притисни ентер »

Извори

Струја

Се очекува поскапување на струјата до 10 отсто
Се очекува поскапување на струјата до 10 отсто

Се очекува поскапување на струјата до 10 отсто

Официјалните податоци ќе бидат објавени на 9 декември кога ќе се објави понудата на државната ЕСМ на тендерот на ЕВН Хоум, кој набавува струја за домаќинствата и малите потрошувачи Цената на електричната енергија за домаќинствата и за малите потрошувачи ќе се зголеми до 10 отсто, најавил министерот за економија, Крешник Бектеши, за емисијата „Економски

Владата одобри уште две инвестиции за соларни електрани

Владата одобри уште две инвестиции за соларни електрани

Овие стратешки инвестиции се во вкупна вредност од 116 милиони евра и ќе се реализираат во Делчево и во Карбинци Две стратешки инвестиции за соларни електрани вредни 116 милиони евра одобри Владата на денешната седница. Како што соопштија од Владата, донесена е одлука за утврдување статус на стратешки инвестиционен проект на Друштво за производство,

Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 10 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 10 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 10 12 2021 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2021-12-10 09:00:00 2021-12-10 15:00:00 Велес БЕЛЕШТЕВИЦА: с. Лавчани, с. Белештевица, с. Слп и с. Карабуниште, ж.с. Рајко Жинзифов 2021-12-10 09:00:00 2021-12-10 12:00:00 Гостивар дел од ул.Панче Попоски кај Градскиот Пазар. 2021-12-10 08:45:00 2021-12-10 15:00:00

Прекини во снабдување на електрична енергија за четврток 09 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за четврток 09 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за четврток 09 12 2021 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2021-12-09 08:00:00 2021-12-09 10:00:00 Битола дел од корисниците од стопанскиот двор на Битолатекст 2021-12-09 09:00:00 2021-12-09 13:00:00 Битола дел од ул. Битолска бб, Демир Хисар (Делот околу Спортската сала) 2021-12-09 09:10:00 2021-12-09 15:00:00 Велес

Соларен парк за производство на струја ќе се прави на просторот за карго аеродром во Штип

Соларен парк за производство на струја ќе се прави на просторот за карго аеродром во Штип

Соларен парк што ќе ги задоволува потребите за струја на 94.000 домаќинства ќе се гради од следната година на потегот од Штип до Свети Николе, на локацијата каде што требаше да има карго аеродром на површина од 452 хектара. Инвестицијата, која со одлука на Владата е прогласена за стратешка, е проценета на околу 270 милиони евра. Ќе ја реализира француската

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати
За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 се продава по цена од 71 денар за литар, Еуросупер БС-98 за 73 денари за литар, а дизелот за 63 денари за литар. Новата цена на екстра лесното масло за домаќинство е 62,5 денари за

Прекини во снабдување на електрична енергија за среда 08 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за среда 08 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за среда 08 12 2021 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2021-12-08 09:00:00 2021-12-10 15:00:00 Прилеп Можни прекини на ЕЕ на ул.Леце Котески, Населба Точила, Населба Димо Наредникот, Населба Сточен пазар, Населна Жабино Маало, Централно градско подрачје 2021-12-08 08:00:00 2021-12-09 15:00:00 Штип С.РУЉАК И ПРИПЕЧАНИ

Прекини во снабдување на електрична енергија за вторник 07 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за вторник 07 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за вторник 07 12 2021 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2021-12-07 09:00:00 2021-12-07 14:00:00 Битола корисниците Акваленд, Зенго Доленци, с. Доленци, ХПП Кушница, с. Железнец, ХПП Г. Илино, Ниол Трејд, Космофон Доленци. 2021-12-07 09:20:00 2021-12-07 11:20:00 Велес БАШИНО СЕЛО: потрошувачи од ТС Башино село 1, ул

Новата цена на струјата ќе биде во интерес на граѓаните, уверува Бектеши

Новата цена на струјата ќе биде во интерес на граѓаните, уверува Бектеши

Министерот за економија ја повика опозицијата да седнат и да ги разгледаат и нивните анализи во однос на енергетската состојба и најавата за нова цена на електричната енергија Цената на струјата ќе биде во интерес на граѓаните, уверува министерот за економија, Крешник Бектеши во врска со најавите за можно поскапување од почетокот на следната година

Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 06 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 06 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 06 12 2021 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2021-12-06 08:45:00 2021-12-06 14:00:00 Делчево с.Стар Истевник, Нов Истевник, Пасјак 2021-12-06 11:00:00 2021-12-06 14:00:00 Тетово дел од град Тетово, фабриката КНАУФ и објекти кои се наоѓаат околу фабриката (кај пожарната во Тетово) 2021-12-06 08:00:00

Прекини во снабдување на електрична енергија за сабота 04 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за сабота 04 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за сабота 04 12 2021 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2021-12-04 12:00:00 2021-12-04 15:00:00 Кочани раскрсницата кај Стришани (делот околу старо Амичи), ул. Иво Лола Рибар, СОУ Љупчо Сантов и спортската сала на ул. Стево Теодосиевски 2021-12-04 08:00:00 2021-12-04 14:00:00 Скопје Васил Главинов ИЛИНДЕН: нас. Белви,

Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 02 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 02 12 2021

Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 02 12 2021 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2021-12-03 09:00:00 2021-12-03 15:00:00 Битола с. Беранци, Оне Беранци, с. Српци, Аеродром Даме Груев, Стопанство Даме Груев, Водовод Беранци, ЗИК Пумпи 1, ЗИК Пумпи 2, ЗИК Пумпи 3, с. Радобор, с. Чарлија, Краварство Радобор, Радобор Стопанство. 2021-12-03 09:00:00

Комбинат за алуминиум во Црна Гора згаснува поради скапата струја

Комбинат за алуминиум во Црна Гора згаснува поради скапата струја

Од Комбинатот соопштија дека нема да може да работат со новите цени на струја та и дека веројатно 500 луѓе ќе останат без работа. Раководството на Комбинатот за алуминиум (КАП) во Црна Гора им најави на своите работници да се подготват за постепено затворање на оддели во Електролиза, односно за  целосен прекин на производството на алуминиум од 15 декември

Рекордна потрошувачка на гас во Европа

Рекордна потрошувачка на гас во Европа

Потрошувачката на гас од складиштата во Европа во ноември изнесувала околу 11,68 милијарди кубни метри Повлекувањето на гас од подземните складишта во Европа во ноември достигна нов рекорд во последната деценија, односно од 2011 година, покажуваат податоците на Гас Инфраструктура Европа (ГИЕ). Потрошувачката на гас од складиштата во Европа во ноември

На некоја од наредните седници Владата ќе расправа за цената на струјата и за евтината тарифа

На некоја од наредните седници Владата ќе расправа за цената на струјата и за евтината тарифа

Владиниот портпариол вели дека цените на енергенсите на светските берзи се во постојан пораст и дека има недостиг на електрична енергија, така што сите тие аспекти ќе се земат предвид кога ќе се носи одлуката Владата досега не разговарала за цената на струјата од почетокот на новата година, ниту за тоа дали ќе остане евтината тарифа. Но, се очекува