притисни ентер »

Извори

USB

Moto G12 на Motorola се очекува на почетокот на следната година
Moto G12 на Motorola се очекува на почетокот на следната година

Moto G12 на Motorola се очекува на почетокот на следната година

Motorola оваа година лансираше неколку паметни телефони од G серијата. Компанијата неодамна објави четири нови уреди, вклучувајќи ги Moto G31, Moto G41, Moto G51 и Moto G71. Друг паметен телефон што наскоро би можел да се појави како дел од буџетската серија на паметни телефони на Motorola е Moto G12. Според прекарот, уредот ќе биде почетната понуда

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека истиот потекнува од пациенти со ХИВ или некоја друга форма на имунодефициенција, изјави германскиот имунолог и секретар на Германското здружение на имунолози, Карстен Вацл. Тој смета дека ваквата претпоставка

Дали вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против новиот сој Омикрон?

Дали вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против новиот сој Омикрон?

Извршниот директор на фармацевтската компанија „Модерна“, Стефан Бансел изјави дека е малку веројатно дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат исто толку ефикасни против новиот сој „Омикрон“ како што биле против делта-соевите. „Мислам дека никаден во светот ефикасноста нема да биде на исто ниво како кај делта-сојот“, рече тој, додавајќи дека сите научници

Седум трикови со кои полесно ќе го користите компјутерот

Седум трикови со кои полесно ќе го користите компјутерот

Што ако случајно затворите некој прозорец со содржината што ви треба? Како да зачувате веб-страница во PDF формат? Ви споделуваме седум корисни трикови што можат многу да ви ја олеснат работата и да ве поштедат од нервози. Како повторно да го отв орите случајно затворениот прозорец во пребарувачот? Ако случајно ви се случи погоре опишаната ситуација,

Флексибилниот смартфон на Oppo може да се вика Find N 5G

Флексибилниот смартфон на Oppo може да се вика Find N 5G

Се чини дека уредите со флексибилен екран постојано се борат со неволјите. Не само што технологијата сè уште созрева и е многу скапа, туку нејзиниот подем моментно се бори со несреќните глобални пазарни и економски услови. И покрај ова, Samsung успешно докажа дека ако сте доволно големи и храбри во вашите понуди и цени, формата на преклоп може да има

Избрани финалистите за најдобар Автомобил на годината
Избрани финалистите за најдобар Автомобил на годината

Избрани финалистите за најдобар Автомобил на годината

Меѓународното жири одбра седум финалисти во изборот за најдобар автомобил на годината. Жирито одбра седум од вкупно 38 кандидати за престижната награда, а тоа се: Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Peugeot 308, Renault Megane E-Tech и Škoda Enyaq. Интересен е фактот што само моделот на Peugeot нема електричен погон. Ова е сосема

Google ја објави листата на најдобри Android апликации за 2021. година

Google ја објави листата на најдобри Android апликации за 2021. година

Се приближуваме до крајот на 2021 година и дојде време Google да ги објави омилените Android апликации и игри. Објавена е листа со омилени апликации на корисниците на Android. Google во Best of 2021 спомена голем број апликации и игри, вклучувајќи и некои скриени програми. Титулата за најдобра апликација ја доби Balance – непозната алатка за медитација

Чудните сигнали од Венера можеби се последица на вулканска активност

Чудните сигнали од Венера можеби се последица на вулканска активност

Новото истражување покажа дека има сѐ повеќе докази дека Венера можеби е вулкански активна. Она што се случува на Венера е невозможно да се утврди поради густата и маглива атмосфера, меѓутоа, можно е нејзината површина да е покриена со вулкани од кои сè уште излегува лава. Сега, благодарение на архивските набљудувања на старите орбитери и резултатите

Google Cloud хакнат за ископување криптовалути

Google Cloud хакнат за ископување криптовалути

Ноемврискиот извештај на Google открива дека голем број Google Cloud инстанци биле хакирани и користени за рудирање на криптовалути. Истакнато е дека дури 86 отсто, од 50 неодамна компромитирани инстанци на Google Cloud, биле користени за ископување криптовалути. Откако хакерот ќе ја присвои целата добивка од дигиталната валута што ја ископал, на жртвите

ASKfm лансираше сопствена технологија за вештачка интелигенција и веднаш го зголеми ангажманот на корисниците за 20 до 50 проценти

ASKfm лансираше сопствена технологија за вештачка интелигенција и веднаш го зголеми ангажманот на корисниците за 20 до 50 проценти

Дали некогаш сте се запрашале колку е важно да го поставите вистинското прашање? Доброто прашање може да ви помогне да го стекнете потребното знаење или да ве поврзе со интересни луѓе, па дури и да се дружите. Ова е целта на друштвената мрежа ASKfm – ги поврзува луѓето преку нивните прашања. Звучи едноставно, нели? Со испраќање прашање до многу луѓе

Весовиќ-Денковска од Филип Морис ТКП: Еднакво го вреднуваме трудот помеѓу мажите и жените

Весовиќ-Денковска од Филип Морис ТКП: Еднакво го вреднуваме трудот помеѓу мажите и жените

Милица Весовиќ-Денковска која е одговорна за дигиталните решенија и системи во Филип Морис, во рамките на Четвртата годишна конференција за е-трговија го сподели искуството на работа во меѓународна компанија која поддржува целосна еднаквост и рамноправност помеѓу вработените. Пред неколку дена под мотото „Ready, Set, Grow“, се одржа четвртата годишна

Коста Петров на конференција во Ерусалим: Развојот на нови технологии во фокусот на ФИТР

Коста Петров на конференција во Ерусалим: Развојот на нови технологии во фокусот на ФИТР

Развојот на нови и иновативни технологии е главниот фокус на ФИТР, кој во моментов поддржува над 780 проекти со инвестиции од 86 милиони евра, од кои голем дел се инвестиции во технолошкиот сектор, истакна директорот на Фондот Коста Петров, во своето обраќање на најголемата конференција за технологии и иновации во Израел „Improvate” на која го нагласи

TikTok тестира нова функција: Оставете бакшиш на вашиот инфлуенсер

TikTok тестира нова функција: Оставете бакшиш на вашиот инфлуенсер

TikTok почна да тестира опција која ќе им овозможи на креаторите на содржини да добиваат бакшиш од своите обожаватели. Според краткото видео објавено на популарната социјална мрежа од Џера Бин, компанијата нема да го земе „својот дел од колачот“, туку сите пари ќе одат кај креаторите. Имено, за да можат креаторите да се пријават за да ја добијат оваа

Интелигентното прилагодување на брзината задолжително на сите нови возила од јули 2022 година!

Интелигентното прилагодување на брзината задолжително на сите нови возила од јули 2022 година!

Во сите случаи, ISA системот мора да го информира возачот на возилото за брзината што треба да се почитува Потврдено е дека сите нови автомобили во Европската унија0, ќе бидат опремени со прилагодлив темпомат од јули 2022 година, што е обврска која ќе влијае на сите нови автомобили од 2024 година. Овој систем, кој може да се деактивира, може да имаанеколку

Јужна Кореја го гради првиот пловечки град во светот

Јужна Кореја го гради првиот пловечки град во светот

Јужна Кореја го освои светот со своите фантастични серии и филмови, но во 2025 година тие своите посетители ќе ги воодушеват и со својот прв пловечки град во светот. Овој прв пловечки град на светот се наоѓа недалеку од крајбрежјето на Бусана. Со инфраструктурата која е целосно отпорна на поплави, овој вештачки остров ќе претставува совршен пример