притисни ентер »

Извори

Таа

Korica.mk - Нова онлајн продавница за книги
Korica.mk - Нова онлајн продавница за книги

Korica.mk - Нова онлајн продавница за книги

Книжевната сцена во Македонија добива уште едно онлајн катче каде читателите на едно место ќе можат да ги најдат нивните омилени книги од популарните и големите издавачки куќи во државата. Корица е нова онлајн книжарница каде само со неколку кликови купувачот може да купи книги од различни жарнови, автори и издавачки куќи по поволни цени. На интернет

По осум години „McDonald’s“ се враќа во Македонија

По осум години „McDonald’s“ се враќа во Македонија

Промените не стивнуваат и во периоди на пандемија, а македонскиот пазар станува атрактивна локација за нови инвестиции. По цели 8 години, интернационалиот гигант за брза храна „McDonald’s“, кој без престан работи на експанзија во речиси сите држави, доаѓа и кај нас. Иако постојано се отвораат нови оператори за брза храна, сепак за многумина уживатели

Фановите среќни – Пристигна долгоочекуваниот трејлер за најновиот филм со Анџелина Џоли

Фановите среќни – Пристигна долгоочекуваниот трејлер за најновиот филм со Анџелина Џоли

Холивудската убавица, Анџелина Џоли, подолго време беше отсутна од филмското платно, посветувајќи се повеќе на режисерската работа. Овој пат, таа ја има главната улога во „Those Who Wish Me Dead“, за кого веќе пристигна и официјалниот трејлер. Приказната во филмот е инспирирана од истоимениот роман на Мајкл Корита и следи 14-годишно момче кое било

Масовни отпуштања со новите мерки: 15.000 откази во туристичко-угостителската дејност

Масовни отпуштања со новите мерки: 15.000 откази во туристичко-угостителската дејност

Од вчера во 20 часот кога настапи полицискиот час престанаа со работа и угостителските објекти и тоа во период од две недели. Тие ќе можат да работат на пултови и да служат храна за носење. Најголем дел од угостителите денеска ги одјавија работниците. Велат во овој момент се е неизвесно, не знаат дали забраната за работа ќе важи само две недели или

Официјално: Недела неработна од 1 јануари 2022, вработените во моловите од 10 до 18 часот со 100% повисока дневница

Официјално: Недела неработна од 1 јануари 2022, вработените во моловите од 10 до 18 часот со 100% повисока дневница

Економско социјалниот совет (ЕСС) на денешната седница, со која претседаваше министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, ја утврди висината на минималната плата, во согласност со Законот за минимална плата, кој предвидува нејзино усогласување во март секоја година. Висината на минималната плата ќе се покачи за 1,7 проценти и од април

Добра вест: Влез во Грција од 14 мај со негативен ПЦР или потврда за вакцина

Добра вест: Влез во Грција од 14 мај со негативен ПЦР или потврда за вакцина

„Грчкиот министер за туризам, Хари Теохарис ме извести дека на 14 мај Грција планира да ги отвори граничните премини „Дојран“ и „Евзони“ за македонските граѓани“, објави министерот за здравство Венко Филипче преку Фејсбук. Според Филипче, граѓаните кои планираат да патуваат во Грција ќе мора задолжително да покажат сертификат дека се вакцинирани или

Гвинет Палтроу покажува како се шминка во туторијал за „Вог“

Гвинет Палтроу покажува како се шминка во туторијал за „Вог“

Холивудската актерка Гвинет Палтроу во последните години повеќе е посветена на животниот стил и нејзиниот проект goop.com , здравиот живот и издавање книги за готвење, отколку на глумата. Негата на лицето е проект на оскаровката, која преку својата лајфстајл компанија „Goop“ влезе во бизнис со козметичкиот бренд Juice Beauty и како креативен директор

Подгответе се за летно сметање на времето: Стрелките на часовникот одат еден час напред

Подгответе се за летно сметање на времето: Стрелките на часовникот одат еден час напред

Викендов кој ни следува, не заборавајте да ги поместите стрелките на часовникот, бидејќи започнува летното сметање на времето. Во недела, на 28 март во 2 часот наутро, часовникот ќе се помести еден час напред на 3 часот. Летното сметање ќе заврши на 31 октомври во 3 часот, со поместување на стрелките еден час наназад. Европскиот парламент уште пред

Нови информации за Евровизија 2021: Донесена официјална одлука

Нови информации за Евровизија 2021: Донесена официјална одлука

Комисијата за утврдување одговорност во ЈРП Македонска радио телевизија, која беше оформена по острите реакции на јавноста предизвикани пред сè од видео спотот на годинашниот македонски претставник за Избор на песна на Евровизија како и изјавите на претставникот Васил Гарванлиев (арх. 03 -1275/2 од 16.03.2021), по добиеното Известување од работната

Грчка кујна: Локумадес крофнички по традиционален рецепт

Грчка кујна: Локумадес крофнички по традиционален рецепт

Многу риба, морски плодови, суфлаки, фета сирење, грчка пита и многу слатки десерти ја карактеризираат грчката кујна. Локумадес со мед се грчката верзија на крофни. Веднаш по пржењето, традиционалните крофни се натопуваат во ароматичен топол мед или чоколадо и се украсуваат со цимет и ореви или печени сусами. Може да се сервираат и со сладолед. Денес