притисни ентер »

Извори

Супер спорт

Реал Мадрид го промовираше своето најново засилување
Реал Мадрид го промовираше своето најново засилување

Реал Мадрид го промовираше своето најново засилување

Реал Мадрид продолжува со засилувањата во овој преоден рок, па најнов фудбалер на шпанската екипа е Ферлан Менди, кој пристигнува од Лион. Како што беше објавено вчера, Менди денеска од 13 часот беше претставен пред навивачите на „Сантијаго Бернабеу“. Најпрво зборуваше претседателот на „кралевите“, Флорентино Перез, кој побара дека е среќен поради

Реал Мадрид нуди 45 милиони фунти плус фудбалер за ѕвезда на Тотнем

Реал Мадрид нуди 45 милиони фунти плус фудбалер за ѕвезда на Тотнем

Реал Мадрид ангажираше неколку засилувања досега во летниот преоден рок, а најзвучни имиња се Еден Азар и Лука Јовиќ, но очигледно шпанскиот тим планира да тргне и по потписот на Кристијан Ериксен од Тотенхем, но овојпат има поинаква понуда за Лондончани. Ериксен е еден од најважните фудбалери на Тотенхем, па минатата сезона ги предводеше до финале

Официјално: Милан има нов предводник

Официјално: Милан има нов предводник

Милан потврди дека нов тренер на клубот ќе биде Марко Џампаоло, поранешниот тренер на Сампдорија, кој ќе го преземе тимот на први јули 2019 година. Џампаоло потпиша соработка со „росонерите“ до 30 јуни 2021 година, со опција да го продолжи договорот до 2022 година. Тренерот досега предводел екипи на 324 меча, од кои 270 дуели биле во италијанската

Познато име на македонската ракометна јавност го менува Карачиќ во Вардар

Познато име на македонската ракометна јавност го менува Карачиќ во Вардар

Игор Карачиќ после седум години си замина од Вардар и остави голема празнина во шампионскиот тим на „црвено црните“. Неговото место следната година би требало да го пополни искусниот Павел Атман кој и е познат на скопската публика откако ги освои симпатиите носејќи го дресот на Металург. Атман доби раскин на договорот од бундеслигашот Хановер, па ќе

Солскјер „врза“ уште еден миленик на фановите: Хуан Мата и следните три сезони на „Олд Трафорд“

Солскјер „врза“ уште еден миленик на фановите: Хуан Мата и следните три сезони на „Олд Трафорд“

Хуан Мата го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед и ќе остане на „Олд Трафорд“ во следните три години. Доста се пишуваше дека Мата ќе ја продолжи кариерата во Барселона или Атлетико Мадрид веднаш откако неговиот договор ќе истече, но тоа сепак нема да се случи. Актуелниот договор на шпанскиот фудбалер кој е еден од милениците на фановите истекуваше

Уапсен човекот кој е осомничен за несреќата на Емилијано Сала
Уапсен човекот кој е осомничен за несреќата на Емилијано Сала

Уапсен човекот кој е осомничен за несреќата на Емилијано Сала

Аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала почиина во авионска несреќа пред пет месеци. А тоа го потресе фудбалскиот свет, откако авионот се урна на пат од Нант кон Кардиф, кадешто напаѓачот требаше да ја продолжи кариерата. Меѓутоа, неговиот фудбалски сон беше прекинат на најлош можен начин, а телото на Сала беше пронајдено по неколку недели потрага. Светската

Арсенал заинтересиран за играч на Селтик

Арсенал заинтересиран за играч на Селтик

„Дејли Мејл“ пренесува дека од таборот на Арсенал се заинтересирани за одличниот фудбалер на Селтик, Кјеран Тиерни. Унаи Емери го идентификувал 22 годишниот фудбалер како перфектен избор за конкуренција на Сеад Колашинац и Начо Монреал кои играат на левата бековска позиција. Тиерни има договор со шкотскиот гигант до 2023 година, а од Арсенал во следните

