притисни ентер »

Извори

Струмица Денес

(ГРАНДЕЕЕ ПАНДЕВ) Официјална потврда: Пандев е лидер на Џенова и надвор од теренот, затоа продолжуваме заедно!
(ГРАНДЕЕЕ ПАНДЕВ) Официјална потврда: Пандев е лидер на Џенова и надвор од теренот, затоа продолжуваме заедно!

(ГРАНДЕЕЕ ПАНДЕВ) Официјална потврда: Пандев е лидер на Џенова и надвор од теренот, затоа продолжуваме заедно!

Горан Пандев, како што е познато, потпиша договор за соработка за уште една година со италијанската Џенова до јуни 2020 година. Сето тоа, без сомнение, на задоволство и на двете страни. Вчерашните најави за продолжување на меѓусебната соработка денеска и официјално потврдени од агентот на македонскиот фудбалер, Леонардо Корзи, кој вели дека новиот

(ФОТО на ДЕНОТ) НИТУ ГРУЕВСКИ, НИТУ ЗАЕВ не Е ВИНОВНИ за ОВАА ФОТОГРАФИЈА!

(ФОТО на ДЕНОТ) НИТУ ГРУЕВСКИ, НИТУ ЗАЕВ не Е ВИНОВНИ за ОВАА ФОТОГРАФИЈА!

„Како разгалени деца, за се’ што не чини во Република Македонија сме научени да ги обвинуваме и да бараме одговорност од “имињата на ѕидот”. Не можам да тврдам 100%, но прилично сум сигурен дека ниеден од двајцата сношти го нема расфрлано ѓубрето по асфалтот. Одговорност од кој да тераме тај пат? “ – напиша на својот фејсбук профил граѓанин на општина

Татко ми загина, не можев да го испратам: Животната приказна на Васил Гарванлиев

Татко ми загина, не можев да го испратам: Животната приказна на Васил Гарванлиев

Го знаеме како Васил – „Марионка“, по детскиот евергрин кој го пред повеќе од 20 години го испеа на фестивалот „Златно славејче“. Васил Гарванлиев изминативе месеци беше актуелен како еден од придружните вокали на Тамара Тодевска на „Евросонг“ во Тел Авив. Минатата година, тој ја испеа емотивната балада „Ѓердан“, за кој како што вели била вистинска

БЛОКАДАТА на ЗДРАВА КОТЛИНА Денес ДОБИ И КОНТРАБЛОКАДА, ТИЕ НАПИШАА дека се на чекор до граѓански судири!

БЛОКАДАТА на ЗДРАВА КОТЛИНА Денес ДОБИ И КОНТРАБЛОКАДА, ТИЕ НАПИШАА дека се на чекор до граѓански судири!

ЗДРАВА КОТЛИНА: БЛОКАДА, КОНТРАБЛОКАДА И ГРАДОНАЧАЛНИЦИ Денес добивме одговор од Еуромакс во форма на контраблокада од 50 диви копачи и нивните фамилии кои излегоа да не блокираат на излезот од Иловица до браната. Полицијата се распореди меѓу нас и ја контролираше ситуацијата. Во меѓувреме дојдоа градоначалниците на Ново Село и Босилово и кога ја видоа

РЕАКЦИЈА на ГРАЃАНИ: брза помош и ПРОТИВПОЖАРНО ВОЗИЛО не можат да влезат во егејското маало!

РЕАКЦИЈА на ГРАЃАНИ: брза помош и ПРОТИВПОЖАРНО ВОЗИЛО не можат да влезат во егејското маало!

Пред околу 3 седмици на улицата Гоце Делчев (егејското маало) во Струмица започна интервенција која граѓаните воопшто и не знаат зошто се врши. Шпекулациите се дека се работи за преместување на далекувод или носење електрична енергија до фабриката која се гради зад маалото. Ископувањето започнало, а никој и не знае кога се планира да се заврши. Копањето

Струмичанецот Ѓорѓиев се врати во Европа и потпиша со германски Фридрикшафен!
Струмичанецот Ѓорѓиев се врати во Европа и потпиша со германски Фридрикшафен!

Струмичанецот Ѓорѓиев се врати во Европа и потпиша со германски Фридрикшафен!

Најдобриот македонски одбојкар Никола Ѓорѓиев кариерата ќе ја продолжи на европско тло. 30-годишникот од Струмица се договори со германски Фридрикшафен со кој потпиша едногодишен договор. Македонскиот репрезентативец доаѓа од јапонското првенство каде изминатата сезона ги бранеше боите на Осака Блејзерс. 196-сантиметри високиот Ѓорѓиев е подготвен

За 5 ЧАСА 10 прекршоци НАПРАВИЛЕ возачите На МОТОР, А осум прекршоци пешаците во Струмица!

За 5 ЧАСА 10 прекршоци НАПРАВИЛЕ возачите На МОТОР, А осум прекршоци пешаците во Струмица!

На 18.06.2019 година во периодот од 12.00 до 17.00 часот на подрачјето на СВР Струмица спроведена е акциска контрола за откривање на прекршоци шти ги прават возачите на мотоцикли. На подрачјето на Струмица констатирани се 10 прекршоци. Истиот ден во периодот од 12.00 до 17.00 часот на подрачјето на СВР Струмица спроведена е акциска контрола за откривање

УНИЈА на Жени на ВМРО-ДПМНЕ Струмица: во Струмица на улица, Нема потреба од тротоар-летајте!

