притисни ентер »

Извори

Вести.ср

„Црвен крст“ – Струмица ќе биде домаќин на Форумот за доброволно крводарителство
„Црвен крст“ – Струмица ќе биде домаќин на Форумот за доброволно крводарителство

„Црвен крст“ – Струмица ќе биде домаќин на Форумот за доброволно крводарителство

Општинската организација на „Црвен крст“ – Струмица на 21-ви и 22-ри јуни, ќе биде домаќин на Форумот за доброволно крводарителство, во организација на „Црвен крст“ на Македонија и Министерството за здравство. Форумот ќе се одржи во хотел „Сириус“, со наслов „Безбедна крв за сите“, а ќе го отворат министерот за здравство доц. д-р. Венко Филипче и Претседателот

Њујорк Тајмс: Во однос на 1960-та жешките денови во Струмица се дуплирале

Њујорк Тајмс: Во однос на 1960-та жешките денови во Струмица се дуплирале

Според сервисот „Клајмат“ на Њујорк Тајмс, температурата и во Струмица продолжува да расте. Во однос на 1960-та година, кога се очекувале до 19 дена со температури над 32 степени, денес таа бројка е покачена на 42 дена. Според моделите на сервисот, до крајот на овој век се очекуваат 68 денови со температури над 32 степени. Анализите на сервисот на

Поделени хигиенски пакети преку проектот „Нега на стари лица со попреченост во домашни услови“

Поделени хигиенски пакети преку проектот „Нега на стари лица со попреченост во домашни услови“

Активистите на проектот „Нега на стари лица со попреченост во домашни услови“, кој се спроведува во рамките на Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан (ReLOaD), финансирана од страна на Европската Унија а спроведувана од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), делат хигиенски пакети во рамките на проектот. Овој проект

Во јунскиот рок се запишале 628 ученика во средните училишта во Струмица

Во јунскиот рок се запишале 628 ученика во средните училишта во Струмица

По првото пријавување во јунскиот уписен рок за запишување на ученици во прва година во трите средни општински училишта во Струмица, во учебната 2019/2020 година, се запишале вкупно 628 ученици. Од нив, 222 во СОУ „Јане Сандански“, 154 во СОУУД „Димитар Влахов“ и 252 ученика во СОУ „Никола Карев“. Останати се 633 слободни места, а во нив не се внесени

Бројот на основци во земјава во периодот 2006-2018 намален за 20,19 проценти

Бројот на основци во земјава во периодот 2006-2018 намален за 20,19 проценти

Бројот на основци во земјава бележи значително намалување за период од 12 години, односно од 2006-та до 2018-та година. Меѓу причините се и намалувањето на наталитетот, како и иселувањето на населението. Според податоците на Државниот Завод за статистика, во учебната 2005/2006 година во земјава, во редовните основни училишта се запишале 235.691 ученик,

Советот на Босилово ќе ја одржи 27-та редовна седница
Советот на Босилово ќе ја одржи 27-та редовна седница

Советот на Босилово ќе ја одржи 27-та редовна седница

Советот на Општина Босиловo утре, 20.06.2019-та година (четврток) со почеток од 10 часот, во просториите на Културно-едукативниот центар во Босилово ќе ја одржи 27-та седница ,со следниот Дневен ред: 1.Разгледување и усвојување на записникот од 26 седница на Советот на општина Босилово одржана на 22.05.2019 година. 2.Предлог-одлука за проширување на

Амадеус Бенд, Ристе Ристески и Троја на „мега концерт“ во Радовиш

Амадеус Бенд, Ристе Ристески и Троја на „мега концерт“ во Радовиш

Во сабота, на 22-ри овој месец, во Радовиш официјално ќе биде отворена летната сезона на комплекс Д-Клаб. За таа цел, клубот подготви спектакуларен лајн-ап за незаборавна забава. На сцената во Д-Клаб, во иста вечер ќе се појават српската поп-рок група Амадеус Бенд, победникот на „Ѕвездите на Гранд“, македонецот Ристе Ристески и бендот Троја. Од Д-Клаб

