притисни ентер »

Извори

ТВМ

Итната помош со зголемен број на повици, прегледи, ургентни ситуации
Итната помош со зголемен број на повици, прегледи, ургентни ситуации

Итната помош со зголемен број на повици, прегледи, ургентни ситуации

Лекарите од Итната медицинска помош и ова лето имаа полни раце работа. Екипите на ургентниот центар се справува со сите повици за лекарска помош, вели Ајсел Зејноска директор на Здравствен дом. „ Бевме во портокалова фаза. Службите функционираа турбо. Зголемен број на повици, прегледи, ургентни ситуации. Медицинските екипи квалитетно ја обавуваа работата

Охридско лето ќе одбележи 85 години од раѓањето на композиторот Томислав Зографски

Охридско лето ќе одбележи 85 години од раѓањето на композиторот Томислав Зографски

Вечерашниот концерт е посветен токму на тој јубилеј. Зографски е еден од основоположниците на македонската композиторска школа и автор на повеќе од 150 дела. Тој претставува значајна алка во создавањето на современиот македонски композиторски израз, не само поради неговиот личен опус, туку и поради влијанието кое го имал во создавањето на нови млади

Започна вториот циклус обуки за раководители на училиштата, во Охрид и Штип, како дел од програмата „Училишта на 21-от век“

Започна вториот циклус обуки за раководители на училиштата, во Охрид и Штип, како дел од програмата „Училишта на 21-от век“

Оваа програма ја спроведува Британскиот совет, а е финансирана од Владата на Велика Британија. На 21ви август следува обуката за наставници. „Училишта на 21-от век“ е програма вредна 10 милиони фунти и ќе опфати 380 наставници во 63 училишта од во наредните неколку месеци. 2.000 микро бит уреди кои се користат за кодирање, ќе бидат донирани во основните

Одбележан Денот на Армијата
Одбележан Денот на Армијата

Одбележан Денот на Армијата

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од Армијата, гости како и државниот врв предводен од претседателот на државата Стево Пендароски и Министерот за одбрана Радмила Шеќеринска. По повеќе од две децении реформи и решавање на долгогодишниот

Уважена жалбата на општина Дебрца против решението за изградба регионална депонија

Уважена жалбата на општина Дебрца против решението за изградба регионална депонија

Добиена првата битка во активностите што ги спроведува општината Дебарца против плановите за изградба на регионалната депонија за цврст отпад во атарот на селото Годивје. Општината добила позитивно решение по жалбата што општината ја поднесе против начинот на кој била донесена Студијата за оцена на влијанието врз животната средина за оспоруваната локација

Започнува културната манифестација Поетска ноќ во Велестово

Започнува културната манифестација Поетска ноќ во Велестово

Од денес до 18 август се одржува културната манифестација Поетска ноќ во Велестово. На сред село, кај Чешмата, поети од земјава и светот три дена ќе ја слават поезијата и уметноста по 31 пат. Манифетсацијата ќе почне со претставување на поетскиот портрет на македонскиот поет Иван Џепароски. Огромно задовоство е да се биде дел од плејадата најзначајни

Педалинките и ова лето причина за повеќе работа на спасителите на вода

Педалинките и ова лето причина за повеќе работа на спасителите на вода

Педалинките и ова лето причина за повеќе работа на спасителите на вода. Многу пати е потврдено дека овие пловила за рекреација се крајно небезбедни, а оние кои сакаат да се забавуваат на нив пак, воопшто не почитуваат никакви правила. Најчесто поради претовар доаѓа до превртување на педалинката што ја загрозува безбедноста на оние кои се на неа. За

Денес на тапет ЈП „Охридски Комуналец“

Денес на тапет ЈП „Охридски Комуналец“

Од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ обвинуваат за недомаќинско и неодговорно работење на Локалната власт на СДСМ, трошењето народни пари аминувано од градоначалникот Константин Георгиески. Денешната прес конференција се однесуваше на ЈП „Охридски комуналец“ и директорот Љупчо Грданоски кој според нив неколкукратно ги зголемил расходите за репрезентација

Шумскиот пожар во Велмеј е ставен под контрола, но не е ликвидиран

Шумскиот пожар во Велмеј е ставен под контрола, но не е ликвидиран

Во моментов, шумскиот пожар во атарот на селото  Велмеј е смирен, но не и ликвидиран, инфромираат од ЈП Македонски шуми. Стотина луѓе од Македонски шуми, пожарникари од ТППЕ Охрид, Јавното претпријатие Нискоградба и од Комунално Дебрца во изминативе денови беа ангажирани во борбата со шумскиот пожар.Појавата на вчерашниот ветар го распламти пожарот

Во летните месеци се подигаат и до 90 тони смет од струшките улици и  крајбржјето

Во летните месеци се подигаат и до 90 тони смет од струшките улици и крајбржјето

Во летните месеци се подигаат и до 90 тони смет од струшките улици, крајбржјето, плажите и хотелските комплекси, информира Иван Клечкароски, директор на ЈП Комунално Струга. Екипите на претпријатието беа ангажирани во три смени, се работеше не само преку ден, туку и во ноќните часови. Навечер подигавме смет онаму каде што тоа не беше изводливо преку

Шумскиот пожар во близина на селото Велмеј повторно се активира

Шумскиот пожар во близина на селото Велмеј повторно се активира

Состојбата станува алармантна, а  жителите се вознемирени, бидејќи огнената стихија е многу блиску до куќите. Теренот е непристапен, а  опожарени се над 50 хектари со нискостеблеста вегетација и дабова шума, велат од противпожарната служба. Авионите на дирекцијата за заштита и спасување кои се вклучени во гасењето на пожарот според Законот може да

Донесен Мораториум за градење и во Струга

Донесен Мораториум за градење и во Струга

Струшките советници едногласно дадоа зелено светло за Мораториумот за градење и за Акцискиот план во кој се опфатени сите постапки и активнсоти со кои ќе се исполнат препораките на Комитетот на светско културно наследство. И покрај тоа, дел од советниците се песимисти дека ќе се имплементира Акцискиот план во пракса. „Тие се одлуки од Унеско и нема

Од ОК на Вмро Дпмне на прес конференција упатија обвинувања на адреса на директорката на ЈП Билјанини извори

Од ОК на Вмро Дпмне на прес конференција упатија обвинувања на адреса на директорката на ЈП Билјанини извори

Сашо Донев претседателот на ОК на Вмро Дпмне на прес конференција упати обвинувања на адреса на директорката на ЈП „Билјанини извори“, Гордана Јованоска. Донев, при тоа кажа дека со уцени и притисоци врз вработените барала да излезат и да гласаат за кандидатот на СДСМ. „Од разговорите се гледа дека директорката Јованоска врши притисок врз вработен