притисни ентер »

Извори

Top Sport

Историска прва победа на Македонија на ЕП, „соборена“ Белорусија!
Историска прва победа на Македонија на ЕП, „соборена“ Белорусија!

Историска прва победа на Македонија на ЕП, „соборена“ Белорусија!

Македонија ја забележи првата победа во својот прв настап на Европското првенство во одбојка, откако во Љубљана по тесниот старт успеа да триумфира над Белорусија со 3:1 (23:25, 25:19, 29:27, 25:20). По поразите од Финска, Турција и фаворитот за злато Русија, Белорусија пристигна како „мелем“, но до триумфот не се дојде лесно. Во тесниот прв сет, Белорусите

Олаф Тон: Барса се „просечен тим“, Дортмунд се чисти фаворити во пресметката

Олаф Тон: Барса се „просечен тим“, Дортмунд се чисти фаворити во пресметката

Поранешниот фудбалер на Баерн Минхен и Шалке, Олаф Тон смета дека Барселона во моментов се само „просечен“ тим и додава дека Борусија Дортмунд е јасен фаворит во пресметката од Лигата на шампионите на „Сигнал Идуна парк“ во вторник навечер. Двата тима немаа совршен старт на сезоната – Барселона е на петтото место во Ла лига со две победи во четири

Ја растури Белорусија, Никола Ѓорѓиев играч на денот

Ја растури Белорусија, Никола Ѓорѓиев играч на денот

Никола Ѓорѓиев капитенот на одбојкарската репрезентација на Македонија е играч на денот на Европското првенство. Македонија, синоќа во Љубљана ја забележа првата победа во својата историја на европските првенства. Капитенот Ѓорѓев одигра нестварен меч во победата на Македонија од 3-1 против Белорусија. Ѓорѓиев на овој натпревар освои 37 поени. „Македонија

Фјури доби 40 конци на главата, па отиде во казино и освои 5 илјади долари

Фјури доби 40 конци на главата, па отиде во казино и освои 5 илјади долари

Тајсон Фјури доби над 40 конци на двете опасни исеченици над окото кои ги доби при победата над Ото Валин во Лас Вегас, по што веднаш бил на прослава во локалните казина, каде што освоил 5 илјади долари и „испил неколку пива“. 31-годишниот Британец доби исеченица над окото во третата рунда против малку познатиот Швеѓанец по судир со главите, но доминираше

„Треба да си Златан, тогаш е лесно да постигнеш гол“

„Треба да си Златан, тогаш е лесно да постигнеш гол“

Фудбалерот на Лос Анџелес Галакси, Златан Ибрахимовиќ, нагласил дека на никого не би му било тешко да постигнува голови доколку ги поседува неговите квалитети Поранешниот шведски репрезентативец постигн хет-трик во победата 7-2 што Галакси ја забележаа против Спортинг. Ибрахимовиќ е првиот играч во историјата на Галакси што стигнал до бројката од 25

Реал го договориле трансферот на Мбапе
Реал го договориле трансферот на Мбапе

Реал го договориле трансферот на Мбапе

Шпанските медиуми тврдат дека Килијан Мбапе наредното лето ќе потпише договор со Реал Мадрид. Експертот за трансфери Едуардо Инда тврди дека има ексклузивни информации, односно дека клубовите речиси го договориле трансферот. Килијан Мбапе неодамна го кажа својот став, дека нема да го продолжи договорот со Пари Сен Жермен кој му истекува во јуни 2022

Леонардо: Доста беа „шпански серии“ со Нејмар

Леонардо: Доста беа „шпански серии“ со Нејмар

Спортскиот директор на Пари Сен Жермен, Леонардо, признал дека статусот на Нејмер не е решен, но изразил надеж дека до наредниот преоден рок повеќе нема да се шпекулира за евентуалниот трансфер на Нејмар. Нејмар, во саботата, го одигра првиот меч во новата сезона и со спектакуларни ножички им ја донесе победата на ПСЖ во 93 минута против Стразбур.