„Чисто како дома исто“ – кампања на ЕУ за поддршка на еко-активизмот во земјава

„Чисто како дома исто“ – кампања на ЕУ за поддршка на еко-активизмот во земјава

Под мотото „Чисто како дома исто“ Делегацијата на Европската Унија во земјава реализира кампања за поддршка на еко-активизмот, со цел да ја подигне свеста за заштитата на животната средина. Според кампањата, секој треба да води грижа за животната средина онака како што се грижи за домот. Граѓаните  имаат можност да се регистрираат како еко-активисти

Крводарителска акција за вработените во полициската станица во Струмица

Крводарителска акција за вработените во полициската станица во Струмица

На ден 19.06.2019-та година (среда) од 09 до 13 часот, Општинската организација на „Црвен крст“ – Струмица, заедно со Службата за трансфузиона медицина – Струмица организира крводарителска акција со вработените во Полициска станица Струмица. Од „Црвен крст“ ги повикуваат сите вработени во ПС Струмица кои сакаат да даруваат крв да повелат и да ја покажат

Во Струмица ќе се одржат „Спортски игри на еднаквоста“ за лица со попреченост

Во Струмица ќе се одржат „Спортски игри на еднаквоста“ за лица со попреченост

На 07.07.2019-та година (недела), на стадионот „Младост“ во Струмица ќе се одржат „Спортски игри на еднаквоста“, на кои, за првпат лица со попреченост од цела држава ќе се дружат и натпреваруваат во спортски односно креативно-забавни игри. Настанот е во организација на Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов синдром „Вера“ – Струмица. Учесниците

Со свечена пригодност вечерва во Струмица ќе биде одбележан Светскиот ден на крводарителството

Со свечена пригодност вечерва во Струмица ќе биде одбележан Светскиот ден на крводарителството

Вечерва (18.06.2019-та година) во Дом на АРМ – Струмица, со почеток од 19 часот ќе се одржи пригодна свеченост по повод 14-ти јуни, Светскиот ден на крводарителството. На свеченоста, во присуство на градоначалниците на општините и другите приватни и општествени фактори кои го потпомагаат крводарителството ќе се доделат Благодарници и Признанија на

Во викенд акцијата на СВР Струмица откриени 12 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Во викенд акцијата на СВР Струмица откриени 12 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Во саботата од 23 часот до 5 часот наутро во недела на подрачјето на СВР Струмица спроведена е акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. Притоа, откриени се вкупно 25 прекршоци од кои 12 во Струмица, во Радовиш откриени се три прекршоци и на подрачјето на Гевгелија откриени се 10 прекршоци.

Општина Струмица претставена на обука за родово одговорно буџетирање

Општина Струмица претставена на обука за родово одговорно буџетирање

Успешно заврши тридневната обука за јакнење на капацитетите на 60 претставници од 20 општини во рамките на новата локална компонента на проектот на UN Women за родово одговорно буџетирање, која што се одржа во Струга. Општина Струмица на оваа обука беше претставувана од Нела Масалковска, координатор за еднакви можности, Евгенија Граматикова, раководител

Попладнево повторно невреме. Погледнете ја прогнозата за струмичко.

Попладнево повторно невреме. Погледнете ја прогнозата за струмичко.

Времето во струмичкиот регион ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди. Во попладневните и пладневните часови се очекува да има изолирана појава на пороен дожд, електрични празнења како и услови за врнржи од град. Ќе дува повремено на места и засилен ветар, а максималната температура ќе биде 32°степени. Прогнозата за ВЕСТИ.СР ја изготви Костадин

ЈПКД „Комуналец“ – Струмица ги санира последиците од вчерашното невреме

ЈПКД „Комуналец“ – Струмица ги санира последиците од вчерашното невреме

Екипи од сите сектори на ЈПКД „Комуналец“ – Струмица денес излегоа на терен со цел да ги санираат последиците од вчерашното невреме, кое иако траеше околу 20-тина минути, сепак,  силниот ветар проследен со дожд, направи штета низ Општина Струмица, посебно на дрворедите низ градот. Покрај санирањето на последиците, се вршеа и стандардните активности