притисни ентер »

Извори

Високи октани

Спортски, стилски, економичнa: Нова Opel Corsa достапна за нарачка од 13.990 евра во Германија
Спортски, стилски, економичнa: Нова Opel Corsa достапна за нарачка од 13.990 евра во Германија

Спортски, стилски, економичнa: Нова Opel Corsa достапна за нарачка од 13.990 евра во Германија

Портфолио на погонски агрегати: шеста генерација на Opel Corsa со дизелски и бензински мотори, и за првпат на чисто електричен погон Забавна за возење: напредни мотори, ниска позиција за седење, спортско ракување Ефикасно: мала тежина, помала потрошувачка на гориво, големи возни својства Одберете: особено спортскиот GS Line, удобната Corsa Elegance

РСБСП со совети: Внимавајте на влажните коловози!

РСБСП со совети: Внимавајте на влажните коловози!

Влажните коловози се честа и нормална појава во овој период од годината и претставуваат сериозна закана за безбедното одвивање на сообраќајот. Намалена видливост, продолжување на сопирачкиот пат на возилото, замор, деконцентрација, …. се само дел од начините на кој дождот и влажните коловози влијаат на безбедното одвивање на сообраќајот. Со цел безбедно

РСБСП продолжува со активности за одбележување на Светскиот ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди

РСБСП продолжува со активности за одбележување на Светскиот ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди

Превентивната акција „Време е! Разбуди ја свеста и кажи стоп за смртта на патиштата!“ која по повод Светскиот ден на Сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди ја организира Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата,  денес продолжи со реализација на превентивно-едукативни активности во Битола. Имено, Републичкиот совет за безбедност

Новиот ŠKODA KAMIQ ја доби наградата „Златен волан“

Новиот ŠKODA KAMIQ ја доби наградата „Златен волан“

Златен волан за ŠKODA KAMIQ: новиот SUV на чешкиот производител ја доби една од најважните награди во Европа. ŠKODA KAMIQ ја доби наградата „Најдобро возило под 25 000 евра“– една од 11 награди „Златен волан“ доделени од германското автомобилско списание Auto Bild и германскиот весник Bild am Sonntag. Според уредниците на списанието, KAMIQ го нуди

Време е! Разбуди ја свеста и кажи стоп за смртта на патиштата!

Време е! Разбуди ја свеста и кажи стоп за смртта на патиштата!

Светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди.  Светски ден,  посветен на милионите лица кој изминатите години трагично го загубија животот на патиштата ширум светот. Секој загубен човечки живот носи тага, болка, празнина и тежина на душата за членовите на семејството, роднините и пријателите на починатото лице. Загубените животи во сообраќајни

Новата ŠKODA OCTAVIA – висока технологија, врвен дизајн и поголема практичност

Новата ŠKODA OCTAVIA – висока технологија, врвен дизајн и поголема практичност

Со четвртата генерација на својот бестселер ŠKODA достигнува нова димензија која буди емоции Уште подобра, попросторна, поемотивна и со подобра поврзаност од било кога, со претставувањето на четвратата генерација на својот бестселер, ŠKODA достигнува нова димензија. Срцето на брендот ŠKODA, новата Octavia е подолга и поширока од својата претходна генерација,

Страшна сообраќајка, камион падна во провалија, возачот настрада

Страшна сообраќајка, камион падна во провалија, возачот настрада

Вчера на љубљанската обиколница пред тунелот Головец се случи тешка сообраќајна несреќа во која загина 53-годишен унгарски возач. Несреќата ја предизвикал возач на патнички автомобил кој изгубил контрола врз возилото и се судрил  со камионот при претекнување. Од силината на ударот камионот се превртел преку заштитната ограда на надвозникот и паднал

Подгответе ги возилата за безбедно движење во зимски услови – од 15 ноември започнува обврската за носење на зимска опрема

Подгответе ги возилата за безбедно движење во зимски услови – од 15 ноември започнува обврската за носење на зимска опрема

Зимата ни е пред прагот, па токму затоа и возачите треба да ги подготват своите возила за безбедно движење во зимски услови. Од 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година. Согласно тоа, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со потсетување

„Фати ја зимата навреме“ – кампања за обврската за промена на пневматици

„Фати ја зимата навреме“ – кампања за обврската за промена на пневматици

Кампања за потсетување на возачите на законската обврска за промена на летните со зимски пневматиците „Фати ја зимата навреме“ ќе спроведе денеска на територијата на Општина Аеродром Одделението за превенција при СВР – Скопје во соработка со општествено одговорни компании. – Сакаме да им посветиме внимание на сите учесници во сообраќајот со што ќе

Град Скопје и АМСМ за поголема безбедност во сообраќајот

Град Скопје и АМСМ за поголема безбедност во сообраќајот

Безбедноста на сите учесници во сообраќајот е во редот на врвните приоритети на Градот Скопје, а донација од АМСМ за обележување на „Зона 30“ со поставување сообраќајни знаци, катадиоптери и сл., пред средното училиште на Град Скопје „Димитар Влахов“ ќе влијае за побезбедно одвивање на сообраќајот на булеварот Трета македонска бригада. Обележувањето