притисни ентер »

Извори

Think

НЕНОРМАЛНО ТОПЛО ВО МАКЕДОНИЈА:Денес и утре температури до 40 степени
НЕНОРМАЛНО ТОПЛО ВО МАКЕДОНИЈА:Денес и утре температури до 40 степени

НЕНОРМАЛНО ТОПЛО ВО МАКЕДОНИЈА:Денес и утре температури до 40 степени

Денес и утре ќе имаме екстремно високи температури. Живата во термометарот ќе се искачи до 40 – от степен. УВ индексот ќе изнесува 9. ОД УХМР најавуваат дека сончево и многу топло време ќе преовладува до недела кога ќе настапи повторно стабилизирање на времето и пад на температурите.Не излегувајте во перидот од 10 до 17 часот, а доколку излегувате

Се огласија од СДСМ за веста дека ќе имаме два премиери: Чекаме на Заев…

Се огласија од СДСМ за веста дека ќе имаме два премиери: Чекаме на Заев…

За раководството на „Бихаќска“ првично не е прифатлив ниту концептот „ротирачки премиер“ за кој, како што објави „Коха“, наводно, постигнале договор досега владејачките партии СДСМ, како предводник на коалицијата која освои најмногу (46) мандати во новиот состав на парламентот ќе ги почне разговорите за состав на идната влада по конститутивната седница

Добровечер Македонијо, ова е вистинска приказна, Мора што побрзо да реагираме – Споделете

Добровечер Македонијо, ова е вистинска приказна, Мора што побрзо да реагираме – Споделете

Добровечер господине Филипче – министер за здраство! Добровечер Македонијо! Господине Филипче пред две години на истиов начин ви се обратив за слична ваква ситоација и навистина ви бев благодарен за брзата реакција и помош која што ја понудивте. Денес пак ВЕ ЗАМОЛУВАМ да испратите едно амбуланто возило со лекарски тим, да ја земете госпоѓа Тања од

Кога бев осум години, мајка ми го изгоре тостот на татко ми – Никогаш нема да заборавма што и одговори тој

Кога бев осум години, мајка ми го изгоре тостот на татко ми – Никогаш нема да заборавма што и одговори тој

“Кога бев околу осум години, мојата мајка го изгоре тостот. Тоа беше една ноќ кога таа правеше вечера за нас по многу напорен и долг ден на работа. Таа ја постави чинијата со џем и многу изгорен тост пред мојот татко. Не малку прегорен туку екстремно изгорен тост. ЈАс само чекав да видам дали некој ќе го забележи изгорениот тост и ќе каже нешто. Но

БРАВО: Жан Митрев со преубава вест: Со нова метода успеавме да излекуваме 25 тешко заболени од корона вирус

БРАВО: Жан Митрев со преубава вест: Со нова метода успеавме да излекуваме 25 тешко заболени од корона вирус

Д-р Жан Митрев потврди дека на неговата клинига успешно се лекуваат пациенти кои што се тешко болни од коронавирусот. Оттаму велат дека со примената на еден нов концепт на хемофилтрација, прочистување на крвта, досега на клиниката „Жан Митрев“ се излечени 25 пациенти кои што биле во многу тешка состојба, како последица на коронавирусот. Д-р Митрев

Откриено е колку ќе чинат вакцините против корона вирусот

Откриено е колку ќе чинат вакцините против корона вирусот

Фармацевтската компанија Модерна планира да ја продава стандардната доза на вакцина против коронавирус по цена од 50 до 60 американски долари, што е за околу 11 американски долари повеќе од цената на вакцините што ќе ги продаваат „Фајзер“ и „БиоНТех“, објави „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на неименувани извори. Предложената цена на Модерна е повеќе

Тажната приказна на баба Велика – молам само за малку дрва за огрев

Тажната приказна на баба Велика – молам само за малку дрва за огрев

Баба Велика живее во Говрлево – општина Сопиште. Куќата и е празна живее сама откако семејството и се растурило. Сопругот и ќерката починале, синот живее далеку , а роднините вели ја заборавиле. Живее со мала пензија но не се жали вели добро е здрава сум. Короната и пандемијата едвај ги поминува оти немало кој да и помогни за набавки. Но и за тоа не

Туристичките агенции на протест, бараат финансиска помош од државата

Туристичките агенции на протест, бараат финансиска помош од државата

Туристичките работници попладнево излегоа на протест, кој заврши пред Владата од каде ги упатија своите барања. Над 700 работници со автобуси целосно ги блокираа скопските улици. Субвенции за минимална плата и целосно покривање на придонесите до крајот на годината, поволни кредити, ослободување од плаќање на ДДВ, продолжување на грејс периодот за враќање

Учениците од септември се враќаат во клупите – ЧАСОТ ЌЕ ТРАЕ 20 МИНУТИ!

Учениците од септември се враќаат во клупите – ЧАСОТ ЌЕ ТРАЕ 20 МИНУТИ!

Учениците ќе се вратат во училишните клупи. Со маски и вршејќи редовна дезинфекција на рацете и со часови кои ќе траат по 20 минути. Вака ќе се одвива наставата од септември. Ако една паралелка има поголем број ученици, тогаш ќе биде поделена во две групи, а наставата ќе ја држи истата наставничка. Ова е еден од начините на кој ќе се реализира учебната

Голем пожар над Арачиново

Голем пожар над Арачиново

Над Арачиново вечерва избувна голем пожар, а според информациите од надлежните, гори депонијата во селото. Пожарникарите веќе интервенираат на терен со две возила. Од видеата објавени на социјалните мрежи е видливо дека се работи за пожар на голема површина, кој се гледа и од спротивниот крај на Скопје. Командантот на Територијалната противпожарна