притисни ентер »

Извори

Студенти

6 прашања во врска со катастрофата во Чернобил
6 прашања во врска со катастрофата во Чернобил

6 прашања во врска со катастрофата во Чернобил

На 26 април 1986 година, нуклеарен реактор експлодираше во нуклеарната централа Чернобил во близина на градот Припјат (сега Украина), со што започна и труење на воздухот и почвата во неколку области на Украина, Русија и Белорусија. Одговараме на најпопуларните прашања во врска со несреќата. Што ја предизвикало експлозијата? Реакторот експлодирал ноќта

Српски студенти изработија формула со брзина на Ферари

Српски студенти изработија формула со брзина на Ферари

Е-капија “Концептот на натпреварувањето не се базира само на брзината, туку и на забрзувањето“, вели Марија Дракулиќ членка на тимот. Она што е импресивно кај оваа формула е тоа дека од нула до 100 километри на час постигнува за помалку од четири секунди. Студентите на проектот во најголем дел работат сами во работилницата на Машинскиот факултет. Некои

Љубљана за неколку години ќе биде град без отпад!

Љубљана за неколку години ќе биде град без отпад!

Љубљана е првиотѕ европски главен град кој се обврза да стане град без отпад (zero-waste), пишува Guardian. Се започна во 2002 година со селектирање на хартијата, стаклото и пластичната амбалажа во посебни контејнери. Четири години подоцна почна собирањето биоразградлив отпад од врата до врата. Собирањетѕо на биоотпадот одделно од другиот ќе стане

Губите мотивација? Овие четири работи ќе ве наполнат со енергија за работа

Губите мотивација? Овие четири работи ќе ве наполнат со енергија за работа

Истражувањата на психолозите покажаа дека силата на волјата е ограничена и недостатокот на мотивација во кариерата и работата е многу честа појава. Ви презентираме четири начини како одново да се покренетеНаградете сеНишто не може да помине без малку прослава и наградување. Според Чарлс Гухиг, добитник на Пулицерова награда, силните навики се формираат

Важно известување за сите кои планираат да летуваат во Грција оваа година

Важно известување за сите кои планираат да летуваат во Грција оваа година

Доколку оваа година летувате во Грција тогаш треба да знаете дека ќе мора да ги почитувате сообраќајните правила затоа што една казна може да биде доволна за да ви го упропасти летувањето. Според зборовите на Александар Сеничиќ, директорот на Јуте, грчкиот закон за безбедност во сообраќајот е сменет и се однесува на целата земја. Меѓутоа во Северна

Градови каде се заработува над 100 илјади долари а не се живее богато
Градови каде се заработува над 100 илјади долари а не се живее богато

Градови каде се заработува над 100 илјади долари а не се живее богато

Платата од 100.000 долари звучи како сума со која можете многу да си дозволите, но тоа зависи каде живеете. MagnifyMoney неодамна објави кои се десетте градови во кои семејство не може да живее убаво, дури и со заработка која е со шест цифри.  Во овие градови е скапо да се живее. 10.Минеаполис 9. Ворчестер 8. Њујорк 7. Окснард 6. Хонолулу 5. Бриџепорт

Детективски приказни на македонски начин

Детективски приказни на македонски начин

За детективската професија може да се каже дека претставува една од најинтригантните професии. Она што ја прави интересна се способноста и аналитичноста на детективот да истражува и решава случаи, без разлика дали станува збор за откривање криминал, неверство, измама, потрага по биолошки родители, по исчезнати лица… Професијата кај нас сѐ уште е слабо

Годинава поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување

Годинава поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување

Од јули треба да се намалат цените на услугите во роаминг меѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ. Намалувањето во јули се очекува да биде за 27 проценти, а од јули 2021 година да биде целосно укинат. Регионалниот договор за роаминг беше потпишан во април годинава во Белград во рамки на Вториот дигитален самит на земјите

Самсунг го редефинира кинематографското искуство ширум светот со новиот Оникс Синема ЛЕД Екран

Самсунг го редефинира кинематографското искуство ширум светот со новиот Оникс Синема ЛЕД Екран

“DCI“ сертифицираниот кинематографски екран на Самсунг досега е инсталиран на 39 локации во светот, од кои 7 во Европа, додека уште 14 локации се потврдени за инсталација до крај на оваа година Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co.) во рамки на “CineEurope 2019“ ги најави своите најнови глобални инсталации на Самсунг Оникс Синема

Тајниот рецепт на Ајнштајн за решавање на проблемите: Метод кој навистина функционира!

Тајниот рецепт на Ајнштајн за решавање на проблемите: Метод кој навистина функционира!

Дали сте забележале дека секогаш е полесно да се даде некому добар совет, отколку на самите себе? Една од причините за ова е и начинот на размислување и оддалеченоста од проблемот за кој се дискутира… Еден од најгенијалните умови на сите времиња, Алберт Ајнштајн, ги поставил работите вака: „Ако имам еден час за решавање на одреден проблем, 55 минути

Пристигнува нов сериозен конкурент на Нетфликс

Пристигнува нов сериозен конкурент на Нетфликс

Новиот стриминг сервис Епл ТВ плус ќе биде пуштен во употреба за само неколку месеци, а како стојат работите, тоа може сериозно да го разниша монополот на Нетфликс. Содржината е клучна, па за таа цел, Епл ангажираше некои од најголемите холивудски ѕвезди – глумци, режисери и други профили од областа на забавата. Следи дел од новата понуда филмови и

Франција се подготвува за рекордни температури во јуни

Франција се подготвува за рекордни температури во јуни

Франција се подготвува за бран високи температури што се очекува да надминат 40 степени оваа недела, и тоа би бил рекорд за јуни, јавија француски медиуми. Поради предвидената висока влажност, субјективното чувство за температурите во Париз ќе биде 47 степени, јави Би-Би-Си. Властите во Париз го активираа „третото ниво” на планот за екстремни температури

Дали треба да учите последниот ден од испитот?

Дали треба да учите последниот ден од испитот?

Често поради несигурноста голем број на студенти до последниот момент пред испитот го поминуваат со книга. Дали е добро учењето на последниот ден пред испитот? „Досега се трудев да учам порано, а последниот ден да го поминам во повторување, но тоа не ми се случи досега бидејќи тој ден е исполнет со нервоза“ вели Ана Грчиќ, студентка на студии по новинарство

Летен фестивал на книгата во „Три“ – „Читај каде и да одиш“

Летен фестивал на книгата во „Три“ – „Читај каде и да одиш“

„Читај каде и да одиш“ е мотото на годинашното издание на Летниот фестивал на книгата кој Издавачкиот центар „Три“ го организира секоја година во своите книжарници. „Три“ најавува многу нови изданија, попусти, промоции, акции и наградни игри преку своите фејсбук и инстаграм профили. -Љубителите на книгата ќе можат да уживаат во разновидната понуда

Студенти глумеле дека се мртви на седница во Собрание

Студенти глумеле дека се мртви на седница во Собрание

Околу 20 студенти кои присуствувале на седницата „Млади и собрание“, легнале пред претседателот Бундстег Волфганг, а некои од нив држале транспаренти со натпис. „Вашата политика за клима = катастрофа“. Германската новинска агенција изјавила дека активистот Максимилијан изјави дека целта на овој перформанс е да се насочи вниманието на тоа колку е критичината