притисни ентер »

Извори

Телма

Финансиската полиција против тобако мафијата во с. Љуботен
Финансиската полиција против тобако мафијата во с. Љуботен

Финансиската полиција против тобако мафијата во с. Љуботен

Финансиската полиција против тобако мафијата во с. Љуботен Изгрејсонцето утрово непријатно ги изненади жителите на скопското село Љуботен. Никој не очекувал дека финансиката полиција ќе пристигне по нивниот тутун со специјалци, борбени возила, камиони и градежна механизација. Одредиштето, куќата, таванот и магацинот на Алил Реџеповски за да се одзмеме

Владата одобри набавка на лек за пациентите со спинална мускулна атрофија

Владата одобри набавка на лек за пациентите со спинална мускулна атрофија

Владата одобри набавка на лек за пациентите со спинална мускулна атрофија На денешната седница Владата ја усвои информацијата за потребата од набавка на лекот Nusinersen (Spinraza) за пациентите со спинална мускулна атрофија (СМА) и го задолжи Министерството за финансии да обезбеди дополнителни 147.600.000 денари во Буџетот на Министерството за здравство

Дали на 8 јули „Ел Чека“ ќе дојде во Кичевскиот суд или ќе му се суди во отсуство?

Дали на 8 јули „Ел Чека“ ќе дојде во Кичевскиот суд или ќе му се суди во отсуство?

Дали на 8 јули „Ел Чека“ ќе дојде во Кичевскиот суд или ќе му се суди во отсуство? За 8 јули кичевскиот суд го закажа стартот за судењето за 28 годишниот Шекерим Ахмеди со псевдоним „Ел Чека“ кој од Чикаго преку фејсбук ги детонираше бомбите, за кои посочува дека се на функционери од ДУИ. Откако обвинителството подигна обвинение, судијката кај која

ГРЕКО: Обвинителите не гонат висока корупција и политички чуствителни случаи

ГРЕКО: Обвинителите не гонат висока корупција и политички чуствителни случаи

ГРЕКО: Обвинителите не гонат висока корупција и политички чуствителни случаи Системот на кривична правда во земјава не е успешен во борбата против корупцијата, обвинителите не гонат случаи од висок профил или политички чувствителни случаи. Ова го констатираат експертите на Групата земји за борба против корупцијата (ГРЕКО) во новиот извештај за Македонија

Жителите од селата Иловица и Штика девети ден дежураат на блокадите пред рудникот

Жителите од селата Иловица и Штика девети ден дежураат на блокадите пред рудникот

Жителите од селата Иловица и Штика девети ден дежураат на блокадите пред рудникот Пет часот наутро. Првата група жители и активисти веќе ги поставиле блокадите. Деветти ден по ред овде се менуваат граѓани од двете села Иловица и Штука, но и од други населени места. Сите коишто овде се веќе втора недела очекуваат Владата да донесе одлука за раскинување

Топ Тема 25.06.2019
Топ Тема 25.06.2019

Топ Тема 25.06.2019

Топ Тема 25.06.2019 Поголема моќ и повеќе пари во општините – дали почнува нов бран на децентрализација? Центри за вдомување на партиски кадри наспроти ефикасни мали администрации? Инспекциите во служба на граѓаните или на бизнис интереси? Во Топ тема со Сања Васиќ дебатираа градоначалниците Жика Стојаноски, Аце Коцевски и Перо Костадинов.

Под мотото „Остани во чекор“  Танец со  вечерашниот концерт го одбележа 70-годишниот јубилеј

Под мотото „Остани во чекор“  Танец со  вечерашниот концерт го одбележа 70-годишниот јубилеј

Под мотото „Остани во чекор“  Танец со  вечерашниот концерт го одбележа 70-годишниот јубилеј Во чест на сите минати, сегашни и идни генерации чувари на македонското фолклорно наследство првенците, солистите и целиот ансамбл на „Танец“ со музичко-сценски спектакл базиран врз поновиот репертоар го прославија јубилејот 70 години постоење. Во изминативе

