притисни ентер »

Извори

Тера

Во Советот едногласни плоштадот „Гоце Делчев“ да биде плоштад, а не паркинг
Во Советот едногласни плоштадот „Гоце Делчев“ да биде плоштад, а не паркинг

Во Советот едногласни плоштадот „Гоце Делчев“ да биде плоштад, а не паркинг

Иницијативата е на советничката од ДОМ во битолскиот совет Алтипармаковска која е дел од мнозинството што го сочинува владеачката СДСМ со коалиционите партнери. Таа вели Битола треба да ги следи европските примери. Пред почетокот на седницата опозицијата рече дека секоја иницијатива за проширување на пешачките зони во централното градско подрачје и

Најавија автопат Битола-Прилеп

Најавија автопат Битола-Прилеп

Интензивна изградба и реконструкција на над 40 патишта низ државата, како и висока реализација во патната инфраструктура и гасификација, во моментот се статистики кои го одбележуваат работењето на Министерството за транспорт и врски, рече министерот Горан Сугарески кој денеска заедно со директорот на Агенцијата за државни патишта и градоначалничката

Свечено отворен СН сообраќајниот центар

Свечено отворен СН сообраќајниот центар

Со голема свеченост вечерва и официјалното отворен „СН Сообраќаен центар“. СН Сообраќаен Центар претставува првиот повеќенаменски објект во Битола и околината на Битола. Во склоп на центарот се наоѓа станицата за технички преглед, СН Центар за моторни возила, СН Бар и Ресторан, тобако и кафетерија, како и ФД СН Финансии, СН Осигурителен Брокер, ТА 

Илиевски: Следната недела се очекува конкурс за вработување во новото претпријатие за паркинзи

Илиевски: Следната недела се очекува конкурс за вработување во новото претпријатие за паркинзи

Вака денеска рече советникот Методија Илиевски пред почетокот на седницата, велејќи дека се очекува на конкурсот да бидат примени педесетина работници. На нашето прашањето дали ќе има вакум простот во периодот на примопредавање од старото и адаптирање на новото, вели дека тоа се очекува и дека во тој период паркингот во Битола нема да се наплаќа. Како

Донирана бебешка храна во Домот за доенчиња во Битола

Донирана бебешка храна во Домот за доенчиња во Битола

Млеко за бебиња без лактоза и кашички за бебиња во вредност од 248 000 денари денес беа донирани во Домот за доенчиња и мали деца во Битола, како и за семејства кои се во социјален ризик а имаат 2 години. Акцијата во Битола ја спроведе МКЦ-Битола со поддршка на градоначалничката и општината. МКЦ Битола е дел од Коалицијата за борба против гладот и

Петровска: Важно е да имаме квалитетно решение за паркинг просторот во Битола
Петровска: Важно е да имаме квалитетно решение за паркинг просторот во Битола

Петровска: Важно е да имаме квалитетно решение за паркинг просторот во Битола

Денеска ја прашавме градоначалничката на Битола околу евентуален вакум простор кој би се јавил од денот на примопредавање на паркинзите, до денот на целосно започнување со работа на терен на новото јавно претпријатие за паркинзи и градски превоз. Таа вели дека за неа е важно да имаме квалитетно решение за паркинг просторот и не очекува никаков хаос

Бесплатен паркинг во Битола во деновите на примопредавње на паркинзите

Бесплатен паркинг во Битола во деновите на примопредавње на паркинзите

Наскоро завршувува договорот на концесионерот кој стопанисува со паркинзите во Битола. Дали ќе се јави вакум простор по примопредавањето и периодот на доекипирање и технички и кадровски, денеска одговор побаравме и од власта и од опозицијата. -Договорот на концесионерот истекува на 24 јуни. Во однос на тоа дали е спремно ЈП со сите неопходни документи

Дали ќе поскапи такси превозот во Битола ќе се знае во наредните десеттина дена

Дали ќе поскапи такси превозот во Битола ќе се знае во наредните десеттина дена

Вчера Здружението на лиценцирани такси превозници од Битола кое брои околу 200 членови, побара покачување на цената на такси превозот. Тие доставија барање до Советот на Општина Битола за усогласување на цената бидејќи се зголемиле трошоците кои ја одредуваат самата цена на такси услугите. Барањето го поднеле пред два месеца, а во меѓувреме имале и

Четврто ново име во Еурофарм, пристигна Словенецот Ратајац

Четврто ново име во Еурофарм, пристигна Словенецот Ратајац

Битолски Еурофарм Работник го продолжува екипирањето за следната сезона. Клубот од Битола денес го официјализираше трансферот на Анже Ратајац, словенечки среден бек, кој доаѓа од Ферлах во австрискиот ракометен шампионат. Ратајац потпиша двегодишен договор и е прв словенечки ракометар кој потпиша договор со Еурофарм Работник. Тој ќе ја засили конкуренцијата

Советот прифати да го разгледа барањето за поскапување на такси превозот

Советот прифати да го разгледа барањето за поскапување на такси превозот

Советниците од власта и опозицијата во општинскиот совет, денеска пред почетокот на седницата рекоа дека ќе ја постават на дневен ред иницијативата на Здружението на лиценцирани такси превозници од Битола за зголемување на цената на такси превозот. Тие бараат стартот од 20 да се зголеми на 30, а секој поминат километар од 20 на 23 денари. Но, ваквото

Неисправна вода за пиење во села во демирхисарско

Неисправна вода за пиење во села во демирхисарско

Од Центарот за јавно здравје Битола известуваат дека на подрачјето на општина Демир Хисар бактериолошки неисправни се водите за пиење од селските водоводи во населените места Вардино, Света, Единаковци, Бараково, Граиште. Примероците се земени на ден 12.06.2019 година со потврдена неисправност на ден 17.06.2019 година во лабораториите на ЦЈЗ Битола

Згрижила малолетно девојче, па го продавало за секс

Згрижила малолетно девојче, па го продавало за секс

Постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна на Министерството за внатрешни работи, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица од Тетово. Лицата се сомничат дека сториле по едно кривично дело – Трговија со дете предвидено

Битолчани краделе во Охрид

Битолчани краделе во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против две 28 годишни лица од од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,тешка кражба“. На 15.06 2019 година од објект на улица ,,Климент Охридски”, со насилно отворање врата, одзеле стока со вкупна вредност од 80.000 денари, соопшти МВР.

Се вози повеќе од дозволената брзина

Се вози повеќе од дозволената брзина

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Битола на 17 јуни извршиле контрола за брзина, управување без возачка дозвола, нерегистрирани возила, непочитување првенство. Притоа, биле контролирани 331 возачи, од кои осум возачи управувале возило без возачка дозвола, нерегистрирани биле девет возила, брзината ја надминале 15 возачи, под дејство

Во октомври ќе одлучуваат за Македонија и Албанија

Во октомври ќе одлучуваат за Македонија и Албанија

Земјите членки на Европската унија не успеаја да се договорат за датум за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија, а на прашањето ќе се навратат најдоцна во октомври. Ова е исходот од Советот за општи работи на Унијата кој се одржа вчера во Луксембург. На прес конференцијата по состанокот на министрите за надворешни работи на земјите