притисни ентер »

Извори

Улица

Сe испитуваат два смртни случаи за евентуална поврзаност со вакцините
Сe испитуваат два смртни случаи за евентуална поврзаност со вакцините

Сe испитуваат два смртни случаи за евентуална поврзаност со вакцините

Двајца починати пациенти на 85-годишна и 53–годишна возраст се пријавени од лекарите до Агенцијата за лекови МАЛМЕД, за испитување за можна поврзаност на нивната смрт со приемот на вакцина против Ковид. Станува збор за сомнеж за пријава на смрт на 53-годишен маж лице после примена „Фајзер“ , која била регистрирана во септември и 85-годишен маж после

Д-Р ПАНОВСКИ: Младите користат фалсификат сертификати

Д-Р ПАНОВСКИ: Младите користат фалсификат сертификати

Младите не се тестираат и користат фалсификат сертификати, па се добиваат нереални бројки во однос на позитивните, вели доктор Никола Пановски, кој беше гостин на Утринска на Телма . Пановски истакна дека во време на пандемијата сите треба да се лекуваат во јавно здравство, без оглед на тоа дали се или не осигуреници на фондот. При ваква состојба во

КОРОНА ДНЕВНИ БРОЈКИ: 101 новозаразен, починаа 13 лица

КОРОНА ДНЕВНИ БРОЈКИ: 101 новозаразен, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 59, Кавадарци – 10, Битола – 8, Прилеп – 7, Штип – 3, Тетово, Гостивар, Велес, Кочани и Неготино – по 2, Кичево, Ресен, Валандово и Македонски Брод

ГИНЕКОЛОГОТ ЛЕЈЛА СО ОПЕРАЦИЈА НА ХИМЕН ГИ ШТИТИ ОД УБИСТВА: Во Египет жените докажуваат дека се невини

ГИНЕКОЛОГОТ ЛЕЈЛА СО ОПЕРАЦИЈА НА ХИМЕН ГИ ШТИТИ ОД УБИСТВА: Во Египет жените докажуваат дека се невини

Гинеколог од Египет, што Ројтерс ја нарекува едноставно Лејла, нуди операции за рекупнструкција на хименот за жените во внатрешноста на Египет, а на тој начин вели, спасува животи, иако своите услоги ги рекламира како „услуга за здравје и убавина“. Во конзервативните општества како Египет, „непроменетиот“ химен е важна потврда за невиноста. Уништениот

КРАЛИЦАТА ЌЕ ГО НАПУШТИ ПРЕСТОЛОТ?: Ова е единствената причина поради која Елизабета Втора би се откажала од титулата

КРАЛИЦАТА ЌЕ ГО НАПУШТИ ПРЕСТОЛОТ?: Ова е единствената причина поради која Елизабета Втора би се откажала од титулата

КРАЛИЦАТА Елизабета Втора се уште е на тронот на британската монархија. Меѓутоа, во последно време, ако не често, а секако почесто од вообичаено, се случува да пропушти некој важен настан поради здравствени проблеми. Тогаш почнаа шпекулациите дали кралицата би можела да поднесе оставка и да му го отстапи тронот на принцот Чарлс. Но, навистина, што

ШЕФ ОД ПЕКОЛОТ: Извршен директор отпуштил 900 вработени преку “Zoom” (ФОТО и ВИДЕО)
ШЕФ ОД ПЕКОЛОТ: Извршен директор отпуштил 900 вработени преку “Zoom” (ФОТО и ВИДЕО)

ШЕФ ОД ПЕКОЛОТ: Извршен директор отпуштил 900 вработени преку “Zoom” (ФОТО и ВИДЕО)

Извршниот директор на “Better.com”, Вишал Гарг, преку “Zoom” повик известил 900 вработени дека добиле отказ непосредно пред божиќните празници. Гарг објаснил дека хипотакарната компанија отпушта околу 9 % од своите работни сили. “Доколку сте на овој повик, вие сте дел од несреќата група која е отпуштена”, рекол Гарг. “Вашиот работен однос тука престанува

ВАША ОРДИНАЦИЈА: Што е микробиом и како да се подобри?

ВАША ОРДИНАЦИЈА: Што е микробиом и како да се подобри?

