притисни ентер »

Извори

Телефони

Што очекува Маск од Tesla Bot, а што смета дека е голема закана за човештвото
Што очекува Маск од Tesla Bot, а што смета дека е голема закана за човештвото

Што очекува Маск од Tesla Bot, а што смета дека е голема закана за човештвото

Илон Маск на почетокот на оваа година го претстави хуманоидниот робот Tesla Bot, со кого планираат да го решат проблемот со недостаток на работна сила. Tesla Bot се базира на вештачка интелигенција и во одредени ситуации е планиран да ги надомести луѓето што ги нема доволно, со цел да ја задоволат побарувачката за вработени. Во текот на AI Day на кого

Следната година ќе бидат презентирани дури три верзии на Apple Watch

Следната година ќе бидат презентирани дури три верзии на Apple Watch

Apple го спрема наследникот на Watch 7 , кој ќе донесе стандардни хардверски подобрувања и нови опции: термометар, мерач на шеќер во крвта и друго. 2022 година ќе имаме три модели на смартчасовници од Apple. Еден од нив ќе биде наследник на SE моделот, претставен во септември 2020 година. Дизајнот ќе биде помодерен кај новите модели, кој ќе биде поробустен

Доаѓа Spartacus, Sony спрема големи новитети за сите сопственици на PlayStation

Доаѓа Spartacus, Sony спрема големи новитети за сите сопственици на PlayStation

Sony води на пазарот на играчки конзоли по број на продадени PlayStation примероци, но јапонската компанија не може да му конкурира на Microsoft со своите гејмерски сервиси. За да му конкурира на Microsoft и неговите сервиси, Sony за следната година спрема нов претплатнички сервис со кодно име Spartacus, објавуваат на Bloomberg, повикувајќи се на анонимни

Криминалците крадат автомобили со помош на Apple AirTag!?

Криминалците крадат автомобили со помош на Apple AirTag!?

Apple го претстави AirTag во 2020 година, мал уред преку кој што може да се следат уредите и предметите на кои што ќе се постават. Тоа се однесува најчесто за клучеви, кои може да ги изгубите или ако некој ви ги украде, ќе може да ги лоцирате на картичката и ќе ги пронајдете. Овие мали уреди биле привлечни и за криминалците, кои ги користеле во Канада

Потршени се 27 милијарди долари на виртуелен имот во NFT во цела 2021

Потршени се 27 милијарди долари на виртуелен имот во NFT во цела 2021

NFT ја одбележи оваа година кај љубителите на крипто. Незаменливите токени за кратко време станаа исклучително популарни и многумина почнаа да трошат високи суми на пари за да дојдат до виртуелен имот, со надеж дека тој имот ќе добие вредност со текот на времето, па неговата инвестиција ќе порасне. Најинтересно кај NFT е дека луѓето често трошат стотици

Pixel Watch ќе пристигне пролетта 2022, без рамки и со Fitbit елементи

Pixel Watch ќе пристигне пролетта 2022, без рамки и со Fitbit елементи

Google конечно ќе го лансира својот смартачасовник, најверојатно на пролет, следната година. Најверојатно ќе се нарекува Google Pixel Watch , со кодно име "Rohan," и ќе биде Android часовник. Дизајнот на часовникот ќе биде кружен без рамки, а интерфејсот ќе биде Wear OS , платформата што Google и Samsung ја развиваа заедно и дебитираше кај Galaxy Watch

Motorola ќе биде еден од првите што ќе лансира смартфон со 200MP камера

Motorola ќе биде еден од првите што ќе лансира смартфон со 200MP камера

Samsung најави сензор од 200MP кој најверојатно ќе биде Galaxy S22 Ultra, а излегува на почетокто на следната година. Motorola исто така ќе биде една од првите компании што ќе лансира смартфон со главен сензор на камера од 200MP. Ликстерот Ice Universe додава дека и Xiaomi ќе биде следниот со 200MP смартфон, во втората половина на 2022. Motorola би

Qualcomm претстави нова гејмерска платформа и развива уреди заедно со Razer

Qualcomm претстави нова гејмерска платформа и развива уреди заедно со Razer

Игрите на смартфоните се исклучително популарни, а во бројни игри искуството при управување со смартфон и со конзоли, не може да се спореди. Qualcomm ја претстави платформата за мобилни, односно со рачните играчките конзоли. Се базира на Snapdragon G3x чип, а гејмерските уреди се развиени во соработка со Razer. Треба да се нагласи дека не станува збор

Qualcomm ги претстави новите опции со предна камера

Qualcomm ги претстави новите опции со предна камера

Камерата на смартфоните стана клучен дел од уредот, затоа што некои производители ги прават телефоните да се заклучат доколку корисникот го тргне погледот од него или да се отклучат кога корисникот ќе го фати предната камера. Qualcomm Technologies смисли нова спецификација со која што секогаш ја остава вклучена предната камера. Првата таква селфи камера

Илон Маск објави слика: Новиот директор на Twitter го споредува со Сталин

Илон Маск објави слика: Новиот директор на Twitter го споредува со Сталин

Илон Маск објави слика на Twitter , на која експлицитно го посредува Параг Агравал со Јозеф Сталин, поранешниот претседател на СССР. На сликата може да се види како „Сталин“ останува сам без Џек Дорси, кој рипнал веќе во водата на втората слика. Веројатно сака да каже со сликата дека Агравал го турнал Николај Јежов, кој бил шеф на тајната полиција