4 фирми увезувале и продавале тутун на црно – затаиле акциза од 7,5 милиони евра

4 фирми увезувале и продавале тутун на црно – затаиле акциза од 7,5 милиони евра

4 фирми увезувале и продавале тутун на црно – затаиле акциза од 7,5 милиони евра Тобако мафијата не започнува во с. Љуботен, но нивниот тутун денеска е пронајден на таваните и подрумите кај 6- тмина жители на ова скопско село. Во синиџирот на трговија тие биле на последното скалило – требале да го преработат, исецкаат и спакуваат во помали кутии готов

Заврши инспекцискиот надзор по смртта на родилката од Охрид

Заврши инспекцискиот надзор по смртта на родилката од Охрид

Заврши инспекцискиот надзор по смртта на родилката од Охрид Државниот санитарен и здравствен инспекторат вчера го заврши инспекцискиот надзор во сите установи каде што била младата родилка од Охрид која почина од сепса на КАРИЛ. Инспекторите одлучија да ја проверат стручноста во работата на докторите кои учествувале во породувањето на пациентката како

Барањата на Синдикатот за култура се прифатливи и се работи на нив, велат од ресорното министерство

Барањата на Синдикатот за култура се прифатливи и се работи на нив, велат од ресорното министерство

Барањата на Синдикатот за култура се прифатливи и се работи на нив, велат од ресорното министерство По вчерашното соопштение од Синдикатот за култура, базирано на состанокот на Советот на СКРМ, одржан на 20.06.2019, во кое се бара ревизија на противзаконски нивелираните плати во дел од установите од културата, во присуство на членството на Синдикатот,

Бремените жени молат за патолошка бременост за да не останат без работа, а тоа ја чини државата милиони евра

Бремените жени молат за патолошка бременост за да не останат без работа, а тоа ја чини државата милиони евра

Бремените жени молат за патолошка бременост за да не останат без работа, а тоа ја чини државата милиони евра Бремените жени се на мака со газдите на работа – гласни се гинеколозите кои им ја водат бременоста. Приморани се да работат на несоодветни работни места, во смени и работни часови кои не се препорачлви за нивното здравје во месеците додека го

Столтенберг: Северна Македонија е на пат да стане полноправен член на НАТО

Столтенберг: Северна Македонија е на пат да стане полноправен член на НАТО

Столтенберг: Северна Македонија е на пат да стане полноправен член на НАТО Иако оддалечени само околу шест километри, атмосферата за и околу Макеонија во седиштето на НАТО екстремно е поразлична од разочарувањето кое дојде минатата недела од Европскиот совет, кој го одложи датумот за пристапни преговори. Македонија е де факто земја членка изјави на

Артан Груби и Трајче Димков ќе селектираат кој од УБК ќе оди во агенција

Артан Груби и Трајче Димков ќе селектираат кој од УБК ќе оди во агенција

Артан Груби и Трајче Димков ќе селектираат кој од УБК ќе оди во агенција Трета Македонска ударна бригада 20 е засега најпогодната локација за седиште на новоформираната АНБ – Агенција за национална безбедност, велат сознанијата на Телма. Таму се наоѓа зградата на Македонија Табак во која  се сместени Агенцијата за храна и ветеринарство и земјоделски

Жестока дебата во комисијата за образованиe

Жестока дебата во комисијата за образованиe

Жестока дебата во комисијата за образованиe Се вжештува атмосферата во Собранието во пресрет на утрешната седница за владината реконструкција. Наместо суштинска дебата, двочасовната расправа во Комсијата за образование се претвори во кавга за предложените кандидати за министри и причините за оставката на заменик министерот за образование Петар Атанасов

Трајко Димков и Артан Груби ќе учествуваат во Комисијата за избор на работници од УБК

Трајко Димков и Артан Груби ќе учествуваат во Комисијата за избор на работници од УБК

Трајко Димков и Артан Груби ќе учествуваат во Комисијата за избор на работници од УБК Трајко Димков и Артан Груби се двајцата пратеници кои ќе учествуваат во работата на Комисијата за селекција и избор на работници од Управата за безбедност и контраразузнавање формирана од Владата на Република Северна Македонија. Денеска Комисијата за надзор над работата