притисни ентер »

Извори

Вести24

Мицкоски за МИА: Ние сме подготвени на избори сега и веднаш, тоа е императив за граѓаните затоа што Македонија се води во погрешна насока
Мицкоски за МИА: Ние сме подготвени на избори сега и веднаш, тоа е императив за граѓаните затоа што Македонија се води во погрешна насока

Мицкоски за МИА: Ние сме подготвени на избори сега и веднаш, тоа е императив за граѓаните затоа што Македонија се води во погрешна насока

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА говори за повеќе теми, меѓу кои и предвремени избори. Последниот ваш став во врска со предвремните избори господине Мицковски објавен неодамна е дека сакате да  има предвремени избори  на пролет. Зошто на пролет, а не наесен како што сака владејачката гарнитура? Мислите дека до пролет

Изум кој со децении се очекуваше: Научниците направија цигари без никотин

Изум кој со децении се очекуваше: Научниците направија цигари без никотин

Германскиот технолошки универзитет ТУ од Дортмунд, објави дека научниците генетски ги модифицираат цигарите „Вирџинија“, така што ја намалија концентрацијата на никотин. Овој изум може да помогне за да се намали зависноста од пушење. Светската здравствена огранизација повикува да зачестат истражувања од овој тип, затоа што никотинот е главната причина

Тежок период за Бикот, пресврти за Стрелецот: Ова е дневниот хороскоп за сите знаци

Тежок период за Бикот, пресврти за Стрелецот: Ова е дневниот хороскоп за сите знаци

ОВЕН Работа: Можно е денеска да направите грешка која негативно ќе се одрази на вашата работна ситуација. Љубов: Партнерот пробува да ви го насочи вниманието на грешките кои ги правите кон него. Здравје: Проблеми со главата, посетете лекар. БИК Работа: Делувате како да немате доверба, иако не е така. Пред вас е период во кој некако тешко ги прифаќате

Лисичани револтирани: Условите во о.у. „Димитар Македонски“ мизерни, власта не мрднува со прст
Лисичани револтирани: Условите во о.у. „Димитар Македонски“ мизерни, власта не мрднува со прст

Лисичани револтирани: Условите во о.у. „Димитар Македонски“ мизерни, власта не мрднува со прст

Со новиот ребаланс на буџетот Владата одлучи средствата за рekонструкција на основните училишта да се нaмалат за 43 проценти. Ваквата одлука пpeдизвика peволт кај жителите на Ново Лисиче кои веќе подолго време бараат да биде peконструирано основното училиште „Димитар Македонски“ во населба Лисиче. Училиштето е во kaтacтрофална cостојба, pyинирано,

Бебе има веќе 17 месеци, а никој не знае кој пол е – ќе дознае кога ќе има 21 година

Бебе има веќе 17 месеци, а никој не знае кој пол е – ќе дознае кога ќе има 21 година

Пред повеќе од една година Хобит Хамфри(38) и Џејк Ингланд (35) од Англија станале родители. Меѓутоа она што е несекојдневно е нивнаа одлука да не кажат кој пол е бебето, дали е момче или девојче, се додека тоа не наполни 21 година. Му дале унисекс име Ануш, а од сите бараат да му се обраќаат на детето со „Тоа“. За време на гостување во ББЦ велат дека

Ограбена спортска обложувалница во Карпош во Скопје

Ограбена спортска обложувалница во Карпош во Скопје

На 20.09.2019 во 23:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во спортска обложувалница на ул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“ едно лице извршило разбојништво. Според пријавеното, сторителот за закана од вработениот одзел пари и побегнал. Се преземаат мерки за расчистувањена случајот. извор:курир.мк

Поднесена кривична пријава против дилер од Штип

Поднесена кривична пријава против дилер од Штип

СВР Штип поднесе кривична пријава против В.М.(33) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 23.12.2017 на ул.„15-ти Корпус“ во Штип, полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што пронашле и одзеле

Како да направите професионално белеење на забите во само една сеанса?

Како да направите професионално белеење на забите во само една сеанса?

Процесот на белење на забите претставува осветлување на природната боја на забите, па токму затоа денес белењето на забите е тренд. Белата боја на забите естетски многу влијае на убавата насмевка и секогаш асоцира на здрави заби, Водород пероксид (H 2 O 2 ) е активна состојка која најчесто се користи во производите за белење и агенсот се испорачува

Изложба на наградените карикатури на „Остен“ во изминатите 50 години

Изложба на наградените карикатури на „Остен“ во изминатите 50 години

Педесет карикатури – добитници на највисоката награда на секоја од 50-те изданија на Светската галерија на карикатури „Скопје“ од 1969 до 2019 се претставени на изложбата на „Остен“ која од вчера е отворена во „Куќата на Робевци“ во Охрид и ќе трае до 3 октомври. – Скопје, град со релативно скромни традиции во карикатурата, благодарејќи на професионалното

Рибите најопасни во зодијакот: Со овие 3 хороскопски знаци мажите најчесто ги изневеруваат своите партнери

Рибите најопасни во зодијакот: Со овие 3 хороскопски знаци мажите најчесто ги изневеруваат своите партнери

Знаете кога за некои жени ќе кажат дека се фатални. Тие секогаш се самоуверени, немаат табуа, а не се нималку конзервативни. И не е ни малку чудно што речиси секогаш мажите ги изневеруваат своите партнери со овие три хороскопски знаци. Близнаци По природа се весели и дужељубиви, пус ги бие добар глас, па така секој сака да помине време во нивно друштво

Сок од компир- чудесен лек за тешки болести

Сок од компир- чудесен лек за тешки болести

Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа е заблуда затоа што „жив“ компирот е многу здрава и повеќекратна корисна намирница. Лушпата на здрав и органски одгледан компир не содржи никакви отрови штетни по здравјето. Опасно е да се јаде недозреан

Американски „Блумберг“: Трајче Заев, братучедот на премиерот, одби разговор за бизнисот со марихуана, Македонија има голем проблем со корупцијата

Американски „Блумберг“: Трајче Заев, братучедот на премиерот, одби разговор за бизнисот со марихуана, Македонија има голем проблем со корупцијата

Јане Севдински порано работел во правниот оддел во Министерството за финансии. Тој и еден пријател сега инвестираат повеќе од 1 милион евра во четири огромни оранжерии. Поранешниот карате-инструктор Златко Кесковски е многу пред нив. Во неговите објекти, работници облечени во медицински комбинезони ги негуваат цветовите израснати под флуоресцентни

УРНЕБЕСНО: Зеленски го насмеа цел свет, за оваа “комуникација“ зборуваат сите

УРНЕБЕСНО: Зеленски го насмеа цел свет, за оваа “комуникација“ зборуваат сите

Украинскиот претседател Володомир Зеленски го насмеа цел свет. Тој е познат по својот хумор, но, сега внесе нова димензија. Неговата смешна идеја навистина успеа да ги забавува сите. Имено, ја соедини групата комичари за да ги забавува гостите на Конференцијата „ДА“. Тоа што се случи, не може да се раскаже. Мора да го погледнете ова урнебесно видео: