притисни ентер »

Извори

Weather4all

Тренд на температурата и врнежите во периодот од 06 до 22.10.2020
Тренд на температурата и врнежите во периодот од 06 до 22.10.2020

Тренд на температурата и врнежите во периодот од 06 до 22.10.2020

Во периодот од 6 до 14 октомври во Македонија ќе продолжи невообичаеното топло време за овој период од годината со температури кои што ќе бидат за 1 до 3 степени над повеќегодишниот просек. Трендот на надпросечно топло време ќе продолжи и во периодот од 14 до 22 октомври со температури кои што исто така ќе бидат за 1 до 3 степени над просечните за

Времето 06.10.2020 - Умерено облачно и ветровито, попладне со услови за слаб дожд

Времето 06.10.2020 - Умерено облачно и ветровито, попладне со услови за слаб дожд

Денес е вторник, 6 октомври 2020 година, 280-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:31, а ќе зајде во 18:10 часот. Денот ќе трае 11 часа и 39 минути. Во утринските часови во Македонија преовладува претежно облачно, ветровито и потопло време со пораст на утринските температури. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија во вторник ќе преовладува умерено облачно

Времето утре 06.10.2020 - Умерено облачно со услови за слаб дожд

Времето утре 06.10.2020 - Умерено облачно со услови за слаб дожд

МАКЕДОНИЈА – Во Македонија во вторник ќе преовладува умерено облачно време со повремени сончеви периоди, ветровито и топло време. Во попладневните и вечерните часови во западните и северозападните како и во крајните источни предели со услови за локални врнежи од дожд. Ќе дува доумерен јужен и југозападен ветер. Утринските температури 11 до 20 степени,

Времето 05.10.2020 - Умерено облачно, попладне со услови за слаб дожд

Времето 05.10.2020 - Умерено облачно, попладне со услови за слаб дожд

Денес е понеделник, 5 октомври 2020 година, 279-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:30, а ќе зајде во 18:02 часот. Денот ќе трае 11 часа и 42 минути. Првото утро во новата октомвриска седмица во Македонија го започнуваме со умерено облачно, ветровито и топло време, со пораст на утринските температури. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес во поголем

ВИДЕО - Бројот на загинатите од пожарите во Атина се искачи на 81

ВИДЕО - Бројот на загинатите од пожарите во Атина се искачи на 81

Официјално досега во пожарите во Атина пронајдени се 81 загинат. Но овој број се очекува да се зголемува бидејќи потрагата по исчезнатите продолжува. А по социјалните мрежи се направени масовни  акции по членови на семејствата и роднини. Материјалната штета е огромна. Сега главниот град  ги санира катастрофите од пожарите,а сеуште нема прецизен одговор

И денес умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд, слично време и утре

И денес умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд, слично време и утре

БАЛКАН - На Балканскиот полуостров умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд и грмотевици и ветровито време со дневни температури кои што ќе бидат за некој степен под вообичаените за овој период од годината. Максималните дневни температури ќе се движат од 24 до 34 степени. МАКЕДОНИЈА - Во Македонија денес во утринските и претпладневни часови

Претпладне претежно сончево, попладне нестабилно со врнежи од дожд и услови за невреме

Претпладне претежно сончево, попладне нестабилно со врнежи од дожд и услови за невреме

БАЛКАН - На Балканскиот полуостров во утринските и претпладневните часови претежно сончево, попладне нестабилно време со врнежи од дожд и грмотевици. Во крајните јужни предели на полуостровот ќе биде претежно сончево и многу топло време. Максималните температури од 22 до 35 степени. Во Македонија денес во утринските и претпладневните часови ќе биде

Денес тропски ден, сончево и многу топло време

Денес тропски ден, сончево и многу топло време

БАЛКАН - Во северните и централните предели на Балканскиот полуостров ќе преовладува умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд и посвежо време со пад на температурите. Во јужните предели претежно сончево и многу топло време. Максималните температури од 27 до 35 степени. МАКЕДОНИЈА - Во Македонија во недела тропски ден, ќе биде сончево и

Утре повеќе сончеви периоди и потопло време, за викендот сончево и многу топло

Утре повеќе сончеви периоди и потопло време, за викендот сончево и многу топло

БАЛКАН - Во северните и источните предели на Балканскиот полуостров ќе преовладува умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд и ветровито време. Во останатите предели ќе биде претежно сончево време со појава на локална облачност, а во јужните предели на полуостровот се очекува зголемена облачност. Максималните температури од 25 до 34 степени