притисни ентер »

Извори

Трибуна

Реконструкција на Влада-нова бурлеска!
Реконструкција на Влада-нова бурлеска!

Реконструкција на Влада-нова бурлеска!

Веќе имаме реконструкција на Владата. Стариот премиер, во стил на селектор, направи нова екипа на министри. Смени неколку имиња. Стратегијата останува иста, поразителна за Македонија. И понатаму се мисли само на тесни лични и партиски интереси и се тежнее кон уништување и на она малку добро што функционира уште. Па што воопшто и очекуваме? Нешто да

Колев: хазби Лика не го виделе во Влада а ДУИ вели дека се залага за европски вредности

Колев: хазби Лика не го виделе во Влада а ДУИ вели дека се залага за европски вредности

„ДУИ се наоѓа во таква позиција, што може да наредува на поголемиот коалиционен партнер, бидејќи во последните 15-17 години, не може да се создаде Влада без нивно учество. Замислете само, г. Лика не се појавува на работа, од Влада не знаат како изгледа човекот, а истиот е одговорен токму за рамковните вработувања. Според мене ДУИ само декларативно

Двојните аршини на Зоран Заев

Двојните аршини на Зоран Заев

Лимерието доаѓа до израз со проектите „Живот за сите“ и „Зборот важи“. Ах, да не го заборавивме најважното „Вистината за Македонија“. Па каде е премиере вистината, каде ли е животот и каде ли е дадениот збор? Останаа некаде во 2016… Кога сме веќе кај 2016 да се потсетиме на неколку „вистини“: Најавувани хајки, шамарање, насилство, криминал и редица

Финансиска полиција спроведе акција во скопско Љуботен, Жителите вознемирени

Финансиска полиција спроведе акција во скопско Љуботен, Жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде со помош на припадници на МВР се врши претрес во куќите. Акцијата почнала од 5 часот утрово, а неофицијално, истата е поврзана со нелегално производство на тутун во селото. Жителите на селото се исплашиле од акцијата и се вознемирени, правдајќи се дека тутунот им бил

П. Колев: дали Заев би вработил машински инженер да раководи со неговите приватни фирми кои се занимаваат со земјоделство?

П. Колев: дали Заев би вработил машински инженер да раководи со неговите приватни фирми кои се занимаваат со земјоделство?

Кога имате една огромна коалиција, во која треба да се задоволат „апетитите“ на сите коалициони партнери, а истите немаат капацитет да се справат со задачите, се случуваат такви решенија какви што ги гледаме во моментот со реконструкцијата на Владата. Јас би сакал да го прашам г. Заев, дали во некоја од неговите приватни фирми, кои се занимаваат со

П. Колев: дали Заев би вработил машински инжењер да раководи со неговите приватни фирми кои се занимаваат со земјоделство?
П. Колев: дали Заев би вработил машински инжењер да раководи со неговите приватни фирми кои се занимаваат со земјоделство?

П. Колев: дали Заев би вработил машински инжењер да раководи со неговите приватни фирми кои се занимаваат со земјоделство?

Кога имате една огромна коалиција, во која треба да се задоволат „апетитите“ на сите коалициони партнери, а истите немаат капацитет да се справат со задачите, се случуваат такви решенија какви што ги гледаме во моментот со реконструкцијата на Владата. Јас би сакал да го прашам г. Заев, дали во некоја од неговите приватни фирми, кои се занимаваат со

Штајнмаер ја потврди поддршката на Германија за евроатлантската интеграција на Македонија

Штајнмаер ја потврди поддршката на Германија за евроатлантската интеграција на Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска во Берлин се сретна со претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. На средбата двајцата претседатели разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија

Лидс со интересен предлог: Тоти се враќа од пензија и ќе игра заедно со Алиоски!?

Лидс со интересен предлог: Тоти се враќа од пензија и ќе игра заедно со Алиоски!?

Лидс јунајтед планира да го ангажира искусниот голман Џанлуиџи Буфон, а очигледно екипата кадешто настапува Езгјан Алиоски има и други планови, кои го вклучуваат и легендарниот Франческо Тоти. Наводно, Лидс му понудил на Тоти да се врати од пензија и да потпише едногодишен догвоор со англискиот клуб, кој сака да се врати во Премиерлигата, па смета

Мијата ни порача да не се плашиме да полетаме со „Полетај“

Мијата ни порача да не се плашиме да полетаме со „Полетај“

Пријатели, соработници, новинари… сите тие дојдоа вчеравечер да присуствуваат на промоцијата на новата песна и спот на пејачката и кантавторка Мијата. ,, Полетај е приказна која се крчкаше и создаваше во изминативе три месеци. Сѐ започна кога на музичкиот фестивал во Италија кои ги собра контролорите на летање, ја слушнав оваа песна. Ја пееше една

Столтенберг се надева Македонија да стане дел од НАТО во декември

Столтенберг се надева Македонија да стане дел од НАТО во декември

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на министерскиот состанок за одбрана кој ќе се одржи утре и задутре во Брисел и на кој учествува македонската министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска, истакна дека се надева до декември Македонија да стане дел од Северноатлантскиот пакт. Столтенберг изјави дека сите сојузници го потпишале

Милано и кортина ќе ги организираат зои 2026

Милано и кортина ќе ги организираат зои 2026

Милано и Коритна Д’Ампецо ќе бидат домаќини на Зимските олимписки игри во 2026 година, одлучи Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Во последната рунда од гласањето ИОК решаваше помеѓу заедничката кандидатура на Милано и Коритна, односно Стокхолм. Од трката претходно испаднаа Сион (Швајцарија), Сапоро (Јапонија), Грац (Австрија) и Калгари (Канада)

П. Колев: Македонија е најбирократската земја во Европа-кратењето треба да почне од врвот

П. Колев: Македонија е најбирократската земја во Европа-кратењето треба да почне од врвот

„Граѓаните се разочарани од системот и од начинот на којшто изгледа државата и државноста кај нас. Граѓаните очекуваат политичката елита да се обедини околу клучните реформи во општеството“, изјави претседателот на ГДУ, Петар Колев, во емисијата „Отворено студио 1“ на 1 ТВ. Според Колев, Македонија е најбирократската држава во Европа, а кратењето на

Рохани: делувањата на Белата куќа Се ментално ретардирани

Рохани: делувањата на Белата куќа Се ментално ретардирани

Советникот за национална безбедност во Белата куќа, Џон Болтон, по воведувањето на новите американски санкции против Иран, рече дека Вашингтон и натаму е подготвен на разговори со Техеран, а иранскиот претседател го обвини дека лаже. „Претседателот ја остави отворена вратата за вистински преговори за целосна и доверлива елиминација на иранската нуклеарна

Санкционирани 52 возачи Вчера во Скопје поради брзо возење

Санкционирани 52 возачи Вчера во Скопје поради брзо возење

Вчера во Скопје полицијата презела мерки и активности и констатирано е дека 52 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од МВР јавија дека од сообраќај се исклучени 34 возачи од кои: тројца возачи затоа што управувалe возило под дејство на алкохол, 24 возачи затоа што управувале возила без да се стекнат со право за управување на

Приведен дилер од Скопје, кај кого е најдена голема количина дрога

Приведен дилер од Скопје, кај кого е најдена голема количина дрога

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривичнa пријавa против Д.М.(35) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. „На 24.06.2019 година околу 13.15 часот, врз основа на судска