Словенецот го пропушта Јувентус

Словенецот го пропушта Јувентус

Атлетико Мадрид, во саботата во Сан Себастијан, го доживеа првиот пораз во новата сезона. Реал Сосиедад славеа над „јорганџиите“ 2-0, но проблем за Атлетико е што на тој меч се повреди голманот Јан Облак. Словенецот, за кого Икер Касилјас вели дека во моментов е најдобар голман во светот, се повреди во моментот кога Начи Монреал го постигна вториот

Реал подготвувале размена, Тони Крос за Пол Погба

Реал подготвувале размена, Тони Крос за Пол Погба

Реал Мадрид не се откажуваат од евентуалниот трансфер на Пол Погба. Цело лето се шпекулираше околу заминувањето на Погба од Манчестер Јунатед, на крајот тој не замина бидејќи Реал не можеа или не сакаа да издвојат 160 милиони евра за него. „Билд“ пишува дека Зинедин Зидан, тренерот на Реал, нема намера да се откаже и дека нов напад на Реал за Погба

Смешна казна можат да добијат Барселона за „случајот Гризман“

Смешна казна можат да добијат Барселона за „случајот Гризман“

Главниот истражител во тужбата што Атлетико ја поднесе против Барселона, а се однесува на трансферот на Антоан Гризман, предложил казна од која никој на „Ноу Камп“ нема да се загрижи. Гризман, во мај соопшти дека ќе го напушти Атлетико. Трансферот во Барселона беше реализиран по 1 јули кога неговата откупна клаузула падна од 200 на 120 милиони евра

Тер Штеген и Нојер ја продолжија „војната“ со зборови

Тер Штеген и Нојер ја продолжија „војната“ со зборови

Јоаким Лев, селекторот на Германија, наместо со реконструкцијата што ја започна во националниот тим ќе треба да се занимава со нарушените односи помеѓу голманите Мануел Нојер и Марк-Андре Тер Штеген. Тивката „војна“ помеѓу голманите на Баерн и Барселона траеве веќе извесно време, а ја започна Тер Штеген со изјавата дека не брани за репрезентацијата

Ливерпул во Неапол, Барса во пеколот на „Вестфален“

Ливерпул во Неапол, Барса во пеколот на „Вестфален“

Новата сезона во Лигата на шампионите ќе започне вечерва со натпреварите во групите Е, Ф, Г и Х. Сезоната 2019/2020 ќе биде отворена на стадионите во Милано и Лион. Европскиот шампион Ливерпул одбраната на титулата ќе ја започне во Неапол, против Наполи. Наполи и Ливерпул во фазата по групи играа и минатата сезона. На „Сан Паоло“ победи Наполи со голот

ВАР за малку ќе дадеше црвен картон за дуелот на двајца соиграчи од Астон вила!

ВАР за малку ќе дадеше црвен картон за дуелот на двајца соиграчи од Астон вила!

Во последниот меч од петтото коло во англиската Премиер лига, Астон вила и Вест хем одиграа непопуларни 0:0, иако мечот не беше толку досаден како што покажува резултатот, а „најжешко“ беше кога двајца фудбалери на Вила, Ахмед Ел Гази и Тајрон Мингс за малку ќе се степаа, а во акција беше вклучен и ВАР системот. Расправијата се случи во средината на

Новиот прволигаш Лече со голема победа во Торино

Новиот прволигаш Лече со голема победа во Торино

Лече ја забележа првата победа во новата сезона во Серија А, прва за нив по седум години, откако изненадувачки успеаја да ја прекинат победничката низа на Торино на гости, триумфирајќи со 2:1. Диего Фариас им донесе неочекувано водство на гостите во 35. минута од мечот, но „Граната“ се врати во 58. минута, кога Андреа Белоти беше прецизен од белата

Партизан очекува 20.000 деца на трибините за првиот меч од Лига Европа

Партизан очекува 20.000 деца на трибините за првиот меч од Лига Европа

Партизан очекува околу 20.000 деца на стадионот за првиот меч од Лига Европа против холандскиот АЗ Алкмар, откако поради казната на УЕФА само на деца до 14 години ќе им биде дозволен влез на стадионот. И во мечот од баражот за пласман во ЛЕ против Молде, Партизан го бодреа само деца и членови на јуниорските тимови (околу 6.000), и сега маркетинг-директорот