Д-р мед.сци. Маја Милованчева-Поповска интернист-нефролог ПЗУ Промедика Медикал Центар Микробиомот е “мини екосистем” од микроби, генетскиот материјал на сите микроби (бактерии, габи, протозои и вируси) кои живеат насекаде на и во телото, кожа, очи, уста, вагина и црева. Во минатото бактериите се сметаа за непријатели. Убивањето на бактериите беше

“СЛЕДНАТА ПАНДЕМИЈА ЌЕ БИДАТ ПОСМРТОНОСНИ ОД КОРОНАТА“ – предупредува креаторката на „Астра зенека“

“СЛЕДНАТА ПАНДЕМИЈА ЌЕ БИДАТ ПОСМРТОНОСНИ ОД КОРОНАТА“ – предупредува креаторката на „Астра зенека“

Следните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза со Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот Оксфорд и една од креаторите на вакцината на „Астра зенека“. Гилберт предупредува и дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против новиот сој омикрон и дека луѓето треба да бидат повнимателни додека не се

СО ПЕНЗИЈА ОД 15.000 ЕВРА МЕСЕЧНО: Што ќе прави Меркел по 16 години на чело на Германија?

СО ПЕНЗИЈА ОД 15.000 ЕВРА МЕСЕЧНО: Што ќе прави Меркел по 16 години на чело на Германија?

По 16 години на чело на Германија, Ангела Меркел заминува во политичка пензија, а светските медиуми шпекулираат што ќе прави потоа. Долгогодишната канцеларка не зборуваше многу за своите планови откако на 8 декември му ја предаде власта на социјалдемократот Олаф Шолц, пишува „France Presse“. Во четирите мандати, 67-годишната Меркел често ја нарекуваа

ПРИЛОГОТ НА СРПСКА “ТВ ПРВА“ СТАНА ХИТ: Кога јавувањето во живо ќе тргне наопаку

ПРИЛОГОТ НА СРПСКА “ТВ ПРВА“ СТАНА ХИТ: Кога јавувањето во живо ќе тргне наопаку

Во еден прилог на утринската програма на српската ТВ Прва, наместо да се прикаже како жена со просечна висина и градба може да користи противпожарен апарат, се тргна наопаку. Милица е тешка околу 60 килограми и околу 170 сантиметри, а се што требала да направи е да изгасне мал импровизиран оган со противпожарен апарат. Сè другото е „за историја“, како

ХОРОСКОП ЗА ПРЕСТОЈНАВА НЕДЕЛА: Важна работна недела за Стрелецот, интересна љубовна недела за Вагата

ХОРОСКОП ЗА ПРЕСТОЈНАВА НЕДЕЛА: Важна работна недела за Стрелецот, интересна љубовна недела за Вагата

Овен (21.03 – 20.04) ЉУБОВ: Меркур ви ја отежнува комуникацијата, правејки ги некои ситуации неподносливи поради погрешно разбраните зборови. Затоа овој период бидете спремни на се, а посебно обрнете внимание на вашите сваќања за односот со блиската особа, за да не се најдете во непријатна ситуација како повеќе пати до сега. РАБОТА: Сонцето е во Девица,

Свинска глава обесена на врата од џамија во Германија

Свинска глава обесена на врата од џамија во Германија

Непознато лице закачило свинска глава на вратата од џамијата „Евинг Селимије“ во Дортмунд,Германија. Џамијата работи во рамките на Турската исламска унија за верски прашања (ДИТИБ). Во соопштението на социјалната мрежа на управата на џамијата се посочува дека нападот бил „расистички и одвратен“. Од таму соопштија дека таквите напади нема да ги заплашат

Почина српскиот кошаркар Стеван Јеловац

Почина српскиот кошаркар Стеван Јеловац

Стеван Јеловац, поранешен српски кошаркарски репрезентативец, почина на 33-годишна возраст како последица на мозочен удар. Јеловац доживеа мозочен удар на 16 ноември на тренингот на АЕК, а неодамна беше префрлен на лекување во Белград. Неговиот грчки клуб претходно пренесе информација за здравствената состојба на поранешниот српски репрезентативец

КОРОНА ДНЕВЕН ИЗВЕШТАЈ: 276 новозаразени, починаа 5 лица

КОРОНА ДНЕВЕН ИЗВЕШТАЈ: 276 новозаразени, починаа 5 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: • Направени се 2.720 тестирања, а регистрирани се 276 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 130, Битола – 35, Прилеп – 17, Охрид – 14, Куманово – 13, Штип – 10, Кавадарци – 9, Струмица – 7,Крива Паланка – 6, Тетово – 5, Кочани, Свети Николе

“ГОЛ ФУСТАН“: Некои се воодушевени, други никогаш не би го погледнале (ФОТО И ВИДЕО)

“ГОЛ ФУСТАН“: Некои се воодушевени, други никогаш не би го погледнале (ФОТО И ВИДЕО)

Познатиот бренд Fashion Nova промовираше фустан кој беше дизајниран и сошиен така што девојката што го носеше изгледа како полугола. Имено, голем дел од фустанот е изработен од беж материјал, поради што изгледа како да се покриени само интимните делови од телото на девојката. Она што исто така предизвика лавина од коментари е дека долната облека не