притисни ентер »

Извори

Вечер Прес

Дали светската криза ја покажа својата сила врз лидерството?
Дали светската криза ја покажа својата сила врз лидерството?

Дали светската криза ја покажа својата сила врз лидерството?

За секое општество е битно какви ученици „крои“. Понекогаш тие се слични на неговите надворешни ѕидови, кои стоечни ги издржуваат ударите на првите сериозни разочарувања кои ги носи животот. Периодот на учење е период во кој многумина се осамостојуваат благодарение на ставовите на нивните значајни родителски фигури и на тој начин ја „изградуваат“ својата

Северен ветер и студ, утринските температури во минус

Северен ветер и студ, утринските температури во минус

Времето денеска наутро ќе биде студено, а преку денот претежно сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до 2, а максималната од 3 до 10 степени. Во Скопје, претежно сончево со појава на мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер

Квадратот во Центар 1.500 евра, цените на становите вртоглаво растат

Квадратот во Центар 1.500 евра, цените на становите вртоглаво растат

„Вртоглав“ раст на цените на становите, нема ДУП-ови за нови градби, поскапена изградбата Скопје, 8 декември 2021 (МИА) –  Цената на становите во Скопје бележи постојан раст од почетокот на годинава. Во третиот квартал годинава, според податоците на Народната банка, недвижностите поскапеле за 5,9 отсто. Во првиот квартал зголемувањето изнесуваше 3,2

Нови сознанија за петте жртви кај Берлин: Го убил семејството и себе си заради лажен сертификат за вакцина!

Нови сознанија за петте жртви кај Берлин: Го убил семејството и себе си заради лажен сертификат за вакцина!

Нови сознанија за петте жртви кај Берлин: Го убил семејството и себе си заради лажен сертификат за вакцина! Причина за  смртта на петте лица што беа пронајдени во местото Сенциг, јужно од Берлин била лажна потврда за вакцина. Германскиот обвинител денеска соопшти дека мажот што ја убил својата жена и трите мали деца, а потоа се самоубил, имал лажна

Научниците открија „невидлива“ верзија на Омикрон, не ја регистрираат ПЦР-тестови

Научниците открија „невидлива“ верзија на Омикрон, не ја регистрираат ПЦР-тестови

Научниците идентификуваа „невидлива“ верзија на сојот омикрон што не може да се открие со рутински тестови што ги користат службениците во јавното здравство за да го следат неговото ширење низ светот, пишува „Гардијан“. Невидливата верзија на вирусот има многу заеднички мутации со стандардниот Омикрон, но и недостасуваат одредени генетски промени кои

Во Белград уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби
Во Белград уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби

Во Белград уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Белград расветлија повеќе кривични дела „тешки кражби“ и приведоа тројца државјани на Северна Македонија, од кои едниот има и српско државјанство јави дописникот на МИА од Белград. Полицијата ги уапси Б.С. (24), Б.Н.(31) и А.К. (23), кои се сомничат дека во текот на ноември и декември годинава провалиле

Работилница за преработка на храна во Пехчево

Работилница за преработка на храна во Пехчево

Во Пехчево официјално започна со работа работилницата за преработка на храна која се реализира во рамки на проектот „Организациски развој на МРР и развој на одржливи модели за обезбеденост со храна во локалните заедници”. -Работилницата за преработка на храна, како концепт, претставува кујна која е соодветно опремена и сертифицирана согласно правилниците

Становите во Карпош и Центар се продаваат по 1.500 евра, а цената некаде достигнува и 2.000 евра за квадрат

Становите во Карпош и Центар се продаваат по 1.500 евра, а цената некаде достигнува и 2.000 евра за квадрат

Цената на становите во Скопје бележи постојан раст од почетокот на годинава. Во третиот квартал годинава, според податоците на Народната банка, недвижностите поскапеле за 5,9 отсто. Во првиот квартал зголемувањето изнесуваше 3,2 отсто, а во вториот 4 отсто. Тоа резултираше квадратен метар станбена површина да достигне 1.500 евра во општини како Центар

Ангелова: Бидете храбри и кажете дека сте жртва на насилство

Ангелова: Бидете храбри и кажете дека сте жртва на насилство

Сопругата на бугарскиот амбасадор во Македонија, Билјана Ангелова, целосно се вложи во организација на една широка кампања со наслов: „СТОП на семејното насилство! Биди храбра“. Кампањата нема да има краткорочен здив туку таа е замислена како долгорочна акција. В недела, на 12 декември, во 12 часот во Скопје на плоштад „Македонија“ и на плоштадите

Полицијата приведе 17 лица со дрога кај СЦ „Борис Трајковски“

Полицијата приведе 17 лица со дрога кај СЦ „Борис Трајковски“

Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода 15 лица, и тоа Ѓ.Б.(24) од Србија, Л.К.(18) од Скопје, В.А.(38) од Гевгелија, М.Ѓ.(20) од Битола, Б.Н.(22) од Свети Николе, В.Х.(23) од Скопје, Д.Т.(23) од Косово, А.С.(25) од Скопје, 

Словенија губи до 3,5 милијарди евра годишно поради корупција

Словенија губи до 3,5 милијарди евра годишно поради корупција

Словенија губи до 3,5 милијарди евра годишно поради корупција, изјави Роберт Шуми, претседател на Комисијата за спречување на корупцијата, во пресрет на Меѓународниот ден за борба против корупцијата. Проценетата загуба од 3,5 милијарди евра годишно поради корупција е 13,5 отсто од бруто домашниот производ (БДП) на Словенија, изјави тој пред новинарите,

Закерберг и неговата сопруга Чан ќе инвестираат 3,4 милијарди долари за развој на науката

Закерберг и неговата сопруга Чан ќе инвестираат 3,4 милијарди долари за развој на науката

Компанијата што ги води филантропските работи на извршниот директор на Фејсбук Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чан ќе инвестира околу 3,4 милијарди долари за подобрување на здравјето на луѓето во следните 10 до 15 години, изјави портпаролот на таа организација. Иницијативата Чан Закерберг (ЦЗИ) синоќа објави податоци за плановите за поддршка

„Метаморфоза“ – изложба на Бојан Ковски во МКЦ

„Метаморфоза“ – изложба на Бојан Ковски во МКЦ

„Метаморфоза“ е насловот на изложбата на уметникот Бојан Ковски која ќе биде отворена на 10 декември, во 20 часот, во Младинскиот културен центар. На изложбата, со која авторот одбележува пет години творештво во оваа гранка, ќе бидат поместени десет платна со боди-арт и две живи скулптури. „Метаморфозата е биолошки процес низ кој поминуваат некои животни,

Објавен конкурс за традиционални годишни награди на ДПМ

Објавен конкурс за традиционални годишни награди на ДПМ

Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ) и овој декември го распишува Конкурсот за петте традиционални награди за најдобри книжевни остварувања, чии автори се членови на асоцијацијата. – Наградите „Стале Попов“ за проза, „Ацо Шопов“ за поезија, „Димитар Митрев“ за критика и есеј, „Ванчо Николески“ за книга за деца и младинци и наградата „Мост“ за

Откуп на земјиштето под легализиран објект по 1 евро квадрат

Откуп на земјиштето под легализиран објект по 1 евро квадрат

Дел од жителите на општина Кисела Вода кои ги легализирале своите дивоградби, од денеска имаат можност да направат откуп и на земјиштето под легализираниот објект и со тоа да остварат целосна сопственост на имотот. Тоа можат да го направат по 1 евро за квадратен метар. За информирање на жителите, општина Кисела Вода од денеска ја започна кампањата