притисни ентер »

Извори

ТВМ

Илкер Мустафа - еден од незапирливите херои на ова КОВИД време
Илкер Мустафа - еден од незапирливите херои на ова КОВИД време

Илкер Мустафа - еден од незапирливите херои на ова КОВИД време

По повод Светскиот ден на волонтерството, Црвениот крст на Македонија организираше пригоден настан на 3-ти декември во хотел DoubleTree by Hilton Скопје со цел да се оддаде признание за придонесот на волонтерите на Црвен крст. Настанот се одржа под мотото „Хероите меѓу нас – Незапирливи“, асоцирајќи на посебните напори на нашите волонтери кои делуваат

Градоначалникот на Дебрца Зоран Ногачески упати честитка по повод “Св. Климент Охридски”

Градоначалникот на Дебрца Зоран Ногачески упати честитка по повод “Св. Климент Охридски”

Градоначалникот на Општина Дебрца, Зоран Ногачески по повод празнувањето на Св. Климент Охридски, упати честитка до сите православни христијани. Со зборови си ги упатил народите кон верата Божја, со делата си се издигнал, преблажен, кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветил оние што пристапуваат со вера кон Тебе, преславно осветлувајќи

Свечена академија во чест на „Св. Климент Охридски – Патрон на градот Охрид“

Свечена академија во чест на „Св. Климент Охридски – Патрон на градот Охрид“

Централното случување во чест на „Св. Климент Охридски – Патрон на градот Охрид“ беше свечената академија што синоќа се одржа во големата сала при Општина Охрид. Пред присутните пригодно обраќање имаше охридскиот градоначалник Кирил Пецаков. – Охрид, Македонија и Македонската Православна Црква празнуваат и го чествува ат името и делото на заштитникот

Охридските советници дискутираа за Проектите од Нацрт програмите за креирање на буџетот за 2022 година

Охридските советници дискутираа за Проектите од Нацрт програмите за креирање на буџетот за 2022 година

Нацрт програмите за туризам и локален економски развој за 2022 година превидуваат реализација на неколку проекти. Вниманието на опозицијата во Градскиот Совет го свртеа проектите предвидени да се реализираат на површина од 400 метри квадратни во поранешната Касарна, адреналински парк, памп патека, како и проектот Смарт Бајк Систем кој предвидува набавка

Фото изложба и музички концерт Во чест на Патронот Свети Климент Охридски

Фото изложба и музички концерт Во чест на Патронот Свети Климент Охридски

Во чест на големиот празник посветен на Свети Климент Охридски- Патронот на Охрид, вчеравечер, во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ беше отворена традиционалната 23-та изложба на Фото клуб – Охрид. На изложбата беа презентирани околу 50 фотографии со најразлична тематика и мотиви, кои се дело на 12 автори. Покрај многубројните

Сообраќајка на Туристичка, тешко повреден велосипедист
Сообраќајка на Туристичка, тешко повреден велосипедист

Сообраќајка на Туристичка, тешко повреден велосипедист

На 07.12.2021 во 11.55 часот на булеварот „Туристичка" во Охрид, патничко возило „фолксваген голф", со бугарски национални ознаки, управувано од К.С.(35) од с.Требеништа, охридско, удрило во велосипед управуван од М.Л.(72) од Охрид. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во болницата „Св.Еразмо" во Охрид. Увид

Министерството за одбрана за првпат овозможи наши питомци да се школуваат на „Вест Поинт“

Министерството за одбрана за првпат овозможи наши питомци да се школуваат на „Вест Поинт“

Министерството за одбрана за првпат овозможи наши питомци да одат на редовно школување на престижната воена академија „West Point” во Соединетите Американски Држави. За оваа можност за првпат стана збор при посетата на министерката Радмила Шекеринска на САД во септември оваа година, во чии рамки беше покренато и тоа прашање. Беше оценето дека досегашното

Охрид го слави денот на Св. Климент Охридски

Охрид го слави денот на Св. Климент Охридски

Името на Свети Климент чудотворец Охридски е и името на првиот македонски книжевник, духовник и учител. Освен корекција на македонска азбука, глаголицата, која ја нерекол кирилица, основањето на првиот универзитет во Европа, Св. Климетовиот универзитет, значењето на овој светец за просветата и културата во Македонија е и повеќе од возвишено. Припадниците

Задоцнето е замрзнувањето на цените

Задоцнето е замрзнувањето на цените

Во трговијата на големо и мало се замрзнуваат цените на основните прехранбени производи со одлука на Владата. Нема да се менуваат цените на лебот, шеќерот, брашното – тип 400, сончогледово масло за јадење, трајното млеко со масленост од 2,8, 3,2 и 3,5 проценти, свежото месо и сувомесните производи, сирењето и урдата во текот на два месеци почнувајќи

Јавна расправа за Нацрт програмите и Нацрт буџетот за 2022 година

Јавна расправа за Нацрт програмите и Нацрт буџетот за 2022 година

Советот на Општина Охрид на Седница одржана на 06.12 2021 година ги донесе Нацрт програмите и Нацрт буџетот за 2022 година. Од Локалната Самоуправа информираат дека се отвора јавна расправа по однос на донесените нацрт документи. Се повикуваат сите буџетски корисници, сите невладини организации и здруженија на граѓани, како и сите заинтересирани физички

Далимир Хајко добитник на Светската награда за хуманизам за 2022

Далимир Хајко добитник на Светската награда за хуманизам за 2022

Далимир Хајко, светски познат филозоф, есеист и литертурен критичар и професор на Универзитетот од Жилина, Словачка, добитник на Светската награда за хуманизам за 2022 година. Со ова исклучително признание, Охридската академија на хуманизмот го слави името на Св. Климент Охридски на сите светски меридијани, додека професорот Хајко е шеснаесетти добитник

Охрид ќе блесне во новогодишно руво

Охрид ќе блесне во новогодишно руво

Општина Охрид започна со поставување на новогодишни реквизити и украсување на градот во пресрет на новогодишните и божиќните празници. За украсувањето на централното градско подрачје преку јавен повик ангажирана е фирмата „Металват“. Според планираното, ќе бидат украсени улиците „Македонија“ и „Македонски Просветители“, Градскиот кеј и Градскиот плоштад

Кривична за стружанец кој сакал физички да нападне негова колешка

Кривична за стружанец кој сакал физички да нападне негова колешка

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „з агрозување на сигурноста", ОВР Струга поднесе кривична пријава против Е.С.(57) од Струга. Тој, во текот на октомври 2021 година, во Струга се обидел физички да нападне негова колешка, но бил спречен по што на мобилен телефон и упатувал пораки со закани - информираат од СВР Охрид.

Во Горенци приведено лице од Албанија поради незаконит лов

Во Горенци приведено лице од Албанија поради незаконит лов

На 06.12.2021 во 15.00 часот во селото Горенци, општина Дебрца, полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал при СВР Охрид, го лишија од слобода Ф.Ч.(34) од Република Албанија, поради сомнение дека сторил кривично дело „незаконит лов" по член 228 од Кривичниот законик. Тој е задржан во полициска станица и по целосно документирање на

22 автобуси упатени на технички преглед во Охрид

22 автобуси упатени на технички преглед во Охрид

На 06.12.2021 година при преземени сообраќајни контроли, полициските службеници од полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид, контролирале и во станица за технички преглед упатиле 22 автобуси што вршат јавен превоз на патници. Притоа, кај еден автобус констатиран бил неисправен уред за сопирање поради што, возилото е исклучено од