притисни ентер »

Извори

Високи октани

Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3
Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

Volkswagen го претставија пионерскиот ID.3 на Меѓународниот Автомобилски Саем (ИАА) во Франкфурт. Ова возило е симбол на новата ера за Volkswagen. ID.3 ја проширува понудата на Volkswagen како прв модел на комплетно новата генерација на електрични возила – со нула емисии, извонредна ефикасност и целосна поврзаност. Во исто време, ID.3 го отсликува

РСБСП со апел: Крајно време е да се променат навиките и културата во сообраќајот, почнувајки секој од себе. Бидете одговорни учесници во сообраќајот!
РСБСП со апел: Крајно време е да се променат навиките и културата во сообраќајот, почнувајки секој од себе. Бидете одговорни учесници во сообраќајот!

РСБСП со апел: Крајно време е да се променат навиките и културата во сообраќајот, почнувајки секој од себе. Бидете одговорни учесници во сообраќајот!

Сообраќајните незгоди, загинати и повредени лица на патиштата се наше секојдневие, а свеста, навиките и културата на однесување во сообраќајот и понатаму не се на потребното ниво. Брзо возење, возење под дејство на алкохол, непочитување на сообраќајните правила и прописи, не користење на сигурносни појаси, употреба на мобилни телефони при учество во

Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

<strong>- Чист дизајн со препознатлив Porsche ДНК</strong> Porsche го претстави својот прв, целосно електричен спортски автомобил пред јавноста со спектакуларна светска премиера што се одржува истовремено на три континенти. „Taycan го поврзува нашето минато со иднината. Ја носи напредната приказна за успехот на нашиот бренд – бренд кој ги фасцинира

РСБСП: Безбедни деца во сообраќајот- за безбедна и сигурна иднина

РСБСП: Безбедни деца во сообраќајот- за безбедна и сигурна иднина

Почетокот на учебната година носи радост, возбуда и среќа кај децата.  Детскиот темперамент и возбуда се чувствува во секој нивни чекор. Не е лесно да си дете, на првиот училишен ден.  Не е лесно да си дете и секој друг ден.  Сообраќајниот метеж, опасностите и заканите во сообраќајот, секојдневно ги демнат децата.  Ниту еден родител, наставник, возач,

Бузалковски со пол позиција и победа на трката од БМУ Европскиот Шампионат во Бугарија!

Бузалковски со пол позиција и победа на трката од БМУ Европскиот Шампионат во Бугарија!

Викендов се возеше трка од Бму Европскиот и Македонскиот национален шампионат во Плевен Бугарија, каде што нашиот македонски натпреварвач Христијан Бузалковски зема учество и секако тој го потврди неговиот успех со прво место на 2-та шампионти! „Одличен викенд, втор пат бев на таа патека со мотор од 600 кубни сантиметри и морам да признаам дека се

Давид Малиновски со премиерна победа на TWINGO CUP

Давид Малиновски со премиерна победа на TWINGO CUP

По доминацијата на Мартин Делев изминатите три трки, денеска на патеката „Ушче“ во Белград триумф на Давид Малиновски во рамки на TWINGO CUP. Малиновски до победата дојде со вкупно време од 33:18,951 минути, пред Емил Нацка, кој доцнеше само 0,226 секунди. Место на подиумот имаше и за третопласираниот Слободан Трајковски. Трикратниот победник сезонава,

Адреналинските автомобилски трки завршија, најдобар Филип Василевски

Адреналинските автомобилски трки завршија, најдобар Филип Василевски

Филип Василевски од АКК Кастом Кар клубот од Скопје е севкупен победник на ридско-брзинските автомобилистички трки кои викендов, 31.08 и 01.09, се одржаа во Крушево. Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски и претседавачот на Советот на општина Крушево Тома Петроски ги доделија наградите во повеќе категории. „Има честитам на сите учесници

РСБСП: Почитувањето на сообраќајните правила и прописи, гаранција за безбеден сообраќај

РСБСП: Почитувањето на сообраќајните правила и прописи, гаранција за безбеден сообраќај

Сите ние секојдневно сме учесници во сообраќајот и секојдневно сме сведоци на голем број негативни примери на непрописно и опасно учество во сообраќајот, непочитување на сообраќајните правила и прописи, непочитување на поставената сообраќајна сигнализација, ниско ниво на култура, етика, толеранција и ниско ниво на меѓусебно почитување помеѓу учесниците

Освежување на знаменосецот

Освежување на знаменосецот

Нов дизајн и нова технологија за ŠKODA SUPERB: три и пол години по лансирањето на третата генерација, знаменосецот на чешкиот бренд е сеопфатно модернизиран. Уште повеќе, врвниот модел на ŠKODA за прв пат е достапен како SUPERB SCOUT, а до крајот на годината ќе биде воведен и хибриден SUPERB iV. Технолошкиот напредок, како што се LED предните светла

Бузалковски со топ 10 на 5. рунда од Алпе Адриа Европскиот шампионат!

Бузалковски со топ 10 на 5. рунда од Алпе Адриа Европскиот шампионат!

Христијан Бузалковски викендов ја возеше 5-тата рунда од Европскиот Алпе Адриа шампионт кој се возеше во Хрватска, на добро познатата патека Гробник! Бузалковски во конкуренција од 31 возач,од целиот свет успеа да се пласира на 10-та позиција,што е навистина одличен резултат бидејќи ова е негова прва година во овој шампионат и секоја патека е непозната

Новата Opel Corsa е врв во аеродинамиката: За пониски емисии и повисока ефикасност

Новата Opel Corsa е врв во аеродинамиката: За пониски емисии и повисока ефикасност

* Модел на аеродинамика: коефициент од само 0,29 што е водечка во класата * Се сметаат сите детали: активен воздушен затворач, мазно подвозје, спојлер на задниот дел од покривот * Заштедувач на енергија: ефикасна аеродинамика, потрошувачката на гориво, емисиите * Светска премиера на IAA: Деби за Opel Corsa на саемот во Франкфурт Риселхајм. Opel Corsa