притисни ентер »

Извори

Валандово

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ во финале на Genius Olympiad во Њујорк
Елена Гребенакова и Борис Китановиќ во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ – ученици од втора година гимназија при СОУ „Гоце Делчев“ – Валандово, се учесници во финалето на Genius Olympiad, помеѓу 79 други земји, која се одржува во Освего, Њујорк, САД. Тие под менторство на професорите Ташка Гетова и Стојан Манолев, учествуваат во категоријата „Наука“. Genius Olympiad промовира глобално

Бројот на основци во земјава во периодот 2006-2018 намален за 20,19 проценти

Бројот на основци во земјава во периодот 2006-2018 намален за 20,19 проценти

Бројот на основци во земјава бележи значително намалување за период од 12 години, односно од 2006-та до 2018-та година. Меѓу причините се и намалувањето на наталитетот, како и иселувањето на населението. Според податоците на Државниот Завод за статистика, во учебната 2005/2006 година во земјава, во редовните основни училишта се запишале 235.691 ученик,

Премиера на филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ во Валандово
Премиера на филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ во Валандово

Премиера на филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ во Валандово

На 21-ви, 22-ри и 23-ти јуни, (петок, сабота и недела) во Домот на култура „25-ти мај“ – Валандово, премиерно ќе биде прикажан македонскиот филм „Господ постои, името и е Петрунија“ во режија на Теона Стругар-Митевска. Проекциите на филмот ќе се прикажуваат во 20:30 часот, а билетите по цена од 100 денари ќе се продаваат пред почетокот на филмот. Филмот

„Црвен крст“ – Валандово организира еко-акција за чистење на стариот пат Пирава-Валандово

„Црвен крст“ – Валандово организира еко-акција за чистење на стариот пат Пирава-Валандово

Под мотото „Размислувај глобално, делувај локално“ Општинската организација на „Црвен крст“ – Валандово организира еко-акција за чистење на стариот пат Валандово-Пирава. Акцијата ќе се одржи на ден 21.06.2019-та година (петок) од 08 до 09 часот. На неа ќе учествуваат волонтерите од „Црвен Крст“ – Валандово, а воедно, акцијата е отворена и за граѓаните

Петар Зајков нов претседател на ОО СДСМ – Валандово

Петар Зајков нов претседател на ОО СДСМ – Валандово

Петар Зајков е назначен за нов претседател на ОО на СДСМ во Валандово. Тој доаѓа на местото на Мери Лазарова која беше сменета со Одлуката на лидерот на партијата Зоран Заев за промена на сите претседатели на општинските органицации. Зајков покрај позицијата претседател на Комисијата за односи и соработка со други општини, сега ја добива и првата повисока

Петар Зајков е новиот претседател на ОО на СДСМ – Валандово

Петар Зајков е новиот претседател на ОО на СДСМ – Валандово

Петар Зајков е назначен за нов претседател на ОО на СДСМ во Валандово. Тој доаѓа на местото на Мери Лазарова која беше сменета со Одлуката на лидерот на партијата Зоран Заев за промена на сите претседатели на општинските органицации. Зајков покрај позицијата претседател на Комисијата за односи и соработка со други општини, сега ја добива и првата повисока

Општина Валандово лидер во подобрувањето на активната транспарентност

Општина Валандово лидер во подобрувањето на активната транспарентност

Истражувањето кое го спроведе Центарот за граѓански комуникации, кое го мери општото ниво на активна транспарентност на Владата, министерствата и општините, покажа дека во 2019-та година процентот на проактивна транспарентност на Општина Валандово пораснал за повеќе од 40 проценти. Според истражувањето, од минатогодишното ниво од 11.9% и многу слаба

Ученички од СОУ „Гоце Делчев“ – Валандово успешни на камп за еко-новинарство

Ученички од СОУ „Гоце Делчев“ – Валандово успешни на камп за еко-новинарство

Теодора Илиева, Тиана Костова и Благица Павлова – ученички во III година гимназија, при СОУ „Гоце Делчев“ – Валандово, се докажаа како вредни еко-новинари и надежни фоторепортери, како соработници на весникот „Медиум“. Со право на учество на овој камп ученичките претходно се здобија како автори на еден од 12-те најкреативни медиумски производи. Учеа

Во Валандово ќе се одржи меморијален настан „Ристе Ѓоргиевски – Цури“

Во Валандово ќе се одржи меморијален настан „Ристе Ѓоргиевски – Цури“

На 19.06.2019-та година (среда), здружение на граѓани под мотото „Сите за Цури“, во соработка со ОО на „Црвен крст“ – Валандово, навивачката група „Калинкари“ – Валандово и општина Валандово, организира меморијален настан во чест на роденденот на нашиот сограѓанин Ристе Ѓоргиевски – Цури. Од 09 – 14 часот – крводарителска акција во Домот на култура

МВР објави оглас за вработување на 600 полицајци во осум градови и четирите Регионални центри за гранични работи

МВР објави оглас за вработување на 600 полицајци во осум градови и четирите Регионални центри за гранични работи

Министерството за внатрешни работи објави оглас за вработување на 600 нови полицајци во 8 градови во земјава и тоа: Скопје, Куманово, Струмица, Охрид, Штип, Битола, Тетово, Велес, како и за Регионалните центри за гранични работи – Север, Запад, Југ и Исток. Во Регионалниот центар за гранични работи Југ, предвидено е да се вработат 50 нови извршители

КУД „Гоце Делчев“ – Валандово со завршен концерт во недела

КУД „Гоце Делчев“ – Валандово со завршен концерт во недела

Детскиот фолклорен ансамбл при Домот на култура „25-ти мај“ – Валандово и КУД „Гоце Делчев“ – Валандово ќе одржат годишен концерт. Концертот ќе се одржи на 16.06.2019-та година (недела), со почеток од 19:30 часот, во фестивалската сала „Јанко Узунов“ – Валандово. Влезницата за концертот чини 70 денари.

Објавeна јавна набавка за избор на изведувач на проектот „Валандовска патека од природа до култура“

Објавeна јавна набавка за избор на изведувач на проектот „Валандовска патека од природа до култура“

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион објави јавна набавка за избор на изведувач на проектот „Валандовска патека од природа до култура“, на електронскиот систем за јавни набавки. Овој проект во себе вклучува проширување и реконструкција на постоечкиот пат од Валандово до манастирот „Св.Ѓорѓи“, инсталирање на осветлување, формирање на паркинг