притисни ентер »

Извори

Вести.ср

Изгаснат пожарот на Валандовско брдо
Изгаснат пожарот на Валандовско брдо

Изгаснат пожарот на Валандовско брдо

Вечерва, на Валандовско брдо, ТППЕ Струмица учествуваше во гасење на поголема површина со сува трева и нискостеблеста шума. Интервенцијата траеше од 21.20 – 23.00 часот. Интервенирано е со 1 ПП возило и 4 пожарникари. Пожарот е успешно локализиран ликвидиран. ⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат

Градскиот стадион „Младост“ во Струмица преименуван во „Благој Истатов“

Градскиот стадион „Младост“ во Струмица преименуван во „Благој Истатов“

Претседателот на ФК „Беласица“ – Славчо Васков – Пинда, донесе одлука, денес, на денот на одбележувањето на годишнината од смртта на „Горостасот меѓу стативите Благој Истатов“, стадионот „Младост“ да се преименува во „Благој Истатов“, во чест на фудбалската легенда на ФК „Беласица“ и македонскиот фудбал, човекот синоним за фудбалот во Струмица. Благој

Во Костурино запалени 300 стари гуми – Интервенираше и Пожарната

Во Костурино запалени 300 стари гуми – Интервенираше и Пожарната

Денес, во с.Костурино, ТППЕ Струмица со 1 ПП возило и 3 пожарникари учествуваше во гасење на околу 300 стари гуми. Интервенцијата на Пожарната започна во 15.25 часот и траеше 2 часа до целосно ликвидирање на оганот. ⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или

Изгоре товарно возило и дел од кровна конструкција

Изгоре товарно возило и дел од кровна конструкција

Денес во 03.50 часот наутро на ул.Маршал Тито на излезот кон фабриката Еленица, ТППЕ Струмица учествуваше во гасење на запалено товарно возило во магацин и дел од кровна конструкција. Во интервенцијата учествуваа 3 ПП возила и 7 пожарникари. Со навремена интервенција спречено е ширење кон соседните простории. Пожарот е успешно локализиран и ликвидиран

Симулација на сообраќајна несреќа и пружање прва помош во центарот на Струмица

Симулација на сообраќајна несреќа и пружање прва помош во центарот на Струмица

По повод Светскиот ден на првата помош 14. септември, ЦКРМ ОО – Струмица организираше показна вежба со симулација на сообраќајна несреќа и пружање помош на повредени лица. Вежбата почна во 11 часот на раскрсницата пред ТЦ Глобал заедно со нашите соработници ТППЕ, МВР СВР Сектор за превенција и сообраќај, ЦУК, ДЗС и Брзата помош. „Со ваквата вежба сакаме

Екипата на ТППЕ Струмица повлечена од жариштето поради опасност од експлозии – Пожарот во Самоилово сè уште активен

Екипата на ТППЕ Струмица повлечена од жариштето поради опасност од експлозии – Пожарот во Самоилово сè уште активен

Вчера екипата на ТППЕ Струмица интервенираше во близина на с.Самоилово веднаш до граничниот појас со Р. Бугарија каде гори нискостеблеста шума. Интервенирано е со 1 теренско возило и 4 пожарникари. После извесно време екипата е повлечена поради опасноста од експлозии на експлозивни убоити средства кои ги има на теренот. Пожарот сè уште е активен.

Поради работа на патот сообраќајот кај Клучката Куклиш со изменет режим

Поради работа на патот сообраќајот кај Клучката Куклиш со изменет режим

Поради започнувањето на градежни активности за подобрување на состојбата на осветлувањето т.е. поставување на канделабри ќе се изврши времена измена на режим на сообраќај на регионален пат Струмица – Валандово, Клучка Куклиш, во временски период од 30 календарски денови. ⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се

Јаневски денес беше во посета на дел од општинските училишта

Јаневски денес беше во посета на дел од општинските училишта

Градоначалникот Коста Јаневски, денеска, посети дел од основните училишта во населените места. Со извршените инфраструктурни зафати и набавката на нови нагледни средства, воспитно – образовниот систем во основните училишта „Гоце Делчев“ од Вељуса, „Герас Цунев“ од Просениково, „Св. Кирил и Методиј“ од Дабиле, „Маршал Тито“ од Муртино и подрачното училиште

Во Василево се одржа курс по Прва помош во организација на Црвен крст

Во Василево се одржа курс по Прва помош во организација на Црвен крст

Денес во просториите на Советот на Општина Василево, Црвен крст на Република Македонија – ОО Струмица одржа уште еден освежителен курс за Прва помош во рамките на кампањата “Твоето незнаење чини живот”. Обуката беше изведена од страна на Прим.Др.Васил Тунев и Танкица Стојанова. Присутните истакнаа дека се особено задоволни од интерактивниот пристап

Дали петок 13-ти ќе биде среќен ден за Академија Пандев?

Дали петок 13-ти ќе биде среќен ден за Академија Пандев?

Прволигашкиот фудбал повторно се враќа на сцена по двонеделната пауза поради репрезентативните активности, и тоа веднаш со дерби пресметката меѓу Академија Пандев и Ренова. „Пандевци“, кои заедно со Македонија ЃП се единствените две непоразени екипи по четири кола, без сомнение атакуваат на нова победа со која ќе ја задржат челната позиција на табелата