притисни ентер »

Извори

Телефони

Facebook официјално ја најави својата криптовалута Libra
Facebook официјално ја најави својата криптовалута Libra

Facebook официјално ја најави својата криптовалута Libra

После многу гласини, Facebook и официјално ја претстави својата криптовалута. Таа ќе им конкурира на веќе познатите криптовалути како што се биткоин и етереум. Валутата на Facebook се вика "Libra", која треба да има безбедносен систем за плаќање базиран на Биткоин, кој за разлика од него, својата вредност ќе ја базира на конкретни вредности со цел

Почна производството на новите Switch конзоли на Nintendo

Почна производството на новите Switch конзоли на Nintendo

На E3 саемот Nintendо откри дека работи на нов хардвер и спрема дури две нови играчки конзоли. Производството на новите модели веќе започна, така што официјалното претставување може да се случи уште од оваа година. Ќе има два модела на Switch конзолата – едната ќе биде со ист дизајн и подобри перформанси. Нема да може да се мери со Xbox One X и PlayStation

Познато како ќе стои селфи камера на Samsung Galaxy Note 10

Познато како ќе стои селфи камера на Samsung Galaxy Note 10

Samsung Mobile во дизајнот на новиот фаблет Samsung Galaxy Note 10 ќе ја продолжи естетиката на Galaxy S10 серијата па со откривањето на нова слика познато е како ќе биде поставена селфи камерата. Според приказот од заштитното стакло селфи камерата ќе биде сместена на врвот на дисплејот вградена во дупка во вид на капка.

Откриен нов датум кога ќе пристигне Samsung Galaxy Note 10
Откриен нов датум кога ќе пристигне Samsung Galaxy Note 10

Откриен нов датум кога ќе пристигне Samsung Galaxy Note 10

Веќе ни е добро познато дека новиот премиум фаблет Samsung Galaxy Note 10 оваа година ќе пристигне нешто порано од вообичаеното однос многу пред IFA 2019 во Берлин, но и пред конкурентот Apple кој засега останува на  вообичаената промоција во септември. Според најновите информации Samsung Galaxy Note 10 најверојатно ќе биде презентиран на 7 август,

Почетокот на август ќе се вжешти со новиот Samsung Galaxy Note 10

Почетокот на август ќе се вжешти со новиот Samsung Galaxy Note 10

Samsung би требало да го претстави новиот модел Note 10 на истото место каде што го претстави и Galaxy Note 9, во Barclays Center, Бруклин, на 7 август. Официјално немаме потврдено дата, но најверојатно ќе биде на 7. Информациите од Ice Universe на Twitter откриваат каква заштита за екранот ќе има новиот премиум фаблет. Посебно интересно е што ќе имаме

Honor 9X Pro доаѓа со quad камера

Honor 9X Pro доаѓа со quad камера

Honor како суб бренд на Huawei ќе продолжи со лансирање на одлични смартфони со речиси сите функции од премиум сегментот. Со последната откриена информација Honor 9x како следен смартфон од серијата ќе има 6,5 инчен дисплеј,  осум-јадрен процесор, quad главна камера на задната страна со примарен сензор од 8 мегапиксели, селфи камера со 24 мегапиксели

Truecaller сега нуди и бесплатни телефонски повици

Truecaller сега нуди и бесплатни телефонски повици

Апликацијата која се прослави со прецизното идентификување на идентитетот на повикувачите кои ви ѕвонат сега додаде уште една дополнителна функција. Корисниците на Truecaller сега меѓу себе ќе може да воспоставуваат бесплатни телефонски повици преку VoIP системот слично како кај Skype. Новитетот на Truecaller засега е достапен за Android платформата

Apple iPhone 5G нема да го видиме оваа година

Apple iPhone 5G нема да го видиме оваа година

Тим Кук ќе ја презентира новата генерација на Apple телефони, кои според се што може да прочитаме на интернет, нема да донесат големи новитети и револуција. Големината на дисплеите би требало да останат исти како на сегашните модели, ќе бидат со A13 процесор, кој е побрз, наводно можеме да очекуваме и поголеми батерии, а два модела од XS серијата ќе

Nokia и Ericsson ќе развиваат 6G мрежа

Nokia и Ericsson ќе развиваат 6G мрежа

Јужнокорејскиот мобилен оператор SK Telecom склучи стратешко партнерство со старите волци Nokia и Ericsson за развој на следната генерација на мобилни мрежи иако 5G конекцијата се уште е во експериментална фаза. Јужна Кореја е најнапредната земја со најбрз и најстабилна интернет и мобилни конекции па токму затоа ваков потег на SK Telecom со Nokia и

Xiaomi конечно додава многу корисна функција

Xiaomi конечно додава многу корисна функција

Xiaomi по неколку софтверски надградби на Android оперативниот систем како и на нивниот специјализиран интерфејс MiUi конечно ќе ја додаде многу корисната функција за преглед на сите инсталирани апликации. Со новиот App Drawer во MiUi и Poco Launcher корисниците преку посебно копче ќе може да прегледаат во App Drawer какви и колку апликации имаат и

Познати големините на iPhone 5G смартфоните

Познати големините на iPhone 5G смартфоните

Apple поголема надградба на смартфон серијата ќе направи дури догодина кога очекуваме да видиме повеќе 5G модели, а можеби и уреди на преклопување. Аналитичарот Минг Чи Ку открива дека 5G верзиите на iPhone 2020 ќе имаат големина од 5,4 и 6,7 инчи со OLED технологија, а ќе работат со модеми на Qualcomm откако Apple го смири судскиот спор за патенти

Motorola Moto Z4 со изненадување - поддршка за Microsoft уред

Motorola Moto Z4 со изненадување - поддршка за Microsoft уред

Motorola Moto Z4 е познат по неговите Moto Mod аксесорис, особено 5G Moto Mod. Moto Z4 има Snapdragon 675 Мобилна Платформа под хауба и поддршка за Moto Actions гестикулации, кои ви овозможуваат да ја вклучите или исклучите вашата светилка со гестикулација со раката или да ја отворите камерата со вртење на зглобот. Тоа што е најинтересно со Moto Z4

Sony прави поевтин Xperia 1s со тројна камера

Sony прави поевтин Xperia 1s со тројна камера

Кинеските блогери објавија слика од наводен нов смартфон на Sony Mobile кој ќе има тројна камера, модул сличен како тој на Xperia 1 засега единствен кај семејството на смартфони од јапонскиот бренд. Претпоставките се дека станува збор за нов модел Xperia 1s кој ќе биде за нијанса поевтин, ќе има помал LCD дисплеј и понизок степен на резолуција, а ќе