притисни ентер »

Извори

Утрински Весник

МВР: Службите на Арсовска го создадоа метежот во Скопје, ние го расчистивме
МВР: Службите на Арсовска го создадоа метежот во Скопје, ние го расчистивме

МВР: Службите на Арсовска го создадоа метежот во Скопје, ние го расчистивме

Зачудува несериозноста на скопската градоначалничка, која со невидена леснотија за проблеми кои се во нејзина надлежност се обидува вината да ја насочи кон МВР, реагираат од ресорното министерство, откако попладнево преку статус на „Фејсбук“, Данела Арсовска ги обвини за метежот кој денеска настана во главниот град. „Да се исклучат семафори без најава

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата на Советот на министри. Според декретот на белоруската влада објавен денеска, забраната за увоз се однесува на одредени стоки од ЕУ, САД, Канада, Норвешка, Албанија, Исланд, Велика Британија, Црна Гора, Северна

Ѓоковиќ е пријавен за Австралија опен

Ѓоковиќ е пријавен за Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ е пријавен за настап на Австралија опен. Ѓоковиќ, има рекордни титули на гренд слемот во Мелбурн. Првиот гренд слем во сезоната ќе се одржи од 17. до 30.јануари. Ѓоковиќ е пријавен за овој турнир, меѓутоа останува дилемата дали тој се вакцинирал или ќе искористи некоја „дупка“ во прописите. Тој претходно

УКЛО-Битола го честуваше Св. Климент Охридски: Влијанието на науката е важна за решавање на актуелните проблеми

УКЛО-Битола го честуваше Св. Климент Охридски: Влијанието на науката е важна за решавање на актуелните проблеми

Универзитетот „Св.Климент Охридски„ од Битола го одбележа државниот и патрон празник Свети Климент Охридски со оддржување на свечена седница на Ректорската управа и Сенатот на Универзитетот, промоцијата на новите доктори на науки и прогласување на најдобрите студенти во академската 2020/21 година. Ректорот на УКЛО проф. д-р Сашо Коруновски придружуван

Заев: Свети Климент е жив паметник на нашата историјата и основач на Охридската школа

Заев: Свети Климент е жив паметник на нашата историјата и основач на Охридската школа

Премиерот Зоран Заев им го честита на граѓаните празникот Свети Климент Охридски. Тој истакна дека Свети Климент Охридски како еден од најблиските и најревносните соработници и учесници во мисијата на светите браќа Кирил и Методиј во Моравија за описменување на словенските народи, останал доследен на обврската што ја чувствувал да ги продолжи мисијата

Светиклиментова награда за професорката и пијанистка Снежана Анастасова-Чадиковска
Светиклиментова награда за професорката и пијанистка Снежана Анастасова-Чадиковска

Светиклиментова награда за професорката и пијанистка Снежана Анастасова-Чадиковска

„Како НУ „Охридско лето“ сме посебно горди што пијанистката и професорка Снежана Анастасова-Чадиковска денеска ја прими највисоката награда за врвни достигнувања во областа на културата и уметноста, државната награда „Св. Климент Охридски“. Севкупноста на професионално-музичката дејност на Снежана Анастасова -Чадиковска е длабоко вткаена во Фестивалот

Ѓорѓиевски :“Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните целосна сопственост на имотот

Ѓорѓиевски :“Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните целосна сопственост на имотот

Кампања насловена “Моја земја, мој дом” започна денес во Општина Кисела Вода. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски одржа прес конференција на која ги изнесе деталите за оваа акција која има за цел да ги стимулира граѓаните кои ги легализирале своите објекти да го откупат и земјиштето, како и дворното место. „ Денес започнуваме со една поголема кампања која

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест покажале дека имаат неутрализирачко дејство против сојот омикрон. Во првата официјална изјава по појавата на омикрон, производителите рекоа дека по две дози се произведуваат помалку неутрализирачки антитела,

Зоран Спасов Ѕоф: Со книгата и претставата „Торонто експрес“ ја промовираме македонската култура

Зоран Спасов Ѕоф: Со книгата и претставата „Торонто експрес“ ја промовираме македонската култура

Во присуство на многубројна публика, во празничниот амбиент на „Literatura.mk Superstore“ во „Ист гејт мол“, вчеравечер (7 декември) беше промовирана новата книга на Зоран Спасов Ѕоф – „Торонто експрес (Тибам штркот апдејт)“. Книгата, како и претходниот хит-роман, „Тито, мојот претпоследен херој“, е во издание на „Попули“, дел од „Арс Ламина – публикации“

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Лилиана Танги: Европското подобро утре, им припаѓа на сите граѓани започнувајќи од Стразбур до Скопје

Лилиана Танги: Европското подобро утре, им припаѓа на сите граѓани започнувајќи од Стразбур до Скопје

Европската Унија е изградена и се гради на помирување, на мир, на соработка, на взаемна доверба меѓу земјите-членки преку своите вредности, своите права и заедничките аспирации, рече Лилиана Танги, пратеничка, заменик претседателка на Комисијата за европски прашања во Националното Собрание на Франција за време на Регионалната либерална конференција

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството но и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „ Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа КАКОВ заменик на Претседател,

Верона покажува интерес за Алиоски

Верона покажува интерес за Алиоски

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски, по само шест месеци би можел да ја заврши авантурата Саудиска Арабија. Алиоски минатото лето како слободен играч од Лидс, се пресели во Ал Ахли. Италијанските медиуми го поврзуваат левиот бек со екипата на Верона. Тренерот на Верона, Игор Тудор, сметал дека му е потребен уште еден играч на левата страна.

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Срамно е што СДСМ и Фондот за криминални иновации молчат една недела за скандалозните проекти кои ги поддржале, грото 40.000 евра по проект, а уште посрамно е што делеле пари за рецепти за јадење и станале како списание за гурмани, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. „ Целиот конкурс е поврзан со рецепти за јадење, за храна, некакви си

Приведени 17 луѓе кај СЦ „Борис Трајковски“ – кај нив пронајдена дрога

Приведени 17 луѓе кај СЦ „Борис Трајковски“ – кај нив пронајдена дрога

Седумнаесет лица се приведени кај Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, откако кај нив била пронајдена дрога. Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода 15 лица, и тоа Ѓ.Б.(24) од Србија, Л.К.(18) од Скопје, В.А