притисни ентер »

Извори

ТВ Пакет

„Ohrid Calling 2019“ на нова локација, дознајте каде
„Ohrid Calling 2019“ на нова локација, дознајте каде

„Ohrid Calling 2019“ на нова локација, дознајте каде

Поради тоа што досегашната локација, стадионот „Билјанини извори“ стана препознатлив по организирање на претежно турбофолк концерти со сомнителен квалитет, Авалон продукција реши нивниот OHRID CALLING да биде посебна држава, па затоа се одлучија годинешното фестивалско издание да ја смени локацијата. OHRID CALLING FESTIVAL НА НОВА ЛОКАЦИЈА!Почитувани

Скриените тајни на две семејства во новата серија на Сител

Скриените тајни на две семејства во новата серија на Сител

Еден погрешен чекор ќе го разоткрие неговиот двоен живот. Приказна за напорите и искушенијата на човекот кои поради одлуките од минатото ќе се најде меѓу два огна, две жени, две ќерки и два сина. Татко растргнат меѓу две фамилии ќе мора да ја признае вистината затоа што во рацете на непризнатиот син лежи животот на оној другиот. Две фамилии, но само

Реприза на „Смртоносно оружје“ на Телма во 1 по полноќ

Реприза на „Смртоносно оружје“ на Телма во 1 по полноќ

Секоја ноќ по завршување на играниот филм, Телма ќе ја репризира “Смртоносно оружје”, снимена на база на истоимениот филмски серијал во кој глумеа фантастичните Мел Гибсон и Дени Главер. Во полициската серија ќе се спојат акцијата и драмата со безусловното пријателство и хуморот. Процедурал кој ги прати секојдневните акции на детективското дуо кои

Даринос и Огнен се подготвуваат за финалето на Гранд
Даринос и Огнен се подготвуваат за финалето на Гранд

Даринос и Огнен се подготвуваат за финалето на Гранд

Покрај Мартинијан и Филип, во четврточното финале од “Ѕвезде Гранда” настапуваат уште двајца Македонци. Тоа се Дарко Коцевски Даринос кој е во тимот на Ѓорѓе Давид и Огнен Здравковски , под менторство на Марија Шерифовиќ кој деновиве ги полнеше батериите во Париз заедно со другите кандидати на Шерифовиќ. Во полуфиналето, Даринос се претстави со песните

Прочитајте критика за биографскиот музички филм „Амадеус“

Прочитајте критика за биографскиот музички филм „Амадеус“

ТВ Пакет во соработка со Филмска анализа ви го претставува филмот “Амадеус” од 1984 година. На самиот почеток на филмот се запознаваме со Салиери (F. Murray Abraham)  кој после обидот за самоубиство завршува во лудница, а во посета му доаѓа млад свештеник како би му ја олеснил душевната болка и така Салиери почнува да ја раскажува својата приказна

Нова кабловска телевизија – што ќе понуди Нова за гледачите?

Нова кабловска телевизија – што ќе понуди Нова за гледачите?

Од денеска, корисниците на аналогната и дигиталната телевизија на Телекабел имаат шанса да го следат новиот канал Нова С. Истиот е веќе достапен на Тотал ТВ, Кабелнет и други кабловски оператори низ земјава. Се работи за телевизиски канал, дел од групацијата Јунајтед Медиа кој покрај српска информативна и забавна програма, ќе емитува и странска играна

Видео | Шоу на сцена – нашиот Филип се пласира во финале

Видео | Шоу на сцена – нашиот Филип се пласира во финале

Овој четврток е големото финале на “Ѕвездите на Гранд”. Гледачите ширум Балканот ќе имаат можност да ја дознаат новата ѕвезда на Гранд токму преку фреквенциите на Прва (Србија), Прва (Црна Гора) и Нова БХ (Босна и Херцеговина). Покрај Мартинијан, контроверзната Карлеуша во финалето има уште еден свој македонски учесник и учесник – забавниот и шармантен

Видео | Со овaa песнa, Мартинијан се пласираше во финале

Видео | Со овaa песнa, Мартинијан се пласираше во финале

Во четврток, 20 јуни, со почеток во 21 часот ќе се одржи финалето од оваа сезона на регионалното шоу “Ѕвездите на Гранд”. Нова БХ (БиХ), Прва (Србија) и Прва (Црна Гора) ги имаат ексклузивните права за емитување на големото финале на шоуто во четврток во кое фаворити за победа се македонските кандидати. Мартинијан Кириловски е еден од македонските

Тин серијата „Un paso adelante“ на Нова С, за летна и луда забава

Тин серијата „Un paso adelante“ на Нова С, за летна и луда забава

“Чекор напред” е шпанска тинејџерска серија во 6 сезони. Серијата е настаната според американската тв серија од 80те – “Fame” (Слава). Најпрво започна со прикажување во Шпанија на каналот Антена 3 од 2002 година с è до 2005 година каде што привлече повеќе од 3 милиони гледачи. Кај нас серијата се емитуваше на Македонската радиотелевизија, а беше неколкупати

Зошто „The Room“ е најпопуларен најлош филм на сите времиња?

Зошто „The Room“ е најпопуларен најлош филм на сите времиња?

Постои одредена категорија на филмови кои се навистина лоши, но во себе содржат дух кој го тераат гледачот повторно да се врати кон нив и да ги погледне, или поинаку кажано, толку лоши што се добри во тоа да бидат лоши. Сепак најпопуларен пример од оваа класификација на филмови е доста познатиот “The Room” од 2003 година кој тогаш го режираше еден

„Љубов до смрт“, нова мексиканска теленовела во Македонија

„Љубов до смрт“, нова мексиканска теленовела во Македонија

Регионалната телевизиска мрежа Нова од сега и во Македонија со емитување на кабловската верзија од Србија. Телевизијата има откупено македонски права на одредени содржини, па така прва од содржините кои ќе ја видат македонските гледачи со македонски титл е мексиканската теленовела “Љубов до смрт”. Секое попладне во 14 часот, ќе ја следите интригантната

Саботно на ТВ 24 – адвокатската драма „The trials of Cate McCall“

Саботно на ТВ 24 – адвокатската драма „The trials of Cate McCall“

Кејт Меклин е врвен адвокат, но поради алкохолизам и караница со судијата, мора да оди на рехабилитација и да работи во непозната адвокатска канцеларија. Покрај тоа, таа се бори и за старателство на нејзината ќерка која живее со нејзиниот татко во Сиетл. Го добива случајот на Лејси Стабс, жена погрешно обвинета за убиство и жртва на силување од затворски

Филмски верзии на српски серии на Алфа – следен „Ранетиот орел“

Филмски верзии на српски серии на Алфа – следен „Ранетиот орел“

По завршување на српските серии, Алфа телевизија продолжува со емитување на филмовите кои произлегле од тие серии или кои биле предвесник на истите. Минатиот понеделник и вторник беше емитуван “Млада Босна”, од кој произлезе серијата “Адвокатот на атентаторот” за најпознатиот судски процес по сараевскиот атентат. Овој понеделник (17 јуни) и вторник