УНИЈА на Жени на ВМРО-ДПМНЕ Струмица: во Струмица на улица, Нема потреба од тротоар-летајте!

Унијата на Жени на ВМРО-ДПМНЕ Струмица, на својата официјална фејсбук страница објавија фотографија од улица во Струмица чии тротоар не се ни познава од тревата која израснала и не е исчистена. Како што може да се забележи, станува збор   за улицата веднаш наспроти Струмица Табак. „Во Струмица на улица. Нема потреба од тротоар-летајте“ – напишаа тие

СОУУД „ДИМИТАР ВЛАХОВ“ со ВАЖНО Соопштение за УЧЕНИЦИТЕ ОД ПРВА година за ЗДРАВСТВЕНАТА струка!

СОУУД „ДИМИТАР ВЛАХОВ“ со ВАЖНО Соопштение за УЧЕНИЦИТЕ ОД ПРВА година за ЗДРАВСТВЕНАТА струка!

Соопштение! Се известуваат сите кандидати дека квалификационото тестирање за здравствена струка, образовен профил медицинска сестра ќе се одржи на 21.06.2019 година (петок) во 10,00 часот. Кандидатите со себе задолжително да носат документ за идентификација (ученичка книшка со слика, лична карта или пасош). The post СОУУД „ДИМИТАР ВЛАХОВ“ СО ВАЖНО

Второто ноќно искачување до Цареви Кули дел од СТРУМИЦА ОПЕН ФЕСТИВАЛ 2019!

Второто ноќно искачување до Цареви Кули дел од СТРУМИЦА ОПЕН ФЕСТИВАЛ 2019!

Второто ноќно искачување до Цареви Кули дел од #соф2019. Преку 100 учесници со пешачење и велосипеди на 25 јуни ќе го означат почетокот на летото со голема забава под ѕвезденото небо на Струмица. Рутата за пешачење е погодна за сите возрасти па и за најмалите и минува низ манастирот Св. Илија и најпознатата трим патека во регионот. Организираната поворка

ОКОЛУ 100 рекреативци од Струмица и Радовиш вежбаа во салата „Партизан“ СО Инструкторот Елена Илков!

ОКОЛУ 100 рекреативци од Струмица и Радовиш вежбаа во салата „Партизан“ СО Инструкторот Елена Илков!

Речиси 100-тина рекреативци од Струмица и Радовиш, предводени од членовите на аеробик и пилатес клубот Go Fit во понеделникот вежбаа на отворено на #соф2019. Случајните посетители беа сведоци на еден уникатен тренинг по аеробик, а дел од нив спонтано се приклучија на групата вежбачи. Инструкторот Елена Илков ја водеше групата во еден заеднички весел

На 23 јуни во недела ќе се одржи голема велосипедска тура како дел од ПРОГРАМАТА На СОФ 2019!

На 23 јуни во недела ќе се одржи голема велосипедска тура како дел од ПРОГРАМАТА На СОФ 2019!

На 23 јуни, недела, со почеток од 10:00 часот како дел од тримесечната програма на СОФ 2019 ќе се одржи голема велосипедска тура. Велосипедската тура предводена од велосипедскиот клуб „Актив“ и #ритамотнаградот е иницијатива за нова велосипедска патека во живописниот предел на струмичкото поле. Турата ќе се движи по патот Банско-Борисово, а групата

ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ ученици се запишале во прва година во СТРУМИЦА, Најмал интерес во занимањата поледелец, монтер за сува градба и електричар-електромонтер!

ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ ученици се запишале во прва година во СТРУМИЦА, Најмал интерес во занимањата поледелец, монтер за сува градба и електричар-електромонтер!

По првото пријавување во јунскиот уписен рок за запишување на ученици во прва година во трите средни општински училишта во учебната 2019/2020 година, се запишале вкупно 628 ученици. Од нив, 222 во СОУ „Јане Сандански“, 154 во СОУУД „Димитар Влахов“ и 252 ученика во СОУ „Никола Карев“. Останати се 633 слободни места, а во нив не се внесени податоците

СПОДЕЛУВАЈТЕ: СТРУМИЧАНИ, УТРЕ СИТЕ ЗАЕДНО да ТРЧАМЕ за НАШИОТ Томе, да БИДЕМЕ ХУМАНИ и да му ПОМОГНЕМЕ!

СПОДЕЛУВАЈТЕ: СТРУМИЧАНИ, УТРЕ СИТЕ ЗАЕДНО да ТРЧАМЕ за НАШИОТ Томе, да БИДЕМЕ ХУМАНИ и да му ПОМОГНЕМЕ!

Томе Јанев е младо момче (29 години) од Струмица, кое неодамна се соочи со дијагноза, болест на моторниот неврон или ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis). Ова младо дете беше активен фудбалер од својата најрана возраст во македонските клубови Силекс, Брегалница, Кожуф, Хоризонт Турново и матичниот клуб Беласица. Љубителите на фудбалот во Кратово многу

Нема одмор за Пандев и Илиев, репрезентативците тренираат со Академија Пандев

Нема одмор за Пандев и Илиев, репрезентативците тренираат со Академија Пандев

Горан Пандев и Дејан Илиев и покрај завршувањето на сезоната не размислуваат за одмор, откако вчера беа гости на тренингот на Академија Пандев. Двајцата репрезентативци на Македонија своето слободно време го минуваат во родната Струмица, каде својата форма ја одржуваат со фудбалерите на освојувачот на Купот на Македонија, екипа која во овие моменти