притисни ентер »

Извори

ТВ 21

Вакцина, тест, карантин!? – Се отежнува патувањето во европските земји
Вакцина, тест, карантин!? – Се отежнува патувањето во европските земји

Вакцина, тест, карантин!? – Се отежнува патувањето во европските земји

Новогодишните празници се ближат а условите за патување во европските држави стануваат се по рестриктивни. Можеби поради тоа нашите граѓани кои живеат во странство нема да ги посетат нивните семејства во текот на зимските одмори. Тв21 разговараше со наш граѓанин кој живее во Швајцарија. „Ова одлука на швајцарската влада е многу несоодветна бидејќи

Реџепи: Лоша авантура беше обидот за рушење на Владата, иницијатори беа ВМРО и АА

Реџепи: Лоша авантура беше обидот за рушење на Владата, иницијатори беа ВМРО и АА

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи – Зејди вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 го оцени како „лоша авантура“ неодамнешниот обид за рушење на Владата. Тој истакна дека иницијатори биле ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците. „Обидот за рушење на Владата беше лоша авантура. Тоа е лошо политичко искуство. Избрзавме, но иницијатори беа

Општина Тетово дел од проект за вклучување во образовниот систем на деца кои не одат на училиште

Општина Тетово дел од проект за вклучување во образовниот систем на деца кои не одат на училиште

Општина Тетово ќе соработува со невладините организации со цел да се интергираат во образовниот систем деца кои досега не оделе на училиште. За тоа денес е потпишан меморандум за разбирање помеѓу Општината, Детската фондација „Песталоци“ и Асоцијацијата за демократски развој на Ромите „Сонце“ од Тетово. – Овој меморандум ја формализира соработката

Николоски: Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ, граѓаните не смеат да бидат заложници на неуспесите на Заев

Николоски: Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ, граѓаните не смеат да бидат заложници на неуспесите на Заев

„Во рамки на посетата на Париз учествувам во работата на Комисијата за правни прашања и човекови права  на Советот на Европа. Една од основните точки за кои што се разговара денес е спроведувањето на пресудите на Европскиот суд за човекови права. Една од државите која што најмалку ги спроведува овие одлуки е нашиот сосед Бугарија, која што не сака

Унгарскиот заменик министер за правда поднесе оставка поради сомневање за корупција

Унгарскиот заменик министер за правда поднесе оставка поради сомневање за корупција

Унгарскиот заменик министер за правда Пал Волнер денеска поднесе оставка откако Обвинителството објави дека е осомничен за примање мито и други дела. Веднаш штом Обвинителството побара да му се одземе пратеничкиот имунитет на Волнер, тој објави дека ги напушта сите политички функции, иако негираше дека е виновен. Претходно денеска, Обвинителството

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“
Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“. Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на затворот „Идризово, но не и со

Почина познатиот македонски музичар Александар Николовски

Почина познатиот македонски музичар Александар Николовски

По кратко боледување на 48 годишна возраст почина џез музичарот, трубач и професор по труба Александар Николовски. „Александар Николовски работеше како наставник по труба во ДМБУЦ Илија Николовски-Луј, со голема љубов и посветеност кон инструментот и учениците, за да ги насочи и запознае со музиката и светот од другата страна на животот,поблескавата

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови, туку чесни кадровски решенија

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови, туку чесни кадровски решенија

Кандидатот за претседател на СДСМ, Јован Деспотовски го повикува членството и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. -Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа КАКОВ заменик на Претседател,

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Давчев: Мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи треба да се продолжи за еден или два месеца

Давчев: Мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи треба да се продолжи за еден или два месеца

Замрзнувањето на цената на одредени прехранбени производи е една од побрзите антиинфлаторни мерки, која служи да го заштити стандардот на граѓаните, кои живеат поскромно оцени универзитетскиот професор на Економскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип, Љупче Давчев. Според него оваа мерка би требало да има продолжување од еден или два месеца

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична енергија, изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Во одговор на новинарско прашање, Бесими, не сакаше да калкулира со бројки, посочувајќи дека тоа ќе го каже Регулаторната комисија за

Макрон и се заблагодари на „драгата Ангела“, по изборот на нов германски канцелар

Макрон и се заблагодари на „драгата Ангела“, по изборот на нов германски канцелар

Францускиот претседател Емануел Макрон и оддаде почит на Ангела Меркел во видео порака откако нејзиниот наследник Олаф Шолц беше избран за нов канцелар на Германија во парламентот во Берлин. „Ти благодарам, драга Ангела, што никогаш не ги заборави лекциите од историјата, што направи толку многу за нас, со нас, за да ја придвижиме Европа напред“, напиша

Дали Ковид ќе ги спречи Зимските олимписки игри во Пекинг?

Дали Ковид ќе ги спречи Зимските олимписки игри во Пекинг?

На Зимските олимписки игри во Пекинг не им се заканува одложување поради ковид-19, изјави Хуан Антонио Самаранч Јуниор, шеф на Координативниот комитет за игрите. „Многу пати кажав дека во последните две години не само спортот и олимпиското движење, туку и целиот свет научи да живее во услови кои постојано се менуваат, така што треба брзо да се прилагодите

Олаф Шолц посветено ќе работи за ЕУ, вели шефицата на Европската централна банка

Олаф Шолц посветено ќе работи за ЕУ, вели шефицата на Европската централна банка

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, рече дека е убедена дека новиот германски канцелар Олаф Шолц посветено ќе работи на зајакнување и интеграција на ЕУ. Два и пол месеци по изборите во Германија, социјалдемократот Олаф Шолц денеска ја презеде должноста канцелар и го враќа на власт левичарскиот центар и дефинитивно ја

Велика Британија одбележува една година од првата доза на вакцината против Ковид-19

Велика Британија одбележува една година од првата доза на вакцината против Ковид-19

Велика Британија денеска одбележува една година откако првиот човек во светот, надвор од клиничките испитувања, ја прими вакцината против Ковид-19, развиена од Фајзер/БиоНТек, и ги повика луѓето да примат засилувачка доза веднаш штом ќе се укаже можност. На 8 декември 2020 година, Маргарет Кинан, 90-годишна жена позната на пријателите како Меги, стана