокот на локдаунот што го наметна Ковид-19 пандемијата, хакерските активности против компаниите се зголемија за повеќе од двојно, бидејќи

Преку унапредување на соработката меѓу  АСИПИРСМ и Делегацијата на германското стопанство до нови странски инвестиции

Преку унапредување на соработката меѓу АСИПИРСМ и Делегацијата на германското стопанство до нови странски инвестиции

Директорот на Агенцијата, Дејан Павлески оствари средба со Директорот на Делегацијата на Германското стопанство во Северна Македонија, Патрик Мартенс за унапредување на соработката во делот на привлекување на нови германски компании да инвестираат во земјата. Се разговараше за нови инвестиции во производството, но и за инвестиции во услугите кои можат

РКЕ:Сметките за струја практично ќе останат непроменети со носење на законот

РКЕ:Сметките за струја практично ќе останат непроменети со носење на законот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која сметките за електрична енергија на универзалниот снабдувач ЕВН ХОМЕ незначително ќе се намалат, со примена на измените на Законот со кои ДДВ за електрична енергија ќе се намали од 18 % на 5%. На одржаната главна седница регулаторите одобрија регулиран максимален приход

Што треба да знаеме за методот балирање на отпадот?

Што треба да знаеме за методот балирање на отпадот?

Балирањето на отпадот е еколошки процес. Механичка обработка на отпадот, што вклучува селектирање, компресирање и пакување во пластични филм ленти, наречени бали. Спакуваниот отпад може да стои со години, и не постои опасност од какво било загадување на почвата, подземните води и воздухот. Тоа го прави балирањето на отпадот еколошки прифатлив и просторно

Заев: Инвестицијата на „Магна” во Струга ќе отвори над 1.200 работни места

Заев: Инвестицијата на „Магна” во Струга ќе отвори над 1.200 работни места

„Канадската компанијата „Магна”, донесе одлуката да инвестира и отвори фабрика во Северна Македонија, пред сѐ поради добрата и предвидлива деловна клима во земјава која ги задоволува долгорочните цели на компанијата”, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање по повод новата инвестиција на „Магна Интернационал” кој ќе отвори фабрика во Технолошко-индустриската

ТУК ја поздрави одлуката за овозможување работа на угостителските објeкти

ТУК ја поздрави одлуката за овозможување работа на угостителските објeкти

Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори ја поздравува одлуката на Владата од 1 јули да се дозволи редовна работа и во затворените простории на угостителските објекти, вклучително и за организирање прослави и настани, што беше донесена на иницијатива на ТУК, а во соработка со поддршка на Министерството за економија, кое во изминатиот

Макам Транс: Стопанството е максимално рането, пратениците да имаат доблест и да гласаат против еколошката такса

Макам Транс: Стопанството е максимално рането, пратениците да имаат доблест и да гласаат против еколошката такса

Соочена со се посигурната извесност дека Владата нема да се откаже од намерата да ја воведе т.н еколошка такса, македонската транспортна асоцијација – Макам транс последната надеж ја гледа во Собранието. „Пратениците се на потег и доколку ја анализираат вкупната состојба на нашето стопанство кое е максимално рането ,како и загрозениот животен стандар

„Амазон“ и „Гугл“ под истрага поради лажни оценки на производи

„Амазон“ и „Гугл“ под истрага поради лажни оценки на производи

Британскиот регулатор на конкуренција отвори официјална истрага за да утврди дали „Амазон“ и „Гугл“ презеле доволно мерки за борба против лажните оценки на производите. Управата за заштита на пазарната конкуренција (ЦМА) соопшти дека ќе собере повеќе информации за да одлучи дали компаниите го прекршиле законот за потрошувачи со тоа што не презеле доволно

Граѓаните нема да имаат бенефит од намалувањето на ДДВ-то на електричната енергија

Граѓаните нема да имаат бенефит од намалувањето на ДДВ-то на електричната енергија

Граѓаните да не очекуваат бенефит од намалувањето на ДДВ-то за електричната енергија  од 18 на 5% вели даночниот експерт Славко Лазовски. Иако намалувањето на даноците секогаш се правда со тоа дека повеќе ќе остане во џебот на граѓаните, тоа никогаш не се случува, објаснува тој во интервју за „Стандард“ потенцирајки дека ваквиот потег на владата ќе