Протекоа детали од договорите на Погба и Санчез во Манчестер Јунајтед

Протекоа детали од договорите на Погба и Санчез во Манчестер Јунајтед

„Фудбал Ликс“ објави детали од договорите кои Пол Погба и Алексис Санчез ги имаат во Манчестер Јунајтед. Овие две мега ѕвезди од Манчестер Јунајтед заработуваат вистинско богатство. Погба заработува 144.000 фунти неделно и добива годишен бонус од 3.75 милиони фунти поради својата посветеност кон клубот и уште три милиони на основа на правата (видео,

Луис Енрике повеќе не е селектор на репрезентацијата на Шпанија

Луис Енрике повеќе не е селектор на репрезентацијата на Шпанија

49 годишниот стратег, Луис Енрике повеќе не е селектор на репрезентацијата на Шпанија откако си поднесе оставка поради приватни проблеми. Енрике ги пропушти последните средби на Шпанија во рамките од квалификациите за Европското првенство, а на овој чекор се реши затоа што не сакал да ја остава „фуријата“ на цедило. Негов заменик ќе биде досегашниот

Голманско изненадување во Вардар: Познат наслендикот на Милосављев

Голманско изненадување во Вардар: Познат наслендикот на Милосављев

Од таборот на Вардар и официјално ја презентираа замената за Дејан Милосављев кој од следната година ќе го чува голот на Фуксе Берлин. Нов голман на вардарци е летонскиот репрезентативец Кугис Артурс кој веројатно во клубот доаѓа по препорака на Даинис Криштопанс. Станува збор за 26 годишен голман кој досега бранеше за тимот на Гросвалштат, член на

Верувале или не, спортистот од фотографијата е малолетник

Верувале или не, спортистот од фотографијата е малолетник

Едвард Закојо Пингва, кој победи на трката на 5.000 метри во Дијамантската лига во Рабат, предизвика многу контроверзии околу неговиот изглед и неговата возраст. Пингуа е еден од најголемите изненадувања во светот на атлетиката оваа сезона. На 17-годишна возраст, овој млад Кениец стана у-20 шампион во Африка на трката на 5000 метри. Меѓутоа, поради

Стигна потврда: Хумелс е новиот играч на Борусија!

Стигна потврда: Хумелс е новиот играч на Борусија!

По шпекулациите кои кружеа изминативе неколку дека Хумелс би требало да премине во Борусија Дортмунд, официјално е потврдено денес. За 30-годишниот одбранбен играч, Баварците треба да добијат 38 милиони евра со бонуси, а тој треба да потпише тригодишен договор и да заработи нешто помалку отколку порано, или 9 милиони евра за сезона наместо досегашните

Шарапова облече тренерки и почна да тренира, а сите гледаа во нејзиниот задник

Шарапова облече тренерки и почна да тренира, а сите гледаа во нејзиниот задник

Една од најубавите и најпопуларни тенисерки во светот, Марија Шарапова, се подготвува за Вимблдон. Таа поради повреда не настапи на Ролан Гарос, но љубителите на тенисот ќе може да уживаат во нејзините настапи во Лондон. Додека се подготвува за Вимблдон, Шарапова објави како изгледа нејзиниот тренинг, кој беше рај за машките очи поради тоа што имаше

Распад во Хјустон: Харден и Пол се скарале – еден од нив мора да замине!?

Распад во Хјустон: Харден и Пол се скарале – еден од нив мора да замине!?

Хјустон рокетс се соочува со големи проблеми, иако се очекуваше да го искористат хендикепот на Голден Стејт, кој остана без Кевин Дурант и Клеј Томспон поради повреда, затоа што сега ќе остане без една од своите ѕвезди. Медиумите пишуваат дека Крис Пол и Џејмс Харден не се во најдобри односи, откако се скарале и еден од нив мора да го напушти клубот

Познати можните противници на македонските претставници во ЛЕ

Познати можните противници на македонските претставници во ЛЕ

Македонските екипи кои ќе настапуваат во квалификациите за Лига Европа (ЛЕ), Македонија ЃП, Академија Пандев и Шкупи ги дознаа можните ривали во второто квалификациско коло. Академија Пандев, доколку го поминат Зрињски во првото коло, ќе се соочат против Утрехт и тоа е навистина тешка пречка за Стурмичани. Од друга страна, Македонија ЃП доколку го