притисни ентер »

Извори

Студенти

Испрекинатиот сон лошо влијае на мозокот и срцето
Испрекинатиот сон лошо влијае на мозокот и срцето

Испрекинатиот сон лошо влијае на мозокот и срцето

Различни звуци, па дури и оние пригушени понекогаш можат да доведат до прекин на спиењето. За многумина од нас солидни осум часа знаат да бидат невозможна мисија, за некои дури и шест часа непрекинат сон звучи како фантазија. Едно истражување открило дека испрекинатиот сон има негативно влијание врз здравјето, исто како и недостаток на сон. „Многу

Сопствениците на електрични возила ќе можат да го бираат звукот на моторот

Сопствениците на електрични возила ќе можат да го бираат звукот на моторот

Проблемот со електричните автомобили е тоа што тие се премногу тивки, па на пример можноста да удрите пешак со електричен автомобил без тој да го предвиди тоа е многу голема. Ова предизвикува загриженост како кај купувачите така и кај производителите. Поради тоа се смета дека електричните автомобили треба да произведуваат некаков шум за да ги известат

Богат Италијанец побегнал од Миконос и зад себе оставил долг од 128 илјади евра

Богат Италијанец побегнал од Миконос и зад себе оставил долг од 128 илјади евра

Неверојатна приказна која ова лето се случила во Грција на островот Миконос. Овој Италијанец по летувањето во Грција на островот Миконос побегнал со приватен авион со своето семејство оставајќи долг од 128 илјади евра. Италијанецот кој е сопственик на неколку компании во Лондон изнајмил вила на Миконос, а кога дошол моментот да се плати… Само исчезнал

Филхармонија почна со онлајн продажба на билети за новата сезона
Филхармонија почна со онлајн продажба на билети за новата сезона

Филхармонија почна со онлајн продажба на билети за новата сезона

Филхармонија на РСМ со радост најавува дека од денеска почна онлајн продажба на билети кои директно можат да се купат на веб-страницата www.filharmonija.mk. Сите љубители на музиката, посетителите на настаните на Филхармонија, можат да купат билет преку веб-страницата на Филхармонија каде што и можат да се информираат и за условите и за начините на

Француски град официјално нареди: Една недела задолжително мора да бидете весели!

Француски град официјално нареди: Една недела задолжително мора да бидете весели!

Се забранува емотивната музика која би можела да звучи депримирачки или тажно, филмови, приказни или книги кои немаат среќен крај. Градоначалникот на една Општина на западот во Франција потпиша уредба со која им укажа на жителите дека треба да „бидат весели“ недела дена во октомври за време на локалниот фестивал во кој е забрането читање книги и прикази

Светот едноставно не е подготвен: Шокантно предупредување на научниците – болест за само неколку дена би можела да убие 50 милиони луѓе

Светот едноставно не е подготвен: Шокантно предупредување на научниците – болест за само неколку дена би можела да убие 50 милиони луѓе

Научниците предупредуваат дека болест како грипот би можела да го обиколи светот за 36 часа и да убие од 50 до 80 милиони луѓе. Тоа е заклучокот на експертите на Светската здравствена организација на средбата која што беше организирана во врска со глобалната подготвеност за справување со пандемија. Пред еден век, пандемијата на шпанска грозница зарази

Никогаш не легнувајте гладни, еве каков хаос можете да направите во организмот!

Никогаш не легнувајте гладни, еве каков хаос можете да направите во организмот!

Што се случува во нашето тело кога одиме на спиење со празен желудник? Многумина одат во кревет со празен желудник, не јадат со часови пред спиење. Без оглед на причината, ова и не е баш толку добра одлука како што мислите. Одвреме-навреме нема да се случи ништо посебно, но ако ви прејде во навика… Во тој случај би можело да влијае на нивото на инсулин,

7 навики на успешните луѓе: Овие работи ќе ве направат лидер

7 навики на успешните луѓе: Овие работи ќе ве направат лидер

Високо ефективните лидери имаат неколку клучни навики кои треба да ги прифатите доколку би сакале да го постигнете успехот кој го посакувате. Кога поминувате извесно време со лидери, почнувате да го препознавате однесувањето и навиките што ги делат сите успешни луѓе. Она што е интересно е дека некои од нив се многу очигледни, додека други доста суптилни

Стипендија за секој студент што ќе пријави корупција – Може ли да погодите кој е предлагачот?

Стипендија за секој студент што ќе пријави корупција – Може ли да погодите кој е предлагачот?

Секој студент кој ќе пријави докажана корупција од било кого, ќе добие едногодишна стипендија. Преку пост на Твитер, албанскиот премиер Еди Рама објави идеја како да се искорени корупцијата во неговата држава. Идејата Рама ја стави на дискусија за јавноста, а посебно е примамлива за студентите. Имено, Рама предлага секој студент кој ќе пријави докажана

Ново партерно уредување на дворот околу Студентскиот дом „Гоце Делчев“

Ново партерно уредување на дворот околу Студентскиот дом „Гоце Делчев“

Студентскиот дом „Гоце Делчев“ покрај новото внатрешно уредување на собите во блоковите В и Г кое е во тек, добива и комплетно ново дворно уредување. Во соработка со Министерството за образование и наука наскоро ќе се работи на обновување на искршените бекатон плочки и застарените пешачки патеки, пробивање на нова пешачка патека како и поставување

Зошто пиењето чај треба да биде секојдневен ритуал?

Зошто пиењето чај треба да биде секојдневен ритуал?

Многумина од нас пијат чај само кога се настинати. Меѓутоа, има многу причини зошто треба да пиете чај и зошто тоа треба да ви биде секојдневна навика. Освен што е добар за здравјето, тој содржи кофеин кој е добар стимулатор на енергија во телото. Нова студија спроведена во Сингапур покажа дека луѓето кои во изминатите 25 години пијат чај четири пати

Луксузно и скапо: Ноќевање во игло на Северниот пол за неверојатни 93.000 евра

Луксузно и скапо: Ноќевање во игло на Северниот пол за неверојатни 93.000 евра

Оние со подлабок џеб кои се во потрага по зимска авантура, можат да размислат за луксузен престој на Северниот пол. Станува збор за хотелско сместување во форма на игло, кое ќе биде достапно во април, 2020-та година. Во понудата ќе има 10 игла, од кои сите имаат стаклени покриви, за посетителите да можат да ја набљудуваат неверојатната поларна светлост

На кои модели производителите заработуваат најмногу?

На кои модели производителите заработуваат најмногу?

Ако сте мислеле дека најмногу може да се заработи од продажба на „милионските“ автомобили на Bugatti или слични престижни марки, се лажете. Најголем профит на „газдите“ им носи легендарниот Porsche 911. Конкретно, станува збор за најновата генерација со кодна ознака 922 кој носи најголем чист профит во однос на конкуренцијата на сите дебитанти кои