притисни ентер »

Извори

Tourguide

Одложена планинската трка Titov Vrv SkyRace
Одложена планинската трка Titov Vrv SkyRace

Одложена планинската трка Titov Vrv SkyRace

Планинската трка Titov Vrv Skyrace која требаше да се одржи претстојниот викенд (14 јуни), поради новонастанатата состојба со порастот на заболени од Ковид-19 и воведувањето на дополнителни рестриктивни мерки, организаторите одлучија да ја одложат. Датумот на одржување ќе се објави веднаш штом бидат создадени услови за одржување на натпреварот. Максималниот

Годинешното издание на UTMB се откажува поради корона вирусот

Годинешното издание на UTMB се откажува поради корона вирусот

Ultra Trail du Mont Blanc е откажан поради пандемијата со Корона вирусот кој требаше да се одржи кон крајот на август. Пријавените учесници ќе добијат повраток од 55 проценти од уплатената сума. Настанот требаше да се одржи од 24 до 30 август, но бидејќи постојат ограничувања во патувањето се смета за невозможно да се одржи тркачкиот фестивал во Шамони,

Видови планинари од вашата екипа

Видови планинари од вашата екипа

Сите ние имаме некоја своја екипа со која ги делиме авантурите, згодите и незгодите на планина. Составот на нашата екипа горе - долу е скоро секогаш ист, па секој од учесниците има своја „улога“. Ќе пробаме да го опишеме составот на една планинарска екипа. Колку и да се различни видови, едно е заедничко: љубовта кон планината. 1. Водич Водичот на нашите

Целиот филм за брзинското искачување на Аконкагва на Александар Кирковски

Целиот филм за брзинското искачување на Аконкагва на Александар Кирковски

Целиот филм за брзинското искачување на Аконкагва 6962 м , највисокиот врв во Јужна Америка од страна на Александар Кирковски достапен е оналјн со англиски превод. Дваесетина минути видео запис од Андите кои ја раскажуваат приказната за авантурата на двајца пријатели и пасионирани вљубеници во планината, но воедно и документиран материјал за едно значајно

Учиме планинарење: Преку Водно до Хималаите

Учиме планинарење: Преку Водно до Хималаите

Младинска комисија при ФПСМ Ви најавува еден мини серијал, една необична авантура низ македонските планини. Секоја епизода си има своја приказна која ќе не научи како најдобро да се подготвиме за секоја планина и секој врв. Мини серијалот ќе биде пригоден за сите возрасти. Епизодите ќе бидат во живо објавени на Facebook страницата на Младинската комисија

Summits of My Life на Килијан Жорнет бесплатни за гледање

Summits of My Life на Килијан Жорнет бесплатни за гледање

Шпанскиот ултра-тркач Килијан Жорнет својата филмска серија „Summits of My Life“ ја направи бесплатна за гледање, како би го исполниле вашето време седејќи дома, бидејќи појавата на коронавирусот многумина нè спречи во своите авантури. Отворените авантури сега се во затворен простор. Иако она што најмногу ми се допаѓа е да се биде надвор, сегашните

Кабрио жичара: Неверојатно возење до 1800 метри

Кабрио жичара: Неверојатно возење до 1800 метри

Дали сте слушнале за CabriO? Се работи за жичара со отворен покрив која вози до врвот на планината Стансерхорн висок 1849 метри во Швајцарија, а од него се пружа прекрасен поглед на кантонот Нидвалден во средиштето на европската земја. Точно, се работи за жичара на два ката - долниот дел во потполност е затворен и направен од стакло, со што 60-тина

Непал ги става туристичките визи во мирување и ги откажува експедициите

Непал ги става туристичките визи во мирување и ги откажува експедициите

Суспензијата на визите ќе започне на 14 март и ќе трае до крајот на април, лишувајќи го Непал од милиони долари за искачување на Еверест. Владата на Непал, вчера доцна вечерта, одлучи привремено да престане да издава туристички визи при пристигнување на туристите во земјата и да стави крај на сите пролетни планинарски експедиции, вклучувајќи

Отворено пријавувањето за Titov Vrv SkyRace 2020

Отворено пријавувањето за Titov Vrv SkyRace 2020

Второто издание на планинската трка Titov Vrv SkyRace ќе се одржи на 31 мај со старт од Попова Шапка до врвот Титов врв 2747 мнв и назад. Патеката е во должина 20 километри со денивелација од 1900 D+. Оваа трка воедно ќе претставува и државно првенство во скајранинг за 2020 година во соработка со Комисијата за скајранинг при ФПСМ. Во рамки на државното

Шест лица загинаа во лавина на австриските Алпи

Шест лица загинаа во лавина на австриските Алпи

Лавина уби шест лица во Австрија во два одвоени инциденти. Најмалку пет лица беа затрупани од голема лавина во неделата наутро на планината во регионот Дахштајн на северот од Австрија. Жртвите беа дел од група која движеше со дрезги по планината. Локалната полиција соопшти дека пет тела биле извлечени од лавината, која започнала на 2800 метри надморска