притисни ентер »

Извори

Судство

Ахмети: Нема криминал во ДУИ
Ахмети: Нема криминал во ДУИ

Ахмети: Нема криминал во ДУИ

Меѓу многуте теми на кои говореше претседателот на ДУИ и коалициониот партнер на премиерот Зоран Заев во Владата – Али Ахмети, на изборното собрание на партискиот огранок во Чаир, се најде и темата со „бомбите“ за ДУИ кои ги објавува кичевчанецот Шеќерим Ахмети, попознат во јавноста под псевдонимот „Ел Чека“, како што се претставува на Фејсбук, пишува

Илија Димовски: Одлуката на Советот на ЈО е доказ дека ЈОВЕВСКИ НЕ СМЕЕЛ ДА ГО ПРИФАТИ ПИСМОТО ОД КАТИЦА ЈАНЕВА

Илија Димовски: Одлуката на Советот на ЈО е доказ дека ЈОВЕВСКИ НЕ СМЕЕЛ ДА ГО ПРИФАТИ ПИСМОТО ОД КАТИЦА ЈАНЕВА

Откако Советот на јавни обвинители донесе одлука да ги разреши и врати во матичните обвинителства помошниците на Катица Јанева, Претседателот на Советот, Ацо Колевски, посочи дека државниот јавен обвинител Љубомир Јовески не учествувал на денешната седница на Советот, бидејќи тој бил исклучен во однос на разрешувањето на Катица Јанева од специјален

ПО 7 МЕСЕЦИ ПРИТВОР: Судот одлучи – мерки за претпазливост за Стевче Јакимовски

ПО 7 МЕСЕЦИ ПРИТВОР: Судот одлучи – мерки за претпазливост за Стевче Јакимовски

По барање на Јавното обвинителство на Македонија, судија на претходна постапка од Кривичниот суд му го укина домашниот притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски. Во замена за укинатата мерка на Јакимовски му е одредена мерка на претпазливост. Јакимовски во март му одреди куќен притвор откако тој и уште четири лица беа осомничени

Oсуден во Македонија сега кандидат за градоначалник во Албанија?

Oсуден во Македонија сега кандидат за градоначалник во Албанија?

По доставеното барање од опозициската Демократска партија, која претендира дека новиот градоначалникот на општина Вау те Дејес, Марк Бабани, има криминално досие, јавното обвинителство во Тирана почна постапка за проверка на изнесените обвинувања. Оваа институција доставила официјален допис до властите во Македонја и Италија со кој бара информации

Катица Јанева од денеска е невработена, разрешена и од обвинител во ОЈО Гевгелија

Катица Јанева од денеска е невработена, разрешена и од обвинител во ОЈО Гевгелија

Поради нестручно и несовесно работење, Советот на јавни обвинители ја разреши Катица Јанева и од обвинител. Во петокот Советот ја разреши од специјален, а денеска и од обвинител воопшто. Помошниците на Јанева, како што објави САКАМДАКААЖАМ.МК, се враќаат од местата кај што дошле. Јанева е во притвор од 21 август, како осомничена за злоупотреба на службената

Замениците на Јанева официјално се разрешени од функции во СЈО
Замениците на Јанева официјално се разрешени од функции во СЈО

Замениците на Јанева официјално се разрешени од функции во СЈО

Од денеска официјално на сите 12 обвинители од Специјалното јавно обвинителство им престанува работата во СЈО. На Лиле Стефанова и престанал мандатот во Одделот за организиран криминал и корупција при ОЈО бидејќи на неа и изминал мандатот од четири години на 15 мај 2018 година, изјави претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски. Колевски

Дескоска: За напад на доктор казна затвор до 10 години

Дескоска: За напад на доктор казна затвор до 10 години

По последните немили настани и нападите кон здравствените работници, министерката за правда, Рената Дескоска денеска порача дека медицинските лица не смеат да бидат подложени на вакви напади. Како што порача Дескоска, напад врз здравствен работник е исто како да нападнете полицаец и предвидена е казна од една до 10 години за физички напад.

Лиле Стефанова се враќа во Радовиш, кај Русковска ѝ истекол мандатот

Лиле Стефанова се враќа во Радовиш, кај Русковска ѝ истекол мандатот

Обвинителката Лиле Стефанова, која во СЈО дојде од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, нема да се врати таму каде сега шефица е Вилма Русковска, туку во обвинителството во Радовиш, каде претходно работела. Тоа е одлучено на денешната седница на Советот на јавни обвинители. – Во однос на јавниот обвинител Лиле Стефанова е

Османи: Разликите за законот за јавно обвинителство не се непремостливи

Османи: Разликите за законот за јавно обвинителство не се непремостливи

Разликите околу законот за Јавно обвинителство не се непремостливи. Моментот е неповторлив. Политичките лидери ги знаат очекувањата на граѓаните и се договараат соодветно и ќе ги надминат своите почетни позиции за да се најде конечно решение. Ова го истакна вицепремиерот Бујар Османи пред почетокот на меѓународната конференција: „Добро управување и

Заев за лидерската: Ако не добиеме датум за преговори, крив ќе биде Мицкоски

Заев за лидерската: Ако не добиеме датум за преговори, крив ќе биде Мицкоски

Претседателот на Владата Зоран Заев, кој на лидерската средба го предводеше преговарачкиот тим на СДСМ, денеска во изјава за медиумите информираше за лидерската средба што синоќа се одржа во Собранието на Република Северна Македонија. Изјавата на Заев ја пренесуваме во целост: Искрено, многу сум разочаран од исходот на лидерската средба и од однесувањето

Мицкоски ги има записниците од „Рекет“: Моето име го нема, но има имиња на луѓе од власта

Мицкоски ги има записниците од „Рекет“: Моето име го нема, но има имиња на луѓе од власта

Зоран Заев го одби нашиот предлог новиот обвинител во новото обвинителство да се занимава со корупција на избрани и именувани лица без разлика кога тој криминал е сторен, откри лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција по лидерската средба на која не беше постигнат договор меѓу власта и опозицијата за Законот за ЈО. Сведоци бевме

ЗОШТО САМО БОМБИТЕ ДО 2015? Нека биде без временска рамка – СИТЕ аудио материјали да се испитуваат

ЗОШТО САМО БОМБИТЕ ДО 2015? Нека биде без временска рамка – СИТЕ аудио материјали да се испитуваат

Лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски, на денешната прес конференција рече дека еден од предлозите од ВМРО-ДПМНЕ било прислушуваните материјали да не се ограничуваат со временски интервал, односно како индиции за отворање истрага да може да се употребат и прислушувани материјали што потекнуваат пред и по досега прифатениот интервал

Милошоски: Парламентарното мнозинство го отфрли предлогот Јанева да биде разрешена

Милошоски: Парламентарното мнозинство го отфрли предлогот Јанева да биде разрешена

ВМРО-ДПМНЕ денес предложи Собранието да ја разреши СЈО Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за спец.обвинителка да биде разрешена, објави пратеникот Антонио Милошоски. „Дополнителен аргумент е што Јанева е во притвор и е осомничена за случајот Рекет, а истовремено дава

Мицевски: СДСМ застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Мицевски: СДСМ застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Денеска на собраниска седница имаше обраќање координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски. Тој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржините на незаконско следење на комуникации. -Предлагам согласно член 77 став 1  од

Кирац и Фросина гласаа против разрешувањето на Катица Јанева

Кирац и Фросина гласаа против разрешувањето на Катица Јанева

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка на дневен ред разрешување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за специјалната обвинителка да биде разрешена. Дополнителен аргумент е што таа е во притвор и е осомничена за случајот Рекет, а истовремено